reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Efir - globalny system satelitarnego Internetu z Rosji

dodano: 2018-05-23 23:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: roskosmos

Roskosmos Roskosmos chce stworzyć globalną konstelację 288 satelitów, działającą od 870 km nad ziemią dla globalnego systemu komunikacji satelitarnej. Rosyjska konstelacja satelitów o nazwie Efir zaczęłaby działać w 2025 r.

Roskosmos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bezzałogowe samoloty elektryczne zdolne do latania przez wiele miesięcy lub nawet lat kosztem mocy energii słonecznej będą wykorzystywane w celu zapewnienia dostępu do Internetu w dowolnym miejscu na świecie w ramach rosyjskiego projektu globalnego systemu łączności satelitarnej Efir.  

RCS Holding zaprezentował projekt nowego rosyjskiego, globalnego systemu komunikacji satelitarnej Efir. Zgodnie z podstawową wersją projektu, system powinien składać się z 288 orbitujących satelitów na wysokości 870 km. Utworzenie systemu wymagać będzie inwestycji w wysokości 300 mld rubli.

Co ciekawe, Efir nie jest czysto satelitarnym systemem. Chodzi tu o stworzenie hybrydowej infrastruktury za pomocą rosyjskich satelitów. Planowane jest wykorzystanie sieci komórkowych, satelitów telekomunikacyjnych i różnych typów transponderów - od geostacjonarnych satelitów do tak zwanego „atmosferycznych satelitów”, czyli bezzałogowych samolotów elektrycznych zdolnych latać miesiącami w powietrzu na dużych wysokościach.

Rosjanie wyjaśnili, że system hybrydowy jest tańszy, bardziej wydajny i bardziej stabilny: 

- Dla użytkownika nie ma sensu wykorzystanie łącza satelitarnego tam gdzie istnieje łączność w sieci komórkowej lub działa Internet przewodowy. Jednocześnie, na obszarze, w którym nie ma zasięgu sieci komórkowej, użytkownik powinien mieć bezproblemowy dostęp do łącza satelitarnego. Wszystko według zasady, że ​​Internet powinien być wszędzie - w lasach, na morzu, w górach, na platformach wiertniczych w Arktyce - wszędzie.


Obecnie w Rosji są prowadzone testy co najmniej dwóch platform „atmosferycznych satelitów”. Prowadzi je Fundacja Studiów Zaawansowanych  „Sowa” oraz NPO im. Ławoczkina (firma Roskosmosu) - „Aista".
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Karta USB WiFi Vu+ 600Mbps z anteną

Karta USB WiFi specjalna wersja do tunerów Vu+. Działa również...

120 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

239 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2019 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2019 r. z wysyłką...

79 zł Więcej...
reklama