reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zagraniczne pakiety telewizyjne: 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2018-05-14 12:07 | aktualizacja: 2018-05-14 17:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Płatne pakiety zagraniczne 10 pytań i odpowiedzi W Polsce oprócz wielu kablówek i sieci IPTV są trzy płatne platformy DTH: Cyfrowy Polsat, nc+ i Orange TV. W naszym kraju żyje i pracuje wielu obcokrajowców, Polacy uczą się języków obcych, obserwują kulturę krajów całego świata, szczególnie tych z Unii Europejskiej. To powoduje, że oprócz oferty polskich operatorów pay-tv do naszego kraju coraz częściej docierają karty, moduły i dekodery różnych płatnych platform i kanałów.

Płatne pakiety zagraniczne 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

7. Niemieckie stacje FTA z 19,2°E czy coś więcej?

Właściwie to niewiele osób pyta o kodowane stacje niemieckie w Polsce. Chyba dlatego, że ich liczba z satelity na pozycji 19,2°E w wersji FTA jest ogromna. Najważniejsze stacje publiczne (ARD, ZDF) nie są kodowane i to nawet podczas ważnych transmisji sportowych, np. Ligi Mistrzów czy Bundesligi. Faktem jest, że komercyjne stacje typu RTL, ProSieben czy Sat.1 są FTA, ale tylko w wersji SD, a w HD są tylko w ofercie platformy HD+, kodowanej w Nagra MA. Są dekodery i moduły z kartami HD+, więc wszystko jest tu kwestią ceny i ewentualnie długości abonamentu.

W lutym wystartowała platforma Diveo, choć to głównie oferta OTT z możliwością odbioru kanałów FTA z 19,2°E, więc w Polsce może być słabo. Jest jeszcze największa, niemiecka (i austriacka) platforma Sky Deutschland (też Nagra) oraz nowa, niemiecka platforma freenet TV. Dostęp do tej pierwszej jest bardzo drogi i utrudniony (tylko dekoder), a freenet TV jest dostępny z satelity od 28 marca. To około 20 kanałów w cenie 5,75 euro w przeliczeniu na 1 miesiąc. Kanały z tej oferty są szyfrowane, a do ich odbioru wymagany jest moduł CI+ lub dedykowany dekoder. Można dość łatwo wykupić kartę austriackiej platformy ORF Digital z 19,2°E.
 
Karta i moduł niemieckiej platformy HD+

8. Mieszkałem w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Wróciłem i chcę tamtejsze stacje.

Najwięcej angielskich i irlandzkich kanałów telewizyjnych jest z satelitów na pozycji 28,2°E. Niestety te najlepsze są albo zakodowane dla platformy Sky UK, albo są FTA, ale w brytyjskiej wiązce, co znacząco ogranicza dostęp do nich w Polsce – szczególnie w południowo-wschodniej części. Najgorzej jest w sumie z kanałami irlandzkimi, bo tych nie uświadczy nawet w wersji niekodowanej. Na szczęście zainteresowanie samym językiem irlandzkim jest bardzo małe, bo najważniejszy jest język angielski i oferta publicznej telewizji BBC. W zachodniej części Polski można próbować ustawić dużą antenę satelitarną ponad 2-3 metry, aby potem już bezpłatnie oglądać angielskie stacje z platformy Freesat z wiązki brytyjskiej. Poza tym można próbować załatwić sobie Sky UK, czyli legalnie wykupić na siebie bezpośrednio w Wielkiej Brytanii, np. jeśli się tam pracowało lub ktoś z rodziny weźmie to na siebie. Może być problem z podłączeniem do sieci internetowej, czego często żąda Sky, ale podobno można sobie z tym poradzić. Oczywiście ceny za Sky są dużo wyższe niż polskich platform.

9. W Polsce jest dużo przybyszów z Rosji czy Ukrainy. Czy oferta z tych krajów jest dostępna w Polsce?

Zawsze uda się kupić jakąś ofertę z rynku wschodniego. Na m.in. 96,5°E, 90°E, 85°E, 75°E, 56°E, 53°E, 46°E, 36°E jest bardzo dużo niekodowanych i kodowanych kanałów rosyjskich, przy czym te niekodowane są raczej w paśmie C (4 GHz). Najlepiej byłoby dysponować dużą, obrotową anteną satelitarną z dostępem do orbity od wschodu, a także konwerterem o polaryzacji kołowej (L/R) na 36°E. Z kodowanej oferty, z tego co wiadomo, Rosjanie najczęściej przywożą sobie karty/moduły Trikolor TV (36°E) lub Telekarta (85°E). Przykładowo pakiet Bezlimitnyj z oferty Telekarta, zawierający ponad 200 kanałów TV, kosztuje 399 rubli miesięcznie. Telekarta jest dystrybuowana z satelity Horizons 2 (85°E). Jest do dyspozycji oferta rosyjskiej platformy NTV Plus z 36°E. Oczywiście istnieją ograniczenia zakupu tylko dla obywateli Rosji.

Ukraińskie kanały są też rozrzucone po różnych satelitach: 5°E, 4°W, ale innych niż rosyjskie. Można je też odbierać w wersji niekodowanej z paczki Ukrkosmos lub przy pomocy odpowiednich tunerów z Multistream (PLS), np. paczka Zeonbud z dwóch transponderów na 5°E. Odbiór jest możliwy z Octagon SF4008 4K.

Poza tym wiadomo, że pakiety gruzińskie czy azerskie są z satelity Azerspace 1 na 46°E, a tureckie z Turksata 42°E lub platformy Digiturk z 7°E, itd. Warto dobrze przeglądnąć wykaz kanałów MPEG w najnowszym SAT Kurierze. Kto umie dobrze je czytać, ten łatwo znajdzie odpowiedź, jak oglądać tanim kosztem to, co lubi, choć czasami za darmo nie ma nic.

10. Czy potrzebne są specjalne lub duże anteny satelitarne? Czy zamiast satelity lepiej korzystać z nadajników DVB-T?

Zależy od możliwości instalacyjnych, bo trudno montować antenę ponad 2 metry na balkonie w bloku. Zawsze im większa antena satelitarna (przy obrocie i tzw. DX-owaniu), tym lepsze możliwości odbiorcze. To w połączeniu z odpowiednio przygotowanym odbiornikiem satelitarnym daje możliwości. Z tego korzystają DX-erzy, bo przysłowiowy Kowalski może mieć kłopoty z ogarnięciem tej całej techniki. Aktualnie nawet do odbioru z satelity Hot Bird 13°E powraca tendencja do stosowania coraz większych anten, np. powyżej 90 cm, bo zabezpiecza to przy gorszej pogodzie i opadach w przypadku transmisji DVB-S2/8PSK.

Wiadomo, że na terenach przygranicznych można skorzystać z nadajników DVB-T/T2 z Niemiec na zachodzie, Czech i Słowacji na południu lub ewentualnie z Ukrainy czy Rosji. Wszystko zależy od zastosowanej anteny kierunkowej, odległości od danego nadajnika poza granicą Polski. Niemcy kodują swoją ofertę DVB-T2 freenet TV, więc trzeba będzie za to zapłacić. W sprzyjających warunkach i przy wysoko ustawionej profesjonalnej naziemnej antenie kierunkowej możliwości są duże, choć wiadomo, że w porozumieniach między krajami robiono wszystko, by się wzajemnie nie zakłócać, więc nadajniki przygraniczne zwykle są słabsze lub z tak ukierunkowanym sygnałem, że odbiór w Polsce jest trudny.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Nagrywarka UHD Velocap Tbox Deluxe

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

820 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX 410

Najtańszy dekoder cyfrowy HDTV marki Opticum do współpracy z kartami...

129 zł Więcej...
reklama