reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Nowy Luwr w Abu Zabi” w czerwcu na National Geographic

dodano: 2018-05-17 10:16
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Nowy Luwr w Abu Zabi National Geographic Trudno wyobrazić sobie wyjazd do Paryża bez wizyty w Luwrze. Od niedawna to samo powiedzieć można o Abu Zabi. Nad samym brzegiem Zatoki Perskiej znajduje się bowiem nowy Luwr – inspirowane kulturą arabską muzeum, zaprojektowane przez architekta Jeana Nouvela, które dzięki ekspozycji złożonej z 400 bezcennych arcydzieł od razu stało się punktem obowiązkowym na mapie pasjonatów sztuki.

Nowy Luwr w Abu Zabi National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Luwr w Abu Zabi to także architektura najwyższych lotów, która sama w sobie jest dziełem sztuki. Dokument „Nowy Luwr w Abu Zabi” to dziennik budowy tego wyjątkowego muzeum.
 

Piekielny upał i naglący harmonogram – to dwa największe problemy pracowników budowy nowego Luwru w Abu Zabi. Do tego projekt, który jest prawdziwym wyzwaniem. Na szczycie muzeum powstaje ważąca 7 tysięcy ton stalowa kopuła, podtrzymywana zaledwie przez kilka filarów. To osiągnięcie inżynierii na niespotykaną dotąd skalę. Lokalne władze traktują nowy Luwr jako podwalinę pod silniejsze i lepsze Abu Zabi. Muzeum powstaje na wyspie Saadiyat, która ma się stać dzielnicą sztuki lokalnej i światowej. Towarzyszyć mają mu Muzeum Narodowe Zayed oraz kolejny po Nowym Jorku, Bilbao i Wenecji oddział Muzeum Guggenheima. Planowi przyświeca koncepcja łączenia kultur i inicjowania dialogu. Luwr w Abu Zabi jest pierwszym z tych obiektów, który otworzy swe podwoje dla odwiedzających. 

Ekipa budowlana musi więc pracować jak w zegarku, nie ma tu czasu na  opóźnienia. Wszystko należy wykonać perfekcyjnie, inaczej morska woda dostanie się do piwnic, w których przechowywane są bezcenne arcydzieła.  Nie ma mowy o żadnej pomyłce albo o choćby drobnym niedociągnięciu. Każdego dnia inżynierowie zmagają się z zadaniami, które sprawiają  wrażenie niewykonalnych i… realizują je. Dziś Luwr w Abu Zabi już  funkcjonuje i zaprasza gości na liczne wystawy. Warto zobaczyć, jak  wyglądała wyboista i kręta droga do realizacji tego bezprecedensowego  projektu.
 

„Nowy Luwr w Abu Zabi” – premiera w sobotę 2 czerwca o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...
reklama