reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Towarzyski mecz Polska - Szwecja w Polsacie Sport

dodano: 2018-05-30 11:31
autor: Janusz Sulisz | źródło: polsatsport.pl

Żużel nc+ PGE Ekstraliga nice 1. Liga Żużlowa Historia poznańskiego żużla liczy sobie już przeszło sto lat. W 1915 roku zapoczątkowała ją Unia Poznań. W ciągu stulecia Gród Przemysława stał się największym polskim ośrodkiem żużlowym w historii oraz miastem, w którym speedway upadł zupełnie. Obecnie wszystko zmierza ku lepszemu. Stadion na Golęcinie został zmodernizowany, co sprzyja temu, by jeździli na nim najlepsi. 

żużel nc+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tak, drużyny. W Poznaniu było ich na tyle dużo, że same potrafiły jeździć w Poznańskiej Lidze Okręgowej, która de facto była najniższą klasą rozgrywkową w kraju. Na brak żużla w stolicy Wielkopolski nie można było zatem narzekać. Miał on jednak wydanie li tylko ligowe. W XX wieku tylko raz Golęcin gościł zawody międzynarodowe, lecz nie byle jakie. 

W 1991 roku Poznań był gospodarzem Mistrzostw Świata Par. Na stadion golęciński przyjechali wówczas najlepsi zawodnicy na świecie na czele z wielkim Profesorem z Oksfordu – Hansem Nielsenem, Perem Jonssonem i Henrikiem Gustafssonem. Turniej w Poznaniu był sporym kredytem zaufania ze strony PZM-otu. Do 1991 roku imprezy tej rangi odbywały się tylko w dużych ośrodkach żużlowych, tj. w Chorzowie (gdzie był stadion Śląski), Lesznie, Wrocławiu oraz Rybniku. Poznań wówczas takim już od dawna nie był. Działacze zaufali także Ryszardowi Dołomisiewiczowi, Wojciechowi Załuskiemu oraz Piotrowi Świstowi, który w tych zawodach pełnił rolę rezerwowego. Niestety, biało-czerwoni polegli na całej linii i zajęli ostatnie miejsce z dorobkiem dziewięciu punktów. Polaków pokonali nawet Włosi z Armando Castagną w składzie. Cały turniej wygrali – ogólnie rzecz mówiąc – Skandynawowie. Złoto zdobyli Duńczycy. Drugie miejsce przypadło Szwedom, a trzecie Norwegom. 

Na kolejną imprezę rangi mistrzowskiej Poznań musiał czekać do 2017 roku. 23 lipca na Golęcinie pojawili się najlepsi młodzieżowcy, by rywalizować w pierwszym finale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Tym razem stolica Wielkopolski okazała się szczęśliwa dla Polaków. Silnie obsadzony turniej wygrał z kompletem 21 punktów Maksym Drabik, a na drugim miejscu stanął Bartosz Smektała. Co ciekawe, obaj stanęli na tych samych stopniach podium IMŚJ po turniejach w Güstrow oraz Pardubicach.

W czwartek 31 maja na poznański obiekt ponownie zawitają reprezentanci Polski. Tym razem w meczu towarzyskim, w którym zmierzą się ze Szwedami, dla których już raz Golęcin był szczęśliwy. Chociaż będzie to mecz sparingowy, to dla Polski i tak ważny. Po pierwsze – jak przekonują zawodnicy – każde spotkanie w narodowych barwach jest rzeczą świętą. Po drugie – to ostateczny test przed wrocławskim Speedway of Nations (8-9 czerwca). Polskę w tych zawodach będą reprezentować Maciej Janowski, Patryk Dudek oraz Maksym Drabik. Jaka jest ich siła rażenia? Zobaczymy już w ostatni dzień maja w Poznaniu. Miastu, które potrzebuje wielkiego ścigania, by ponownie obudzić w nim głód żużla. 

Mecz Polska – Szwecja odbędzie się w Poznaniu, 31 maja o godz. 14:00.
Transmisja od godz.13:45 w Polsacie Sport.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Motosport


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Nagrywarka HD Velocap HDR1000 plus

Urządzenie pozwalające na nagrywanie ze źródła HDMI lub AV materiału...

770 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 190 zł Więcej...
reklama