reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

SpaceX udanie dostarczyła SES-12 na orbitę [wideo]

dodano: 2018-06-04 10:32
autor: Janusz Sulisz | źródło: SES/SpaceX

SES-12 Operator satelitarny SES potwierdził, że satelita SES-12 został pomyślnie wyniesiony rakietą Falcon 9 należącą do firmy SpaceX. Start nastąpił z pola Space Launch Complex 40 (SLC-40) kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie o godz. 0:45 czasu lokalnego.

SES-12


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Satelita SES-12, który został zaprojektowany z nowoczesnymi wiązkami szerokimi oraz wysokowydajnymi wiązkami kierunkowymi, dołączy do satelity SES-8 na pozycji 95°E, aby zaspokoić zróżnicowane potrzeby transmisji wideo, przekazu danych i klientów rządowych w krajach Azji, Pacyfiku oraz Bliskiego Wschodu.

Satelita SES-12 zastępuje starego NSS-6 (New Skies Satellite-6), który trafił na orbitę w grudniu 2002 roku. SES nabył holenderską firmę New Skies w 2005 roku. SES-12 ma dużo większą moc niż NSS-6: ma 68 transponderów pasma Ku, w tym zarówno wiązki kierunkowe, jak i wiązki szerokie. Jest również wyposażony w 8 transponderów pasma Ka do transmisji danych.

Wraz z SES-8 satelita SES-12 z pozycji 95°E będzie miał zasięg do 18 mln gospodarstw domowych. Według SES, satelity zapewnią operatorom płatnej telewizji niezawodność i skalowalność, aby podnieść jakość oglądania, dodając więcej treści i zapewniając wyższą jakość obrazu, aby zaspokoić stale rosnące zapotrzebowanie odbiorców na treści HD i Ultra HD.

Z 6 szerokimi wiązkami i 72 wysokowydajnymi wiązkami kierunkowymi, SES-12 jest jednym z największych satelitów geostacjonarnych, jakie SES kiedykolwiek uruchomiła. To także w pełni elektryczny satelita. SES-12 został zbudowany przez Airbus Defence and Space. Można przesuwać go po orbicie za pomocą napędu elektrycznego. SES-12 dołączy do sieci 7 satelitów geostacjonarnych SES i 16 satelitów MEO w regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie.

SpaceX tym razem nie podjęła próby odzyskania pierwszego członu rakiety, ponieważ użyto już wcześniej odzyskany we wrześniu 2017 roku. Dla SpaceX był to 11. start tego roku - to też swoisty rekord!

Airbus Defence & Space wykorzysta pokładowe silniki elektryczne, aby przesunąć satelitę SES-12 na docelową pozycję orbitalną. Proces ten potrwa około 4-6 miesięcy. SES-12 został zaprojektowany na około 15 lat pracy na orbicie, ale napęd elektryczny prawdopodobnie zwiększy ten czas o kilka lat.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

129 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

319 zł Więcej...

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...
reklama