reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Cuda inżynierii kolejowej” w BBC Brit

dodano: 2018-05-10 13:00 | aktualizacja: 2018-05-10 13:22
autor: Jakub Sulisz | źródło: BBC

Cuda inżynierii kolejowej BBC Brit „Cuda inżynierii kolejowej” to program, w którym widzowie zobaczą najbardziej spektakularne konstrukcje kolejowe na świecie oraz umożliwiające ich powstanie przełomowe rozwiązania inżynieryjne.
 


Cuda inżynierii kolejowej BBC Brit


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od czasu swojego błyskawicznego rozwoju w XIX wieku transport kolejowy stanowił jedną z najnowocześniejszych gałęzi inżynierii. Jego twórcy bez lęku przebijali się przez najpotężniejsze góry świata, przekraczali rwące rzeki, przemierzali rozległe dzikie tereny i ze śmiałością ingerowali w zabudowę miast. W programie pasjonaci kolejnictwa przedstawią nam przełomowe zdarzenia w historii tej dziedziny transportu, sylwetki pionierów kolejnictwa oraz współczesnych inżynierów, którzy często wbrew naturze i prawom fizyki tworzyli niesamowite konstrukcje, trakcje oraz nowoczesne tabory.

W pierwszym odcinku zobaczymy, m.in. Wuppertaler Schwebebahn w Niemczech, najdłuższą na świecie linię kolei podwieszanej, która stanowi element publicznego transportu miejskiego. Przyjrzymy się także jednemu z największych kolejowych projektów infrastrukturalnych w Europie – Crossrail. W drugim odcinku poznamy linie kolejowe, które prowadzą przez jedne z najbardziej niedostępnych części naszej planety, otwierając drogę do nieznanych wcześniej miejsc:  wiadukt rozciągnięty nad rozległym kanionem w San Diego w Kalifornii i pociąg pokonujący tereny górskie w drodze na jeden z najwyższych szczytów w Szwajcarii.
 

W kolejnych odcinkach przyjrzymy się konstrukcji szkockiego mostu Forth Bridge, przyprawiającemu o lęk wysokości wiaduktowi w Nowej Zelandii oraz nowatorskiemu podnoszonemu mostowi na Staten Island w Nowym Yorku. Zobaczymy też tory przecinające zaśnieżone szczyty Sierra Nevada w Kalifornii i XIX-wieczny majstersztyk sztuki inżynieryjnej - kolej wspinającą się na niemal pionowe zbocza w Południowej Australii. Każde z tych dzieł techniki powstało w wyniku wykorzystania niekonwencjonalnych rozwiązań, ale także dzięki odwadze inżynierów w pokonywaniu  przeszkód stojących na drodze rozwoju kolejnictwa.  
 

„Cuda inżynierii kolejowej” premiera w czwartek, 17 maja o godz. 23:00 na kanale BBC Brit

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena szerokopasmowa Log 2-69 HV

Dobrze zaprojektowana, polska antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej periodycznie dipolowej...

85 zł Więcej...

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...
reklama