reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Batumi, ech Batumi: Gdzie te herbaciane pola?

dodano: 2018-05-14 23:17 | aktualizacja: 2019-07-24 23:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Gruzja Batumi antena MagtiSat Batumi to stolica Adżarii, jednego z bogatszych i bardziej rozwiniętych regionów Gruzji, miasto i port z rafinerią położone na wybrzeżu Morza Czarnego, około 17 km na północ od granicy tureckiej. Batumi jest jednak znane w Polsce z piosenki zespołu Filipinki z 1963 r., która zdobyła popularność w krajach socjalistycznych - wstawiliśmy nawet wideo z tą piosenką.

Gruzja Batumi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wróćmy jednak do piosenki „Batumi"
Utwór „Batumi” (muzyka: Artemi Ajwazjan, słowa: Ola Obarska) to był największy przebój grupy Filipinki. W plebiscycie Polskiego Radia zdobył tytuł Piosenki Roku 1963. „Batumi” cieszyło się także wielką popularnością w ZSRR, Czechosłowacji, NRD, Rumunii, Szwecji i na Węgrzech. Warto zobaczyć wideo!
 

Słynna piosenkarka Batumianka
Idąc po linii piosenki, chyba najsłynniejszą Batumianką jest piosenkarka Katie Melua (właściwie nazywa się Ketevan Melua, ur. w Kutaisi w 1984 r.), która mieszkała w Batumi od czwartego roku życia, bo jej ojciec pracował tam w szpitalu jako kardiochirurg. Opuściła Batumi w 1993 r. przenosząc się do Belfastu i Londynu. Jej szósta płyta nosi nazwę Ketevan, czyli jej gruzińskie imię.

Sława Batumi wielka jeszcze z czasów ZSRR
Będąc w Batumi, można mieć dwa skojarzenia. Z jednej strony masa turystów z byłych republik Związku Radzieckiego, jakby przyzwyczajonych do plaż w okolicach Batumi. Cały ten klimat nadal istnieje - taka magia gruzińskiego Batumi - promenada na 8 km, plaże, gruzińskie wino i jedzenie. Z drugiej strony coraz więcej tureckich turystów - hazardzistów i kierowców TIR-ów z Turcji, którzy przejeżdżają po drodze do innych krajów (Rosja, Azerbejdżan, Ukraina) przez to miasto, robią zakupy, grają w kasynach, bo w Turcji hazard jest zabroniony.
 
Stara zabudowa sowiecka - nikt o te budynki nie dba
Posowieckie klimaty - taki widok z kolejki Argo w Batumi

Plaże w okolicach Batumi kamieniste, a nawet magnetyczne!
Plaże w Batumi są niestety kamieniste i nie są to małe okrąglaki, ale grube, czasami ostre kamienie. Z dziećmi to tam się wybierać bez obuwia do wchodzenia do wody nie warto. Byliśmy na północ od Batumi, w miejscowości Kobuleti, gdzie są kamieniste plaże, ale zaczynają się już te piaszczyste. Na plaże w Batumi i Kobuleti przyjeżdżają turyści autami z byłych republik ZSRR - Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Rosji i Ukrainy. Dalej na północ są plaże Ureki. Są czarne, pokryte wulkanicznym piachem - mówi się, że z magnetytem, który jest rudą żelaza. Ponoć mają właściwości lecznicze, ale słyszeliśmy też, że gdyby przyszła burza z piorunami, to lepiej z tej plaży szybko uciekać, bo można stracić życie. A ulewy w lecie się tu zdarzają i co ciekawe nawet Gruzini jeżdżą na wakacje do luksusowych kurortów w... Turcji, bo w okolicach Batumi raczej tylko małe stancje, pensjonaty i miejskie hotele.
 
Kamienista plaża w Batumi - w tle góry
Pensjonat przy morzu - anten satelitarnych nie brakuje

Argo Cable Car Batumi - kolejka linowa
W sierpniu 2013 r. w Batumi otwarto imponującą kolejkę linową o długości 2586 m, która łączy ulicę przy nabrzeżu z centrum rozrywki Argo na górze Anuria. Turystów wywozi się z prędkością 500 pasażerów na godzinę, a kolejka zapewnia spektakularne widoki na miasto, wznosząc się na wysokość 252 m. Warto się tam wybrać, choć w sezonie przy kasie bywa kolejka do ...kolejki.
 
Kolejka linowa Argo
Panorama Batumi z górnej stacji kolejki Argo

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

289 zł Więcej...