reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zagraniczne pakiety telewizyjne: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2018-05-14 12:07 | aktualizacja: 2018-05-14 17:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Płatne pakiety zagraniczne 10 pytań i odpowiedzi W Polsce oprócz wielu kablówek i sieci IPTV są trzy płatne platformy DTH: Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV. W naszym kraju żyje i pracuje wielu obcokrajowców, Polacy uczą się języków obcych, obserwują kulturę krajów całego świata, szczególnie tych z Unii Europejskiej. To powoduje, że oprócz oferty polskich operatorów pay-tv do naszego kraju coraz częściej docierają karty, moduły i dekodery różnych płatnych platform i kanałów.

Płatne pakiety zagraniczne 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

4. Karta, moduł czy dekoder?

Potencjalny użytkownik powinien zawczasu zastanowić się co i za ile można kupić, by mieć ofertę jakiejś potrzebnej zagranicznej oferty pay-tv. W wielu przypadkach jest kilka różnych możliwości:
  • karta kodowa, co zaczyna być rzadkością, najczęściej dotyczy kart erotycznych,
  • moduł CAM z kartą, czasami przypisaną do modułu CI+,
  • dekoder z kartą, a wkrótce mogą być dekodery lub moduły bez karty!

Zdecydowanie najwygodniejsze jest rozwiązanie w postaci karty czy modułu, bo łatwiej je przewozić czy wysyłać. Trzeba brać pod uwagę uwarunkowania w postaci dopasowania własnego tunera lub telewizora dla karty lub modułu, np. slot CI+. Zakup modułu CI+ do tunera CI lub telewizora bez slotu CI+ może skutkować potrzebą kolejnego zakupu osobnego tunera z CI+, co podniesie koszty.

Dekoder niepolskiej platformy DTH to raczej ostateczność, bo może być jeszcze jeden problem. W przypadku usterki bywa kłopot z naprawą na gwarancji (wysyłka zagraniczna lub „jednorazowy” zakup). Czasami jednak nie ma żadnej innej opcji, jak jedynie dekoder. Warto tu sprawdzić źródło pochodzenia „dekodera”, by nie kupić zwykłego tunera Linux z pirackim sharingiem, bo można mieć kłopoty.

5. W jaki sposób oglądać kodowane włoskie stacje?

Włoskich stacji niekodowanych (FTA) z satelity Hot Bird 13°E jest tak dużo, że teoretycznie powinno wystarczyć, ale jeśli ktoś przebywał we Włoszech, to zapewne braknie tych najlepszych komercyjnych – Italia 1, Canale 5, a także niektórych Rai. Najlepszym sposobem jest zakup modułu z kartą platformy tivùsat. Jest to wygodny sposób, choć trzeba zwrócić uwagę czy sam moduł jest aktywny, bo aktywacja tylko dla obywateli Włoch. Zaletą jest fakt, że na kanale Rai 4K są interesujące transmisje w 4K. Tivùsat cieszył się dużym zainteresowaniem podczas Euro 2016, gdy nadawano tam transmisje meczów w 4K, m.in. mecz Polska – Portugalia.
 
Karta i moduł włoskiego pakietu tivùsat

6. Jakie stacje francuskie z satelity?

Francuskich stacji na pewno jest mniej z satelity w wersji FTA. Jednak jeśli ktoś poszukuje płatnych stacji po francusku, to raczej będzie musiał skorzystać z oferty kilku francuskich pakietów z satelity Eutelsat na pozycji 5°W: BIS TV, TNT SAT czy Fransat. Trzeba mieć antenę 80-90 cm na tę pozycję, a kanały są kodowane w systemie Viaccess, więc należy wybrać: karta, CAM czy dekoder. Warunki i dobór oferty lepiej zlecić fachowcom. Dużo trudniej w Polsce jest z dostępem do oferty francuskiej platformy Canal z pozycji 19,2°E – nie znam nikogo w Polsce, kto próbowałby to sprzedawać.
 
Zestawy do odbioru francuskich pakietów BIS TV, TNT SAT i Fransat

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Monoblock Opticum Robust Triple

Pojedynczy konwerter Universal Monoblock Single Triple dla odbioru trzech pozycji...

89 zł Więcej...

Nakładka dachówka - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

70 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...
reklama