reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Comcast przebije ofertę Disneya na zakup Foxa?

dodano: 2018-05-08 13:38 | aktualizacja: 2018-06-06 10:55
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Reuters/satkurier.pl

Comcast_logo_360px Amerykański operator kablowy Comcast zwrócił się do banków inwestycyjnych z prośbą o zwiększenie finansowania pomostowego o 60 mld dol., aby mógł złożyć ofertę pieniężną na aktywa medialne, które 21st Century Fox zgodził się sprzedać do The Walt Disney Company za 52,4 mld dol., donosi agencja Reutera.

21st Century Fox


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Oferta Comcastu jest uzależniona od uzyskania sądownej zgody na przejęcie Time Warner przez AT&T za 85 mld dol. Departament Sprawiedliwości USA przeciwstawił się porozumieniu AT&T-Time Warner w związku z kwestiami antymonopolowymi, a decyzja sędziego Sądu Okręgowego USA Richarda Leona spodziewana jest w czerwcu.

Przypomnijmy, że Disney podpisał w grudniu ub.r. umowę z Foxem na zakup wielu aktywów medialnych, w tym 39 proc. udziałów w brytyjskiej grupie Sky. Celem jest skuteczniejsza rywalizacja z takimi firmami, jak Netflix czy Amazon. Zaproponował za te aktywa kwotę 52,4 mld dol. Comcast, właściciel NBC i Universal Pictures, również złożył ofertę na Sky, w wysokości 22 mld funtów (30 mld dol.), aby nabyć 61 proc. udziałów w tej grupie. Czyniąc to, przebił wcześniejszą ofertę Foxa na całość Sky.

Przed kilkoma dniami Comcast oficjalnie powiadomił Komisję Europejską o swoim zamiarze nabycia brytyjskiej grupy Sky. Komisja będzie teraz analizować jego ofertę. Może bezwarunkowo zgodzić się na tę transakcję, zgodzić się pod pewnymi warunkami lub wszcząć czteromiesięczne dochodzenie w przypadku wystąpienia poważnych obaw dotyczących umowy. Termin na wydanie decyzji upłynie 14 czerwca br.

W listopadzie ub.r. Comcast zaoferował zakup większości aktywów Foxa w ramach transakcji na akcje o wartości 34,41 dol. za akcję, czyli 64 mld dol. Podobnie jak Disney, Comcast stara się kupić aktywa medialne Foxa, w tym studia filmowe, produkcję telewizyjną i biznesy międzynarodowe. Fox ogłosił w końcu zawarcie umowy z Disneyem w cenie 29,54 dol. za akcję.

Dokładna wartość nowej oferty Comcast na aktywa Foxa nie jest jeszcze znana, chociaż nowe finansowanie w wysokości 60 mld dol. wskazuje, że gigant kablowy szuka znacznej siły rażenia, aby przebić Disneya. Comcast ma już kredyt pomostowy w wysokości 30 mld dol. na sfinansowanie swojej oferty Sky.

Murdoch, który jest właścicielem blisko 17 proc. udziałów w Fox i posiada około 40 proc. głosów, woli płacić w akcjach niż w środkach pieniężnych za aktywa Fox, ponieważ to czyni transakcję niepodlegającą opodatkowaniu dla akcjonariuszy. Nie jest jasne, jak bardzo byłby skłonny do pełnej oferty gotówkowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD Sloth S1

Odbiornik cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum do współpracy z...

179 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

159 zł Więcej...

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

650 zł Więcej...
reklama