reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

HbbTV w polskim DVB-T

dodano: 2018-06-05 11:25 | aktualizacja: 2018-06-05 12:23
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 3-4/2018

HbbTV Po względnej ciszy w kwestii rozwoju telewizji hybrydowej HbbTV w Polsce ostatnie miesiące przyniosły znów pewne ożywienie. W ramach MUX 8 emitowanego w paśmie VHF operator EmiTel ruszył z rozbudową swojego portalu HbbTV. Nadal ma on charakter testowy, ale liczba dodawanych usług sprawiła, że redakcja uznała, iż warto przyjrzeć się nieco bliżej, jak obecnie wygląda kwestia HbbTV w polskim DVB-T – co widz może zyskać, ale też jakie są obecnie minusy HbbTV.

HbbTV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Rozwój portalu EmiTela w MUX 8

W ostatnim czasie pozytywnie zaskoczył operator EmiTel, który postawił na rozwój swojego portalu telewizji hybrydowej w polskim DVB-T. Jest on nadawany testowo w ramach MUX 8 w paśmie VHF.

Przy tworzeniu założeń MUX 8 z góry zadecydowano o przeznaczeniu do 10 proc. pojemności na usługi telewizji hybrydowej, dając otwarte drzwi na ewentualne eksperymenty lub nowe usługi emitowane w ten sposób. Na razie EmiTel wziął na siebie ciężar prezentacji możliwości HbbTV w MUX 8.

Aby skorzystać z portalu HbbTV operatora EmiTel, należy być w zasięgu i mieć dostęp do sygnału z MUX 8 w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w paśmie VHF. Jeśli odbieramy z anteny naziemnej kanały WP, Zoom TV, Nowa TV i Metro to oznacza, że MUX 8 odbieramy. Serwis z portalem HbbTV operatora EmiTel zgłasza się pod nazwą „Test” na liście kanałów i jeśli serwisy mamy ustawione zgodnie z numeracją operatora, to powinien znajdować się na kanale 99.

Co można znaleźć w portalu HbbTV operatora EmiTel? Aktualnie składają się na niego cztery elementy:

1. Pogoda: serwis pozwala na podgląd prognozy pogody dla wybranego miasta na bieżący i kolejne 5 dni. Kilka nazw większych miast wpisano, ale można dopisywać nowe nazwy (przycisk zielony) i są zapamiętywane po stronie urządzenia (ciasteczko weather-cities). Sama prognoza zawiera ikonę symbolizującą przewidywane zachmurzenie i/lub opady oraz średnią temperaturę w dzień i w nocy.

2. Wiadomości: dostęp do 15 ostatnich wiadomości z portalu PolskieRadio.pl. Treści zawierają aktualnie tylko skrót i pochodzą tylko od tego jednego dostawcy, ale sądząc po wyglądzie okna, operator jest gotowy na dodanie ewentualnych kolejnych serwisów i agregowanie wiadomości z różnych źródeł. Nie można dodawać źródeł samodzielnie.

3. Program TV: jest to kompletny przewodnik programowy na 4 dni do przodu dla wszystkich kanałów z naziemnej TV cyfrowej obecnych w ogólnopolskich multipleksach (MUX 1-3 i 8). I trzeba tu odnotować, że jest to bardzo rozbudowany przewodnik z pełnymi, długimi opisami, przy niektórych filmach – z obsadą aktorską i szczegółami oraz przy części pozycji z grafikami będącymi np. kadrem z programu lub filmu. Klawisz OK może przełączyć kanał na wskazany, ale zadziała to tylko, jeśli odbiornik lub urządzenie pozwala na przełączanie kanałów przez HbbTV oraz gdy stacje znajdują się na pozycjach (numerach kanałów) ustalonych przez operatora.

4. Player: to forma prezentująca nadawcom, że HbbTV to nie muszą być tylko informacje, a można też przesyłać tam pełnoprawne treści wideo, czy jak w tym przypadku – audio. I nie wykorzystuje to przepływności multipleksu, nie wymaga fizycznej emisji w multipleksie. Zainteresowany odbiorca w praktyce odbiera treści przez łącze internetowe ze wskazanego adresu. Player zawierał w momencie przygotowywania tekstu 5 kategorii zawierających stacje radiowe. W dobie marazmu panującego w cyfryzacji radia w DAB+ można powiedzieć, że nastąpiła cyfryzacja w taki poboczny sposób (z zastrzeżeniem, że to nie zastąpi prawdziwej cyfryzacji radiofonii, a stacje do multipleksów DVB-T nie trafią, bo musiałyby fizycznie zajmować tam miejsce, a to jest cenne i ograniczone wymogami prawnymi oraz potrzebą rezerwacji). W Playerze znajdziemy kategorie:
Polskie Radio (pozwala na uruchomienie odsłuchu stacji: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Radio Poland i rosyjskojęzycznej redakcji Polskiego Radia), RMF (odsłuch RMF FM, RMF Maxxx i RMF Classic),
Eurozet (Meloradio, Chillizet, Radio ZET i Antyradio), Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Radio Opole, Radio Opole 2, Radio Gdańsk, Radio Wrocław, Radio Olsztyn, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura, Radio Szczecin, Radio Szczecin Extra, Radio PiK, Radio Koszalin oraz Radio Słupsk), Radiostacje (na razie tylko Radio Wnet).

To właśnie Player w ostatnim czasie przeszedł największe przeobrażenie i rozbudowę. Stacje Eurozet, a chwilę później rozgłośnie regionalne Polskiego Radia – to były nowości z połowy lutego br. Radio Wnet dołączyło w połowie marca. I w przyszłości możliwe są dalsze nowości. Niewykluczone, że także kanały TV, gdyż jak udało się ustalić redakcji magazynu SAT Kurier – emisję kanałów TV już testowano wewnętrznie i to nawet w rozdzielczości 1080p. Zaletą HbbTV jest to, że nie ważne, czy w ramach takiego playera będzie nadawana stacja radiowa, czy nawet kanał w Ultra HD 4K, to nadal w multipleksie jest tylko i wyłącznie sygnalizacja dostępności serwisu i jego adres, co zajmuje tyle samo (prawie nic). Jedynie treść w wysokiej jakości może wymagać od widza posiadania wystarczająco wydajnego łącza internetowego bez limitu transferu danych (w trakcie oglądania TV jest to „widziane” jako pobieranie danych).
 
Portal HbbTV operatora EmiTel
Portal HbbTV operatora EmiTel
Portal HbbTV operatora EmiTel
Portal HbbTV operatora EmiTel

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii HbbTV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...