reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Unicable, SCR, dCSS krok po kroku

dodano: 2018-05-17 15:26 | aktualizacja: 2019-03-29 00:35
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

Televes dLNB W wydaniu 1-2/2018 SAT Kuriera rozpoczęliśmy temat technologii jednokablowych tekstem „Instalacje i konwertery Unicable/SCR” zbierającym odpowiedzi na 10 najczęściej przewijających się pytań ze strony czytelników czy fanów techniki satelitarnej. Tematykę kontynuujemy w wydaniu 3-4/2018 – przejdziemy krok po kroku przez założenia działania i aspekty techniczne technologii jednokablowych w możliwie przystępny sposób, aby nawet w przypadku całkowitej nieznajomości zagadnienia szybko stać się specjalistą!

Unicable II konwerter LNB Inverto


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Przy konwerterze lub multiswitchu dCSS/Unicable II (EN 50607) jedyną instalację, jaką redakcja może polecić z czystym sumieniem, ręcząc za jej działanie, to skonfigurowanie 4K UltraBOX+, aby użył pierwszych ośmiu kanałów UB, a Evobox PVR skonfigurowanie na ustawienie – uwaga – Evobox 2. Nie Evobox 1, gdyż w tym trybie Evobox PVR używałby kanałów 5-12, a 4K UltraBOX+ nałożyłby się na kanały 5-8. I redakcja SAT Kuriera potwierdziła to za pomocą testów, że nawet zmieniając częstotliwość UB w dekoderze 4K UltraBOX+, to dla konwertera dCSS ustawi on kanał UB, a konwerter odeśle sygnał na częstotliwości, która jest zaprogramowana w konwerterze pod tym kanałem, a nie na tej, którą sobie wpiszemy w menu dekodera.

Wykonaliśmy prosty eksperyment montując na antenie konwerter Inverto IDLU-32UL40-UNBOO-OPP. Taki też model wybraliśmy w menu dekodera 4K UltraBOX+, ale następnie odznaczyliśmy wszystkie kanały UB poza 7 i zamieniliśmy częstotliwości dla kanałów 1 i 7, tak że zaznaczony i jedyny aktywny kanał 7 miał częstotliwość przypisaną na 1210 MHz. Tymczasem konwerter ma fabrycznie kanał 7 przypisany do częstotliwości 1056 MHz. Do tak przygotowanej instalacji podłączony został przez rozgałęźnik miernik Televes H30 FLEX z przełączonym wyświetlaniem częstotliwości na wartość IF (950-2150 MHz) i wyłączoną obsługą SCR, DiSEqC oraz wyłączonym zasilaniem, co sprawiło, że nie wysyłał nic do konwertera i działał w trybie „szpiega”, podglądając tylko, co konwerter wysyła w zakresie 950-2150 MHz. Następnie (po zapisaniu ustawień w dekoderze) wszystkie urządzenia zostały wyłączone od zasilania (aby konwerter został odcięty i „zresetował się”, nie mając aktywnego nic innego poza tym o co „poprosi go” dekoder). Po restarcie dekoder 4K UltraBOX+ zgłosił (bez zaskoczenia dla redakcji) brak sygnału. Okazało się, że choć w menu dekodera przypisaliśmy do kanału 7 częstotliwość 1210 MHz, to konwerter „odpowiedział” na 1056 MHz, czyli na częstotliwości przypisanej do kanału 7 zaprogramowanego w LNB. Ten eksperyment jednoznacznie wskazuje, że kanały UB i wartości częstotliwości muszą się zgadzać z tym, co jest zaprogramowane w konwerterze i nie można sobie wpisywać pod prostu wolnych wartości.

Wracając do przykładu, gdybyśmy zatem ustawili Evobox PVR w konfiguracji dla ustawienie Evobox 1, a w dekoderze 4K UltraBOX+ zmienili częstotliwości kanałów UB na inne potencjalnie wolne, to kompletnie nic nie da, bo nawet jeśli cokolwiek wystartuje, to po pełnym restarcie wszystkich sprzętów w końcu wcześniej czy później pojawią się problemy, gdy 4K UltraBOX+ zapyta o kanał 5, 6, 7 lub 8, nawet mimo zmienionych częstotliwości. Ostrzegamy przed tym! Nie damy gwarancji na żaden inny sposób konfiguracji tych dwóch modeli dekoderów razem na konwerterze lub multiswitchu dCSS/Unicable II, niż kanały UB 1-8 dla 4K UltraBOX+ (z częstotliwościami zgodnymi z tym, co jest w konwerterze) oraz Evobox PVR na Evobox 2, gdyż opierałby się on albo na nałożeniu się kanałów albo na ustawieniu przynajmniej dla 4K UltraBOX+ kanałów UB niezgodnych z częstotliwościami im przypisanymi w konwerterze. Zdaniem redakcji może to prowadzić do nieprzewidywalnych problemów, nie zawsze widocznych na pierwszy rzut oka, a dopiero w trakcie użytkowania urządzeń na maksimum możliwości, gdy sygnał będzie potrzebny dekoderom jednocześnie na wszystkich nośnych UB.

Nieco wcześniej napisaliśmy także, że są konwertery i multiswitche oparte o drugą wersję standardu, które mają tylko 16 kanałów UB, z zastrzeżeniem, że nie zawsze takie modele się sprawdzą. I łączna instalacja dekoderów 4K UltraBOX+ i Evobox PVR będzie takim właśnie scenariuszem, gdyż mając na uwadze, co napisaliśmy wyżej w kwestii kanałów UB, Evobox PVR będzie potrzebować przy ustawieniu Evobox 2 wolnych kanałów 13-20. Oczywiście jeśli nie przewidujemy łączenia tych modeli, to wtedy z problemem się nie zderzymy, ale warto o tym pamiętać, tym bardziej że konwerter czy multiswitch, i to nie najtańszy, to jednak zakup na lata.

W kolejnej części tekstu w następnym wydaniu magazynu SAT Kurier 5-6/2018 przyjrzymy się, jak wygląda wsparcie instalacji jednokablowych w kilku modelach odbiorników z wolnego rynku, niededykowanych dla żadnej platformy. Zaprezentujemy także przekładowe instalacje wraz z podpowiedziami dotyczącymi konfiguracji spinanych ze sobą urządzeń oraz na koniec podzielimy się kilkoma podpowiedziami dla instalatorów i czytelników-pasjonatów, które pozwolą na diagnozowanie instalacji jednokablowych, znajdowanie przyczyn występujących problemów i usuwanie usterek. Gorąco zapraszamy do lektury dalszego ciągu naszego przewodnika po instalacjach jednokablowych w kolejnym numerze magazynu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

45 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...
reklama