reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zgoda Wielkiej Brytanii na przejęcie Sky

dodano: 2018-06-06 10:11
autor: Anita Kaźmierska | źródło: adtv

Sky UK Po długich miesiącach stagnacji Wielka Brytania dała w końcu zielone światło dla sprzedaży brytyjskiej grupy Sky. Zgoda ta została jednak udzielona pod pewnym warunkiem - że nabywca odsprzeda stację informacyjną Sky News. Zainteresowanych kupnem Sky jest dwóch. Są to amerykańskie koncerny medialne 21st Century Fox Ruperta Murdocha i Comcast, który zarządza jedną z największych w Stanach Zjednoczonych sieci kablowych.

Sky UK


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
21st Century Fox chce przejąć 61 proc. udziałów Sky, których jeszcze nie posiada, za 23,2 mld dol. Aby to było możliwe, musi zbyć Sky News. Koncern Murdocha złożył ofertę na zakup Sky w wysokości 10,75 funta za akcję jeszcze w grudniu 2016 roku, jednak transakcja została wstrzymana przez brytyjskich polityków i regulatorów, którzy obawiali się, że da mu to zbyt mocną pozycję, biorąc pod uwagę inne posiadane na Wyspach media. Opóźnienie to wykorzystał Comcast, oferując w kwietniu br. 12,50 funta za akcję Sky i tym samym przebijając ofertę 21st Century Fox. Łączna kwota transakcji miałaby wynosić 30 mld dol.

Nawet jeśli Fox pokona Comcasta i przejmie Sky, kontrola Murdocha nad całą grupą raczej nie potrwa długo, ponieważ biznesmen zgodził się sprzedać wiele swoich aktywów telewizyjnych i filmowych, w tym Sky, do The Walt Disney w osobnej transakcji o wartości 52,4 mld dol.

Brytyjski minister kultury Matt Hancock powiedział, że ostateczna propozycja Foxa, by zbyć Sky News na rzecz Disneya lub innego odpowiedniego nabywcy, z zapewnieniem finansowania przez co najmniej 10 lat, byłaby prawdopodobnie najlepszym środkiem zaradczym na obawy związane z interesem publicznym. Dodał jednak, że musi mieć pewność, że Sky News zachowa płynność finansową w dłuższej perspektywie, będzie w stanie działać jako główny kanał informacyjny w Wielkiej Brytanii oraz będzie niezależny redakcyjnie. Dodatkowe zobowiązania mają być przedmiotem konsultacji w ciągu najbliższych 15 dni w celu uzgodnienia akceptowalnego środka zaradczego, podsumował Hancock.

Sky ma prawie 23 mln abonentów na kilku europejskich rynkach - Wielkiej Brytanii i Irlandii, Niemczech i Austrii oraz Włoszech, oferując przede wszystkich usługi telewizji satelitarnej DTH.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TechniSat Satman 850 Smiley alu + adapter 40mm

Niemiecka, aluminiowa antena podświetlana firmy TechniSat o nazwie Satman 850...

540 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

550 zł Więcej...

Konwerter Twin Inverto Black Ultra

Nowy, podwójny konwerter Inverto IDLB-TWNL40-ULTRA-OPP o wsp. szumów 0,2dB z...

89 zł Więcej...
reklama