reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Europejscy publiczni nadawcy łączą siły, by walczyć z Netfliksem

dodano: 2018-05-04 09:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: LesEchos/digitaltveurope.com

Alliance_France_TV_sojusz_360px.jpg Publiczni, europejscy nadawcy telewizyjni odczuwają zagrożenie i dlatego zamierzają połączyć siły, by walczyć na rynku z takimi potentatami jak Netflix. France Télévisions rozpoczyna współpracę z niemiecką ZDF i włoską RAI, by stworzyć wspólną platformę VOD jako przeciwwagę dla Netfliksa.

Alliance_France_TV_sojusz_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Podczas festiwalu Séries Mania w Lille, Takis Candilis z France Télévisions, z dumą zaprezentował koprodukcję o Leonardo da Vinci z włoskimi i niemieckimi odpowiednikami.

Wspólnie, trzy największe, europejskie publiczne stacje utworzyły grupę o nazwie Alliance (ang. Sojusz),  czyli „europejską grupę audiowizualną, której celem jest finansowanie i oferowanie widzom większych projektów fabularnych". Celem jest stworzenie prestiżowego serialu telewizyjnego o dużym budżecie.

Ta ścisła współpraca jest powiązana z „uprzywilejowanymi" partnerstwami z kolejnymi czterema telewizjami publicznymi: RTVE (Hiszpania), RTBF (Belgia), VRT (Belgia) i RTS (Szwajcaria).

Sojusz jest otwarty.
Zaproszenie do dołączenia do sojuszu zostało również rozszerzone na innych europejskich nadawców, aby wymieniać i dzielić się finansowaniem prestiżowych seriali telewizyjnych.

Nic nie wiadomo, czy na tę propozycję zareagowała Telewizja Polska i czy jest zainteresowana taką współpracą, ale wydaje się, że mogłoby to przynieść dobre efekty, gdyby sobie wyobrazić europejskie hity, które mogą konkurować z amerykańskimi serialami.

Ogłoszono już trzy nowe wspólne projekty, z których pierwszy to 8-częściowy cykl o życiu i twórczości Leonarda da Vinci. Jest produkowany przez LuxVide i Beta Film, z budżetu, który France TV szacuje na 2,5-3,5 mln euro... na godzinę.

Pozostałe dwie to wspólne przedsięwzięcia France TV i RAI z budżetem około 2 mln euro za odcinek. Chodzi o „Mirage", historię szpiegowską która ma być zrealizowana w Dubaju na początku 2019 r. przez francuską firmę producencką Lincoln TV.

Trzecim projektem jest „Eternal City" („Wieczne Miasto") - serial, którego akcję umiejscowiono w Rzymie w latach sześćdziesiątych. Będzie to wspólna realizacja firm Aurora TV, Fearless Mind i Banijay Studios France.

Kilka dni temu 5 skandynawskich kanałów z Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii ogłosiło sojusz Nordic 21, by wspólnie produkować kilkanaście skandynawskich seriali rocznie.

Następnym krokiem może być utworzenie „platformy treści europejskich" - powiedział Franck Freiling, wiceprezes odpowiedzialny za stosunki międzynarodowe w ZDF.

Innymi słowy, możliwa jest usługa wideo na życzenie (VOD) w skali europejskiej, czym mocno zainteresowana jest France Télévisions.

We Francji grupa przerwała swój projekt SVoD, aby porozmawiać z prywatnymi grupami audiowizualnymi. Pomysł polegałby na stworzeniu francuskiego Hulu, z darmową imprezą i płatną imprezą. France TV ma nadzieję, że projekt zostanie uruchomiony w tym roku.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

599 zł Więcej...

Zabezpieczenie przepięciowe Signal

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe TV-Sat wtyk F/ gniazdo F z firmy Signal

20 zł Więcej...

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...
reklama