reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Podróże z anteną - Bukareszt i rumuńskie wybrzeże Morza Czarnego

dodano: 2018-04-19 16:16
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Rumunia Mangalia antena na restauracji Kontynuujemy relację z naszej rumuńskiej wyprawy, zapoczątkowaną w świątecznym wydaniu SAT Kuriera. Po przybliżeniu czytelnikom Transylwanii, przyszedł czas na obiecany Bukareszt i wybrzeże Morza Czarnego. W tej części nie zabraknie również informacji na temat miejscowej kuchni oraz telewizji w Rumunii. Zapraszamy do lektury!

Rumunia Bukareszt Pałac Parlamentu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Telewizja w Rumunii

Rumuński nadawca publiczny nazywa się Televiziunea Română (TVR). Aktualnie ma swoim portfolio następujące kanały: TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVRi, TVR Moldova, TVR HD i pięć stacji regionalnych. W przekazie satelitarnym niekodowane są regionalne wersje TVR i wersja międzynarodowa.
 
Antena na dachu wozu transmisyjnego telewizji informacyjnej Digi 24

Z nadawców komercyjnych warto wymienić: Intact Media Group z kanałami Antena 1 czy Antena 3, Central European Media Enterprises (CME) z m.in. Pro TV, SBS Broadcasting Group z Prima TV, Realitatea-Cațavencu z Realitatea TV oraz Centrul Național Media z Național TV.

Aktualnie w Rumunii działa pięć platform satelitarnych: Digi TV, Focus Sat, Telekom TV (dawniej Dolce), Orange Romania, Freesat Romiania. Kiedyś funkcjonowały także Boom TV i AKTA Satelit, jednak zostały wyłączone.
 
Olbrzymia antena paraboliczna

Digi TV i Focus Sat można odbierać z satelitów Intelsat i Thor na 0,8°W. Telekom TV nadaje swoje kanały na Hellas Sat 2 (39°E), kodując ofertę w systemie VideoGuard. Orange Romania działa na satelicie Astra 5B (31,5°E), szyfrując kanały w Viaccess PC5.0. Freesat Romania w systemie Conax znajduje się na Eutelsacie 16A (16°E).
 
Antena platformy Dolce (obecnie Telekom TV)

Rumunia zakończyła nadawanie naziemnej telewizji analogowej w 2015 roku. Przez kilka lat prowadziła emisję testową w DVB-T i DVB-T2, jednak ostatecznie zrezygnowała z nadawania w starszym standardzie. Teraz prowadzone są wyłączne emisje w DVB-T2 MPEG-4.

W planach jest pięć multipleksów – wszystkie z polaryzacją poziomą, pierwsze cztery w paśmie UHF, a MUX 5 tylko w paśmie VHF. Aktualnie oferowany jest wyłącznie MUX 1 z niekodowanymi kanałami nadawcy publicznego: TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Cluj, TVR Iași, TVR Craiova, TVR Timișoara, TVR Tîrgu Mureș, TVR HD.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Antena DVB-T Maximum MDA-110 LTE

Maximum MDA-110 to aktywna antena radiowo-telewizyjna przeznaczona do montażu na...

220 zł Więcej...

Multiswitch Opticum OMS 5/6

Multiswitch Opticum 5/6 rozdziela sygnał z jednego satelity i naziemnej...

150 zł Więcej...
reklama