reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Transmisja 8K w DVB-S2X z 23,5°E

dodano: 2018-05-23 10:17 | aktualizacja: 2018-05-23 14:46
autor: Anita Kaźmierska | źródło: SES/satkurier.pl

8K UHD Ultra HD Operator SES przeprowadzi swoją pierwszą transmisję sygnału telewizyjnego 8K poprzez własny system satelitarny. Do prezentacji dojdzie podczas SES Industry Days w Luksemburgu w dniach 23 i 24 maja br. 8K to rozdzielczość czterokrotnie większa niż 4K i szesnastokrotnie większa niż HD.

SES 8K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Co ciekawe transmisja będzie realizowana w nowym standardzie DVB-S2X, który pozwala na większą wydajność w porównaniu z powszechnie stosowanym DVB-S2, na pojedynczym transponderze 36 MHz satelity Astra 3B (23,5°E). Obraz o rozdzielczości 7680x4320 będzie kompresowany przy użyciu kodeka HEVC i przesyłany z szybkością 80 Mbit/s. Dodatkowo na potrzeby testów wykorzystany zostanie protokół IP.

Na potrzeby tego pokazu SES nawiązał współpracę ze Spin Digital, które opracowało ekspertyzy dotyczące przetwarzania sygnału 8K za pomocą kodeka HEVC. Ponadto SES podjął współpracę z firmą Sharp/UMC, która zapewnia wyświetlacze 8K.

Część materiałów wideo 8K, z szybkością 60 klatek na sekundę i 10-bitową głębią kolorów, została nagrana przy pomocą kamer 8K przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), a część to animacja komputerowa 8K dostarczona przez Unigine Corp.
 

- Mimo że 8K nadal stanowi wyzwanie dla dostępnych obecnie kodeków wideo i kilka lat dzieli go od wprowadzenia do domów konsumentów, demonstracja ta pokazuje, że satelity mogą już teraz dostarczać sygnały 8K. Jako że zawsze staramy się przenieść wrażenia wideo na wyższy poziom, z dumą przedstawiamy to ekscytujące spojrzenie na przyszłość telewizji - powiedział Thomas Wrede, wiceprezes ds. nowych technologii i standardów w SES Video. - Jednocześnie nadal koncentrujemy się na wspieraniu naszych klientów i partnerów w zakresie wprowadzania technologii, takich jak 4K UHD i HDR do domów konsumentów.

Aktualizacja:
Z informacji, jakie uzyskała redakcja satkurier.pl od PCSS, dotychczas w tym poznańskim centrum powstało kilkanaście materiałów 8K i 8K 3D, m.in. te użyte w czasie transmisji we współpracy z firmą SES. W trakcie strumieniowania przez satelitę wykorzystano krótkie impresje filmowe zrealizowane w poznańskiej palmiarni oraz w studio PCSS: Palmhouse 8K oraz Magda 8K.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. „Redakcja SAT Kurier testuje odbiór 8K z 23,5°E”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

385 zł Więcej...

Antena Inverto 120 jasnoszara

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze jasnoszarym....

399 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K + Tuner DVB-T2 na USB

Homatics BOX R z adapterem DVB-T2 na USB-C to dobry...

399 zł Więcej...