reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowe modele odbiorników Octagon

dodano: 2018-05-08 10:58 | aktualizacja: 2018-05-09 14:38
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Octagon SX88+ Niemiecki producent Octagon wprowadza dwie wiosenne nowości. Pierwszą z nich jest Octagon SX88+. Jest to rozszerzona wersja znanego już na polskim rynku modelu SX88, który zbiera świetne opinie za całkiem ciekawe możliwości w zakresie DX, przystępną cenę oraz dobre wsparcie polskiego rynku (w tym superszybki Fast Scan dla polskich platform przygotowany dzięki współpracy polskiego dystrybutora, firmy HeVeX oraz redakcji magazynu SAT Kurier). Druga propozycja od producenta Octagon to prostszy odbiornik, mniejszy brat modeli SX88 i SX88+, który za sprawą miniaturowych rozmiarów może zostać ukryty np. za telewizorem - Octagon SX8 HD One Magic.

Octagon SX88+ Octagon SX8 HD One Magic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Octagon SX88+ jest... niemal identyczny jak SX88. Oprogramowanie wygląda tak samo, urządzenie ma także te same możliwości, co SX88, wliczając blindscan, odbiór nietypowych transmisji Multistream, PLS, T2-MI, Fast Scan. Nie zmienia się także wygląd. Na panelu przednim znajduje się wyświetlacz czteropozycyjny LED, na lewej ścianie bocznej port USB 2.0, gniazdo dla zewnętrznego zasilacza i port RS-232 (jako gniazdo typu „jack”), na prawej: gniazdo dla zewnętrznego czujnika podczerwieni i kolejny port USB, a na ścianie tylnej wejście antenowe bez przelotki, gniazdo Ethernet, wyjście HDMI, koaksjalne wyjście cyfrowego dźwięku S/PDIF i analogowe wyjście audio-wideo (złącze typu „jack”).

No ale dobrze – jeśli wszystko jest identyczne, to czym właściwie SX88+ różni się od SX88? Otóż jest to subtelny szczegół: SX88+ obsługuje dźwięk E-AC3 (znany także jako DD+). Model SX88 nie ma wsparcia tego standardu, jak tłumaczy producent, jest to kwestia sprzętowa, nie dało się tego rozwiązać tylko samą aktualizacją oprogramowania. Dlatego debiutuje nieco droższy SX88+ z obsługą E-AC3 i osobnym oprogramowaniem (aczkolwiek aktualizacje dla SX88 i SX88+ mają być wydawane równolegle i będą oznaczane tymi samymi wersjami). Kto już posiada SX88 i nie potrzebuje E-AC3, nie musi przesiadać się na nowszy model, bo poza tym nie zauważy innych korzyści. SX88+ może mieć znaczenie dla DX-erów lubiących kanały francuskie. Brak E-AC3 powodował, że na kanałach PLS z pozycji 5°W nie było dźwięku i dopiero model SX88 za sprawą wsparcia E-AC3 ten problem rozwiąże.

Imponują pozostałe możliwości SX88+ (i SX88), a wchodzą w to także możliwość korzystania z multimedialnego centrum rozrywki KODI, dostęp do treści YouTube i erotycznego RedTube, wsparcie telewizji internetowej (playlisty.m3u, Stalker, Xtream) oraz odtwarzacz multimediów radzący sobie z najpopularniejszymi formatami plików (np. można przeglądać zdjęcia czy oglądać filmy z zewnętrznego dysku twardego).

Dostęp do sieci Internet jest realizowany przez połączenie kablowe (10/100 Mbit/s), ale poza tym odbiornik obsługuje popularne modele adapterów Wi-Fi na USB, więc w przypadku braku możliwości podpięcia odbiornika drogą kablową – można ratować się połączeniem bezprzewodowym.

Druga propozycja od producenta Octagon to prostszy odbiornik - Octagon SX8 HD One Magic, mniejszy brat modeli SX88 i SX88+, który za sprawą miniaturowych rozmiarów może zostać ukryty np. za telewizorem. Wyświetlacz wraz z czujnikiem podczerwieni dla pilota są wyprowadzone na osobnym przewodzie i tylko ten element wymaga pewnego, choćby delikatnego uwidocznienia.

Choć SX8 HD One Magic jest naprawdę miniaturowy (113 mm x 70 mm x 20 mm), to nadal zachowano w nim komplet najistotniejszych złącz. Jest wejście antenowe (bez przelotki), wyjście cyfrowe HDMI oraz analogowe audio-wideo na złączu typu „jack” opisane jako A/V, port RS232 do programowania (pod postacią złącza mini-USB), dwa porty USB 2.0 (obsługiwane są zewnętrzne dyski twarde na potrzeby nagrywania oraz adaptery WLAN Wi-Fi na USB), gniazdo dla wspomnianego wyświetlacza z czujnikiem podczerwieni, złącze dla zewnętrznego zasilacza (12V, 1A – odbiornik jest bardzo energooszczędny), a od spodu znajduje się czytnik kart gotowy do obsługi nieparowanych kart korzystających z popularnych systemów dostępu warunkowego (np. karty Smart HD+, nc+, ale tylko stare karty po byłej Cyfrze+, czy karty erotyczne Viaccess).
Brak tylko gniazda sieciowego – dostęp do Internetu w przypadku chęci skorzystania z kilku dostępnych funkcji sieciowych w odbiorniku tylko przez adapter Wi-Fi na USB.

SX8 HD One Magic nie jest to tylko prostsza wersja SX88/SX88+, to całkiem inny odbiornik na innych podzespołach i z innym oprogramowaniem. Zachowuje pewne możliwości znane z SX88 (m.in. blindscan, odbiór nietypowych transmisji Multistream i T2-MI), ale nie jest jasne, czy i jak wspiera PLS (nasza redakcja go jeszcze nie testowała). Z pewnością będzie się różnić czułością i skutecznością w stosunku do starszego brata.

Według parametrów technicznych, odbiornik wspiera DVB-S i DVB-S2 z modulacjami QPSK, 8PSK, 16APSK i 32APSK (wstępnie potwierdzono działanie 16APSK) i pozwala na dostęp do kanałów emitowanych w MPEG-2 i MPEG-4/H.264 (w parametrach nie ma mowy o HEVC).

Możliwości multimedialne także są nieco mniejsze niż w modelach SX88/SX88+, nie ma wspomnianego dostępu do centrum multimedialnego KODI, jest za to obsługa YouTube oraz wbudowany odtwarzacz multimedialny dla plików z zewnętrznych dysków twardych. W zakresie telewizji internetowej IPTV wspierane są playlisty.m3u i.m3u8, w specyfikacji nie ma wymienionych usług opartych o Stalker lub Xtream.

Urządzenie ma wkrótce pojawić się w sprzedaży i wtedy będzie można o nim napisać nieco więcej. Z pewnością można liczyć na atrakcyjną cenę, duże możliwości i dobre wsparcie ze strony producenta, który już przy okazji modelu UHD SF4008 pokazał się w tej kwestii z pozytywnej strony.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowości


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...