reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Jarocin. Po co wolność” w lipcu na National Geographic

dodano: 2018-07-02 11:51
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Jarocin. Po co wolność National Geographic Zobacz zamkniętą w obrazach i dźwiękach ponad czterdziestoletnią historię Festiwalu w Jarocinie. Przeplatana jest ona tekstami piosenek i niezwykłymi opowieściami bohaterów, którzy byli, widzieli i doświadczyli. To prawdziwe archiwum polskiej muzyki rozrywkowej. Czarno-białe archiwalne i nieznane obrazy na taśmie 16mm oraz amatorskie nagrania, które w niesamowity sposób uchwyciły chwilę, ogląda się jak odległy sen.

Jarocin. Po co wolność National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Jarocin był wtedy takim małym projektem społeczeństwa. Takiego normalnego, jakim powinna być Polska. Wszędzie. W każdym miasteczku, w każdym mieście. Ludzie, którzy zauważyli się nawzajem i próbowali razem przeżyć - powiedział Marek Piekarczyk, lider zespołu TSA w dokumencie „Jarocin. Po co wolność”.

Przeżyj festiwal w Jarocinie wraz z tymi, którzy uczestniczyli w nim w czasach największej świetności. W pełnometrażowym dokumencie „Jarocin. Po co wolność” o barwnej historii słynnego święta rocka opowiadają organizatorzy, a także gwiazdy, które niejednokrotnie właśnie w Jarocinie rozpoczynały swą muzyczną karierę.

Autorzy dokumentu, Leszek Gnoiński i Marek Gajczak, sięgają do początku lat 70., kiedy w mieście odbywał się przegląd debiutów – Wielkopolskie Rytmy Młodych. Widzowie mają też okazję skonfrontować rzeczywistość ostatnich lat PRL-u ze współczesnym kapitalizmem, a także te same utwory wykonywane na scenie przed laty i dziś. Pomaga to zrozumieć, jakie zmiany zaszły w muzyce rockowej przez ostatnie dekady. Występujący niegdyś w Jarocinie artyści opowiadają o przyczynach punkowego zrywu, niedogodnościach, z jakimi musieli się mierzyć w czasach PRL, oraz wpływie, jaki ich muzyka miała na młodych Polaków. W dokumencie ukazywana jest zarówno kulturotwórcza rola festiwalu, jaki i niechlubne karty z jego historii – Krzysztof „Grabaż” Grabowski, Kazik Staszewski oraz Olaf Deriglasoff opowiadają o obecnej na Jarocinie cenzurze. Wśród rozmówców znaleźli się także m.in. Marek Piekarczyk, Muniek Staszczyk i Jurek Owsiak. Wypowiadający się w produkcji muzycy, z dużym dystansem odnoszą się do swojego wpływu na społeczne i polityczne losy kraju. Mówią też o reaktywacji imprezy po latach i jej nostalgicznym charakterze. Film pokazuje paradoks festiwalu, którego największe problemy zaczęły się już po 1989 roku, gdy w wyniku zamieszek pomiędzy publicznością a ochroniarzami, impreza została zamknięta na następne dziewięć lat.

„Jarocin. Po co wolność” – premiera w sobotę 21 lipca o godz. 21:00 na kanale National Geographic


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

369 zł Więcej...