reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP 4K nie dla kablówek? [akt.]

dodano: 2018-05-29 13:52 | aktualizacja: 2018-06-04 10:18
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Mediakom/satkurier.pl

TVP 4K Wiele wskazuje na to, że transmisje z Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w rozdzielczości 4K będą dostępne tylko dla wybranych widzów. Jak informuje Mediakom, Związek Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji, Telewizja Polska odmawia sieciom kablowym prawa do reemisji sygnału TVP 4K. W tej sytuacji organizacja żąda wyjaśnień i skierowała w tej sprawie zapytanie do KRRiT oraz Rady Mediów Narodowych. Zdaniem przedstawicieli Mediakom, działanie TVP stoi w sprzeczności z obowiązkami nałożonymi na nadawcę publicznego.

TVP 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W kwietniu br. Telewizja Polska poinformowała o planach uruchomienia kanału TVP 4K. Mają w nim być transmitowane 52 mecze (spośród 64) zbliżających się Mistrzostw Świata. Dostęp do kanału TVP 4K będą mogli uzyskać abonenci platform nc+ i Orange TV (w tym drugim przypadku tylko w ramach usługi światłowodowej IPTV). Jak wynika z wypowiedzi Jacka Kurskiego, prezesa TVP, udzielonej po konferencji w dniu 29 maja, kanał TVP 4K będzie dostępny na około 300 tys. odbiorników. Chodzi o odbiorniki Samsung ICU 100 oferowane przez Orange oraz dekodery 4K UltraBOX+ i moduły CAM CI+ od nc+. Wygląda na to, że łącznie właśnie tylu abonentów w Polsce jest w stanie odbierać ofertę 4K od nc+ i Orange TV.
 

Członkowie naszego związku zwrócili się do TVP SA ze standardowymi wnioskami o przedstawienie warunków umowy na zakup praw do reemisji programu w sieciach kablowych. Niestety TVP SA odmówiła przedstawienia takiej oferty. W naszej ocenie takie działanie stoi w sprzeczności z obowiązkami nałożonymi na nadawcę publicznego, jest dyskryminowaniem polskich operatorów telekomunikacyjnych i wykorzystywaniem pozycji dominującej, jaką TVP SA posiada na rynku praw do nadawania relacji z piłkarskich mistrzostw świata

– tłumaczy Krzysztof Kacprowicz, prezes zarządu Mediakom, organizacji skupiającej kilkudziesięciu małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych oraz sieci telewizji kablowych.

Związek zwrócił się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych z wnioskiem o zajęcie stanowiska i wskazanie, czy działanie Telewizji Polskiej SA jest zgodne z prawem. W szczególności z art.21 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 7b ustawy o radiofonii i telewizji.

Zdaniem Mediakomu, na TVP, jako na nadawcy publicznym, ciąży obowiązek realizowania misji publicznej. To pojęcie zostało zdefiniowane szeroko, jako obowiązek oferowania, na zasadach określonych w ustawie, całemu społeczeństwu zróżnicowanych programów - także w zakresie sportu. Polityka dotycząca reemisji sygnału TVP 4K i rozgrywek w ultrawysokiej rozdzielczości temu przeczy, uważa Mediakom.
 

Do tej pory nie otrzymaliśmy z TVP SA odpowiedzi, dlaczego nadawca stosuje taką politykę, dlatego zwróciliśmy się w tej sprawie do organów nadzoru rynku. Bez wątpienia Mistrzostwa Świata w piłce nożnej są wydarzeniem sportowym o ważnym znaczeniu zarówno narodowym, jak i międzynarodowym. Odmawianie operatorom kablowym możliwości zapewnienia reemisji relacji z tego wydarzenia w podwyższonej jakości 4K oznacza naszym zdaniem naruszenie obowiązku realizowania misji publicznej

– zwraca uwagę Krzysztof Kacprowicz.


Aktualizacja:
W związku z zainteresowaniem kanałem TVP 4K, Telewizja Polska wspólnie z operatorem technologicznym nc+ przygotowała ofertę dystrybucji kanału TVP 4K na czas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej dla wszystkich chętnych operatorów, posiadających możliwość zapewnienia abonentom odbioru kanału w najwyższej jakości UHD - podaje centrum informacji TVP.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

129 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 590 zł Więcej...
reklama