reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

HBO z dokumentem o twórcy filmów erotycznych [wideo]

dodano: 2018-05-11 12:20
autor: Jerzy Kruczek | źródło: HBO Polska

Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka HBO Europe prezentuje nowy dokument: „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka” - opowieść o twórczości Waleriana Borowczyka, hołubionego w latach 70. XX wieku reżysera o niezwykłej wrażliwości, zaszufladkowanego jako twórca filmów erotycznych. Artysta przedstawiony został w produkcji oczami współpracowników i wielkich postaci kina, tj. Neil Jordan, Terry Gilliam czy Andrzej Wajda. Film będzie prezentowany na rozpoczynającym się w najbliższy piątek Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Premiera w HBO i HBO GO odbędzie się 10 czerwca.

Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Walerian Borowczyk – reżyser, scenarzysta, animator i artysta wizualny. Pod koniec lat 50. XX wieku wyemigrował do Francji, gdzie tak naprawdę rozpoczęła się jego kariera filmowa. Artysta nieoczywisty, inspirujący, przekraczający granice tabu, nagradzany wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach, hołubiony w latach 70. za swoją twórczość. Znany z takich swoich obrazów jak „Opowieści niemoralne”, „Dzieje grzechów”, „Bestia” czy „Goto, wyspa miłości”.

„Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka” to dokument o człowieku wyprzedzającym swoją wizją artystyczną czasy, w których tworzył, artyście o niezwykłej wrażliwości i intrygującym stylu. To też spojrzenie z bliska na Europę tamtych czasów – na rewolucję seksualną i granice wolności. W dokumencie opowieść o Borowczyku snują osoby z najbliższego otoczenia reżysera i wielkie postacie kina zainspirowane jego twórczością, wśród których są: Terry Gilliam, Bertrand Bonell, Neil Jordan, Andrzej Wajda, Patrice Leconte i Slavoj Žižek.
 

Ten poruszający obraz przybliża widzom nie tylko historię twórczości samego Waleriana Borowczyka, ale również porusza temat artystycznej wolności. Jest swoistą kroniką artystyczną reżysera, która przybliża fenomen jego filozofii działania i dokonań twórczych. Zadaje pytanie, jak to się stało, że doceniany artysta, którego filmy pokazywane były w konkursie w Cannes, z czasem zaczął być postrzegany jako twórca wyłącznie erotyczny.
 

Po co przywoływać życie i dzieła Borowczyka po tak wielu latach od czasów jego złotej ery? Co najmniej z jednego powodu – był artystą, który swojej twórczości nie traktował jako zawodu czy ścieżki kariery, tylko uczynił z niej życie w każdym z jego aspektów. Nie mamy wielu takich twórców w historii kina

- mówi Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska.

Autorem dokumentu jest Kuba Mikurda – odpowiedzialny zarówno za reżyserię jak i scenariusz, który współtworzył wraz z Marcinem Kubawskim. Film powstał jako koprodukcja HBO Europe, CoLab Production, Instytutu Adama Mickiewicza, Maagiline Masin i Otter Films. Produkcja otrzymała także wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Estońskiego Instytutu Filmowego (Eesti Filmi Instituut). Dystrybutorem filmu jest New Europe Film Sales.

Dokument będzie prezentowany na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity, a jego pokazy zostały zaplanowane na 18 oraz 19 maja.

Premiera filmu „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka” odbędzie się w HBO w niedzielę, 10 czerwca o godz. 22:00. Od 10 czerwca film będzie również dostępny w serwisie HBO GO.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 690 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO White

Vu+ ZERO - najnowszy model marki Vu+ na Linuksie z...

415 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama