reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Efir - globalny system satelitarnego Internetu z Rosji

dodano: 2018-05-23 23:40
autor: Janusz Sulisz | źródło: roskosmos

Roskosmos Roskosmos chce stworzyć globalną konstelację 288 satelitów, działającą od 870 km nad ziemią dla globalnego systemu komunikacji satelitarnej. Rosyjska konstelacja satelitów o nazwie Efir zaczęłaby działać w 2025 r.

Roskosmos


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Bezzałogowe samoloty elektryczne zdolne do latania przez wiele miesięcy lub nawet lat kosztem mocy energii słonecznej będą wykorzystywane w celu zapewnienia dostępu do Internetu w dowolnym miejscu na świecie w ramach rosyjskiego projektu globalnego systemu łączności satelitarnej Efir.  

RCS Holding zaprezentował projekt nowego rosyjskiego, globalnego systemu komunikacji satelitarnej Efir. Zgodnie z podstawową wersją projektu, system powinien składać się z 288 orbitujących satelitów na wysokości 870 km. Utworzenie systemu wymagać będzie inwestycji w wysokości 300 mld rubli.

Co ciekawe, Efir nie jest czysto satelitarnym systemem. Chodzi tu o stworzenie hybrydowej infrastruktury za pomocą rosyjskich satelitów. Planowane jest wykorzystanie sieci komórkowych, satelitów telekomunikacyjnych i różnych typów transponderów - od geostacjonarnych satelitów do tak zwanego „atmosferycznych satelitów”, czyli bezzałogowych samolotów elektrycznych zdolnych latać miesiącami w powietrzu na dużych wysokościach.

Rosjanie wyjaśnili, że system hybrydowy jest tańszy, bardziej wydajny i bardziej stabilny: 

- Dla użytkownika nie ma sensu wykorzystanie łącza satelitarnego tam gdzie istnieje łączność w sieci komórkowej lub działa Internet przewodowy. Jednocześnie, na obszarze, w którym nie ma zasięgu sieci komórkowej, użytkownik powinien mieć bezproblemowy dostęp do łącza satelitarnego. Wszystko według zasady, że ​​Internet powinien być wszędzie - w lasach, na morzu, w górach, na platformach wiertniczych w Arktyce - wszędzie.


Obecnie w Rosji są prowadzone testy co najmniej dwóch platform „atmosferycznych satelitów”. Prowadzi je Fundacja Studiów Zaawansowanych  „Sowa” oraz NPO im. Ławoczkina (firma Roskosmosu) - „Aista".
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

Antena Televes Ellipse UHF

Antena Televes Ellipse kierunkowa do stabilnego odbioru UHF (DVB-T) z...

379 zł Więcej...

Miernik Amiko Multitracker 2 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

599 zł Więcej...
reklama