reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Asteroid Day 2018 testuje na 19,2°E

dodano: 2018-06-05 14:57
autor: Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

Asteroid Day Wzorem ubiegłego roku na pozycji orbitalnej 19,2°E pojawiła się plansza testowa zapowiadająca start okazjonalnego kanału Asteroid Day 2018. Dzień Planetoid przypada na 30 czerwca. Jest to święto międzynarodowe, obchodzone przez kraje zrzeszone w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), czyli także przez Polskę.

Asteroid Day


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Międzynarodowy Dzień Planetoid (ang. International Asteroid Day) to cykl organizowanych corocznie na całym świecie wydarzeń, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat planetoid, zagrożeń z nimi związanych oraz sposobów ochrony. Dzień Planetoid jest obchodzony w rocznicę największej kolizji z obiektem kosmicznym w najnowszej historii świata, tj. uderzenia planetoidy w roku 1908 w niezamieszkały obszar na Syberii. Obiekt tunguski był stosunkowo małą planetoidą o średnicy około 40 metrów (wielkości średniego biurowca), która jednak dokonała zniszczeń na obszarze o wielości dużej metropolii.

Ważną rolę w procesie badań i edukacji na temat planetoid odgrywa Luksemburg. Na pozycji orbitalnej 19,2°E, gdzie stacjonują satelity luksemburskiego operatora SES, od 29 czerwca prowadzona będzie 24-godzinna transmisja na żywo. Gospodarzem Asteroid Day 2018 będzie dr Brian Cox - brytyjski fizyk, autor książek i komentator BBC, który zaprosi do dyskusji światowych liderów, naukowców, technologów, wysłanników rządowych, biznesmenów i astronautów. Będą się one toczyć m.in. wokół składu planetoid, ich roli w pochodzeniu Układu Słonecznego, przyszłych eksploracji i potrzeby stworzenia dynamicznej mapy obrazującej przemieszczające się planetoidy.

Oprócz SES jednym z partnerów Asteroid Day 2018 jest stacja telewizyjna Discovery Science.

Parametry techniczne:
Astra 1L (19,2°E)
tp. 6 (11,288 GHz, pol. V, SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)

ID: Asteroid Day 2018
PID V: 1071 (MPEG-2/SD)
PID A: 1072 (eng)
PID PCR: 1071
SID: 4299
PID PMT: 1070
Provider: SES ASTRA
Kodowanie: brak (FTA)
 
Plansza testowa w SD zapowiadająca Asteroid Day 2018

Należy się spodziewać, że podobnie jak w zeszłym roku kanał zostanie w odpowiednim czasie przełączony do rozdzielczości HD.

Strona internetowa Asteroid Day Polska: asteroidday.org/poland.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DX - przekazy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 490 zł Więcej...

Dron wyścigowy Hubsan H122D X4 Storm FPV

Potężne silniki, kamera HD i mnogość funkcji przekonują, że Hubsan...

429 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A jasnoszara

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...
reklama