reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat zainteresowany Inmarsatem?

dodano: 2018-06-26 10:55 | aktualizacja: 2018-06-26 12:16
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat.com

Eutelsat ELO Eutelsat, trzeci na świecie pod względem wielkości operator satelitarny i najbardziej znany operator w Polsce (na pozycji 13°E są wszystkie polskie platformy), twierdzi, że teoretycznie jest zainteresowany ofertą kupna operatora Inmarsat. 25 czerwca Eutelsat wydał oświadczenie na ten temat, jednak 26 czerwca rano wydano kolejne oświadczenie, z którego wynika, że Eutelsat zaprzecza pogłoskom, ale zostawia sobie pewną furtkę na przyszłość.

Inmarsat satelita


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


W oświadczeniu złożonym późnym popołudniem w poniedziałek 25 czerwca firma przekazała, że:

- Eutelsat odnotowuje ostatnie spekulacje i potwierdza, że ​​obecnie ocenia możliwą ofertę dla Inmarsatu. Nie ma pewności, że zostanie złożona jakakolwiek oferta, ani co do warunków jakiejkolwiek oferty. 


Kodeks przejęcia Londynu wymaga, aby Eutelsat miał czas do 23 lipca na potwierdzenie lub odejście od złożenia potencjalnej oferty na zakup Inmarsata.

Wiadomość ta lekko musiała zdenerwować inwestorów Eutelsatu. Już jakiś czas cierpliwie czekają na poprawę dochodów/zysków Eutelsatu i najwyraźniej nie będą za bardzo zainteresowani nowymi potrzebnymi pożyczkami, jeśli Eutelsat złoży ofertę kupna Inmarsatu. Cena akcji Eutelsat spadła o 7,5 proc., a dzień 25 czerwca zakończył się spadkiem kursu akcji o 6,2 proc.

26 czerwca o godz. 8:52 Eutelsat wydał oświadczenie, z którego wynika, że :

Zgodnie z pogłoskami na rynku, podczas sesji giełdowej w dniu 25 czerwca 2018 r. Eutelsat Communications SA wydała, na wniosek brytyjskiego panelu ds. przejęć i fuzji, potwierdzenie, że rozważa możliwą ofertę dla Inmarsat, bez żadnej pewności, że oferta zostanie złożona

 

Eutelsat oświadcza też, że ​​nie zamierza składać oferty dla Inmarsat. Jednocześnie Eutelsat zastrzega sobie prawo do ogłoszenia oferty lub możliwej oferty dla Inmarsat lub wzięcia udziału w ofercie lub możliwej ofercie dla Inmarsat lub podjęcia innych działań... Trudno pojąć o co tu chodzi, ale jak nie wiadomo o co, to na pewno chodzi o duże pieniądze.


Zyskuje Inmarsat.
Rywalizacja o przejęcie Inmarsatu między EchoStarem i Eutelsatem dość niespodziewanie pomogła kursowi akcji Inmarsat, który 25.06 wzrósł o 4 proc. Analitycy dziwią się, skąd pochodzi logika Eutelsatu, który podbił kurs akcji Inmarsatu, a swój niepotrzebnie obniżył. Być może po ew. rezygnacji z tych planów kurs Eutelsatu jednak pójdzie zdecydowanie do góry, co zresztą potwierdziło poniekąd oświadczenie z 26 czerwca. Większość obserwatorów dostrzega bardziej logiczne podejście do tej sprawy amerykańskiej firmy EchoStar, która jest uznawana za numer 1 przy przejęciu Inmarsatu.

Po co Eutelsatowi ten Inmarsat?
Wczesniej już prezes Eutelsatu, Rodolphe Belmer nie ukrywał, że chce wykorzystać nowe możliwości w usługach takich jak łączność dla Internetu rzeczy (IoT - Internet of Things), i nawet już zlecił przygotowanie testowego satelity, aby ocenić ten aspekt przyszłego popytu IoT na rynku. Jednak firma Inmarsat ma wiele pojemności i zasięg satelitów ukierunkowanych w tym biznesie. Inmarsat ma również potencjał wzrostu z ekspansji lotniczej (i morskiej), więc dla Eutelsatu w przyszłości byłby bardzo interesujący, pod warunkiem, że ten dysponowałby wolnymi aktywami.

Dodatkowo, dla każdego licytującego, istnieje możliwość uzyskania synergii dzięki połączeniu dwóch tak różnych operatorów satelitarnych. Inmarsat nie ma działalności usługowej dla platform satelitarnych (DTH), która stanowi podstawę przychodów operatora Eutelsat.

Źródło: eutelsat.com
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

129 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM920 Ultra HD Triple

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - model DM920 Ultra...

1 690 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388 Dongle do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału HDTV np....

730 zł Więcej...
reklama