reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Poradnik SAT Kuriera: jak oglądać 8K z satelity na żywo?

dodano: 2018-07-04 03:33 | aktualizacja: 2018-07-05 00:52
autor: Konrad Dąbek (Mr. Orbita) | źródło: satkurier.pl

8K UHD Ultra HD Jak portal satkurier.pl informował 29 czerwca - na satelicie Astra 2E (28,2°E) pojawiły się testy przekazu 8K realizowane przez operatora SES. W ramach prób wykorzystywane są materiały przygotowane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). W tekście zwróciliśmy uwagę, że jest to emisja DVB-MPE i nie było metody na podejrzenie zawartości na żywo. To czas przeszły - SAT Kurier przedstawia jak uzyskać dostęp i oglądać przekaz na żywo!

satkurier.pl
8K Test PSNC PSCC


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Na wstępie autor tekstu (Konrad Dąbek) chciałby serdecznie podziękować znanemu w środowisku DX programiście ukrywającemu się pod pseudonimem crazycat. Dzięki jego pomocy oraz aplikacji, którą stworzył jest w ogóle możliwe, aby móc oglądać teraz testowy przekaz 8K na żywo.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć pracę tego utalentowanego programisty, autora wielu narzędzi znanych w świecie DX (np. CrazyScan) - możliwe jest przekazanie mu darowizny, niezbędne dane można znaleźć pod adresem: http://crazycat69.narod.ru/donate.htm

Poprzednia metoda dostępu, która pozwoliła redakcji SAT Kurier na podejrzenie zawartości testów, była dość niewygodna głównie przez wzgląd na fakt, że potrzebne było nagrywanie plików - tak długo, jak długi materiał chcieliśmy uzyskać. Następnie plik trzeba było filtrować ze zbędnych danych, co także było czasochłonne.
 
Klatka z testów emisji w rozdzielczości 8K na 28,2°E
Klatka z testów emisji w rozdzielczości 8K na 28,2°E

Nowy sposób umożliwia oglądanie emisji na żywo, tak jak jest nadawana na satelicie!

Aby móc oglądać na żywo przekaz 8K z pozycji 28,2°E niezbędne są:
- odpowiednio przygotowany zestaw antenowy z dostępnym sygnałem z pozycji 28,2°E
- komputer PC z systemem Windows 7/8/10
- karta DVB gotowa do obsługi modulacji 16APSK w DVB-S2 przy Symbol Rate 30000 ksymb/s (wśród modeli można wskazać szeroki wachlarz produktów TBS, w tym zewnętrzne na USB: 5520, 5520SE, 5580, 5525 i 5527 oraz wewnętrzne na PCI Express: 6522, 6528, 6590, 6925, 6983, 6903, 6908)
- komputer musi być wyposażony w możliwie nowoczesną kartę graficzną gotową do wsparcia rozdzielczości 8K, jeśli wierzyć informacjom od nVidii, to mogą to być modele: GTX 1050, GTX 1050 Ti, GTX 1060, GTX 1070, GTX 1070 Ti, GTX 1080, GTX 1080 Ti, TITAN X, TITAN Xp (być może także GT 1030)
- by cieszyć się pełnią jakości potrzebny jest monitor lub wyświetlacz 8K, niekoniecznie musi być on podłączony konkretnie do komputera
 
Karty wewnętrzne TBS 6925 i 6983 oraz... zacny kubeczek :)
Karty wewnętrzne TBS 6925 i 6983 oraz... zacny kubeczek :)

Zanim przejdziemy do opisu - ostrzegamy iż nie wiadomo jak długo potrwa jeszcze emisja testu, zatem jest to raczej opcja dla osób mających już choć częściowo zgodne wyposażenie (np. bez monitora 8K nadal zobaczymy obraz, tylko nie w pełnej jakości, bez karty graficznej gotowej do 8K uda się zobaczyć tylko kilkadziesiąt klatek w zwolnionym tempie póki coś się nie zatnie np. z uwagi na przepełnienie bufora w odtwarzaczu).

Nie zalecamy dokonywania żadnych zakupów, by emisję oglądać, bo może zniknąć w każdej chwili.

Jeśli jesteśmy pewni co do ustawienia anteny (uwaga: emisja w modulacji 16APSK wymaga zapewnienia większego poziomu C/N niż klasyczne transmisje DTH, więc mając słaby sygnał z paczek Sky - o odbiorze emisji w 8K można zapomnieć) oraz mamy kartę DVB gotową do odbioru transmisji w 16APSK (jedną z wymienionych wyżej lub inną, ale sprawdzoną), to można przejść do przygotowania strony programowej.

Kroki opisujemy dla systemu Windows 10 x64 z bieżącymi aktualizacjami.

Pobieranie aplikacji

Przede wszystkim potrzebna będzie aplikacja BDADataEx, napisana przez programistę crazycat.
Można ją pobrać albo w wersji instalacyjnej pod adresem:
http://crazycat69.narod.ru/sattelite/DVBDataEx/BDADataEx-setup.zip
Albo w wersji bez instalatora, do ręcznego rozpakowania i instalacji sterownika sieciowego, podzielona na dwa archiwa:
- aplikacja
- sterownik sieciowy

Oprócz tego zalecamy pobrać odtwarzacz multimedialny Media Player Classic Home Cinema, w wersji pasującej dla architektury systemu operacyjnego (jeśli 64-bit, to x64, a jeśli nie, to x86). Strona domowa projektu to: https://mpc-hc.org
On umożliwi podejrzenie emisji na żywo na komputerze.

Instalacja BDADataEx

Najpierw należy wypakować archiwa z aplikacją BDADataEx. Jeśli jest to wersja z instalatorem, to przechodzimy przez proces instalacji, jak w innych programach. Redakcja postawiła na wersję przenośną. W jej przypadku po wypakowaniu zawartości obydwu archiwów otrzymamy:
- BDADataEx.exe - plik wykonywalny, uruchamia program
- BDADataEx.RUS - tłumaczenie interfejsu na język rosyjski
- BDADataEx.UKR - tłumaczenie interfejsu na język ukraiński
- snd - katalog z plikami dźwiękowymi (angielski, rosyjski) za pomocą których aplikacja może informować o poziomie sygnału
- tap-win-dvb - sterownik sieciowy współpracujący z aplikacją i niezbędny do jej działania

Przed uruchomieniem programu, jeśli nie korzystaliśmy z instalatora - wymagana jest samodzielna instalacja sterownika sieciowego. Jest to proste, wewnątrz katalogu tap-win-dvb są dwa foldery: i386 i amd64. Jeśli mamy system operacyjny 64-bitowy, przechodzimy do katalogu amd64, a jeśli nie - do i386. Ich zawartość jest identyczna, różni się tylko architektura sterownika.

W Windows 10 x64 należy wejść do katalogu amd64, tam jest plik install.cmd, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i z menu wskazujemy opcję Uruchom jako administrator.

W przyszłości, gdybyśmy chcieli odinstalować sterownik - uruchamiamy w ten sam sposób remove.cmd.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kanały 8K


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

449 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...