reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Batumi, ech Batumi: Gdzie te herbaciane pola?

dodano: 2018-05-14 23:17 | aktualizacja: 2019-07-24 23:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Gruzja Batumi antena MagtiSat Batumi to stolica Adżarii, jednego z bogatszych i bardziej rozwiniętych regionów Gruzji, miasto i port z rafinerią położone na wybrzeżu Morza Czarnego, około 17 km na północ od granicy tureckiej. Batumi jest jednak znane w Polsce z piosenki zespołu Filipinki z 1963 r., która zdobyła popularność w krajach socjalistycznych - wstawiliśmy nawet wideo z tą piosenką.

Gruzja Batumi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Herbaciane pola z piosenki Filipinek
Powiedzmy otwarcie - dawno już nie ma herbacianych pól, ale rewelacyjną herbatę można kupić prosto z wora na targu przy wyjeździe na Kobuleti - jest zielona i czarna. Kupiliśmy po 2 kg na głowę każdej i nie żałowaliśmy, bo dopiero w Polsce doceniliśmy, jakie „sianko” zamiast herbaty można kupić w polskich sklepach. Gdy na targu pytaliśmy Gruzinki, skąd ta herbata, to po rosyjsku dowiedzieliśmy się tylko, że spod Batumi to ona jednak wcale nie jest.
 
Kupujemy na targu herbatę z wora na kiligramy - pachnie tak... i tanio!

Jedzenie - chinkali i adżarskie chaczapuri z jajkiem
Adżarskie chinkali z ciastem cienkim i dosłownie rozpływającym się w ustach, nadziane przyprawionym mięsem, w którym jest kolendra i chili. Trzeba umieć to jeść (bez noża i widelca) - Gruzinka musiała nam na starcie pomóc. Rosół z chinkali jest zwykle tak dobry, że żal byłoby stracić kropelkę, a jeśli nie umie się tego jeść, to wszystko wypłynie.
 
Chinkali w Batumi smakuje z białym winem

Batumi jest coraz bardziej tureckie, bo przecież Adżaria była pod kontrolą Turcji - różni się kulturą i kuchnią. Turecki kapitał dodaje kolorytu i wraca kebab i tureckie potrawy w barach i restauracjach.

Adżarskie chaczapuri, specyficznie zawijane z obu końców, które koniecznie powinno być pieczone w kamiennym piecu. Poznać je można łatwo po sadzonym jajku pośrodku. W Batumi uznawane jest jako rewelacja, tylko trzeba trafić na dobra miejscówkę, gdzie jedzą je Gruzini, a nie turyści. Chaczapuri różni się w zależności od regionu Gruzji, jednak to adżarskie jest najsmaczniejsze.
 
Adżarskie chaczapuri, po prawej chinkali, sałatka z ogórków i białe wino do kompletu

Jest wino, piwo i kwas
Że wino z Gruzji jest pierwszej klasy, to Polacy wiedzą chyba od dawna i niekonieczne nawet takie tanie, jak to z Mołdawii czy Bułgarii. Na miejscu w Batumi okazało się nawet, że wino jest tam tak naprawdę droższe niż w Polsce. W Batumi w jednej z małych uliczek trafiliśmy do oryginalnej winiarni Marani, gdzie wino sprzedaje się na litry lub w oryginalnych butelkach. Popróbowaliśmy - dobre było, ale samolotem dużo nie uda się zabrać, więc symboliczna butelka do hotelu - smakowało wybornie!
 
Butelki wina Kindzmarauli Marani
Winiarnia Marani w Batumi - można spróbować na miejscu

Piwo gruzińskie też niczego sobie, tym bardziej, że gdy gorąco nad morzem, to smakuje jeszcze bardziej, a lokalnych browarów nie brakuje. W Tower Restaurant w Batumi warzy się piwo - Tower Svetloe. Marka piwna Natakhtari rozwija się tak, że ma już ponad 65 proc. rynku piwnego Gruzji. Oferuje 6 marek piwa: Natakhtari, Karva, Mtieli, Kaizer, Efes i Miller i 2 submarki: Natakhtari Kasris i Natakhtari Extra. Zawsze trafi się na któreś z tych piw.
Piwo z Brewery Batumi sprzedaje się na ulicy

Na kwas trafiliśmy na ulicy - sprzedawany z beczki wprost na chodniku przy gorącym klimacie Gruzji wchodzi jak nic i potrafi zgasić pragnienie.
 
Kwas sprzedawany z beczki na kołach - urok gruzińskiej ulicy

Wśród gruzińskich napojów wysokoprocentowych pamiętać należy o czaczy, czyli lokalnym bimberku z wytłoczyn winogron. Jej wyrób i sprzedaż nie jest zabroniony i jest wszędzie w gruzińskich domach i sklepach. W Gruzji można również popróbować doskonałej jakości koniak.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 PRO HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...