reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Arouca i Portal do Inferno - wrota do piekieł w Portugalii

dodano: 2018-07-11 16:03 | aktualizacja: 2019-10-16 13:53
autor: Janusz Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Arouca_napis_360px.jpg Mocno potaniały bilety na loty do Portugalii, a szczególnie do Porto (latają tam Ryanair i Wizz Air). Samo Porto jest piękne, ale okolice na wschód od tego miasta są dla Polaków prawie nieznane. Porto jest odległe o około 55 km od małego miasta Arouca (40°56′N 8°15′W) i około 35 km od zachodniej granicy gminy Arouca, a tam warto zobaczyć Portal do Inferno czy Rio Paiva.

Arouca_napis_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Portal do Inferno to wąskie przejście na płaskowyżu Arada, które wznosi się pomiędzy dwoma stromymi dolinami w łupkach i spływa w przeciwnych kierunkach. W kierunku północno-zachodnim dolina Covas do Monte znajduje się po prawej, a dolina Drave po lewej stronie, oferując niesamowite widoki niezrównanego piękna, które osiągają szczeliny ponad 400 metrów. Jest to największa atrakcja Geoparku Arouca, który pozwala nam zobaczyć nagłe reliefy spowodowane ekstremalną geodynamiką powstania tych gór. Niedaleko stąd wciąż można obserwować ogromny zgięcie, wynikające z sił tektonicznych, które podniosły tę górę.
 
Portal do Inferno

Podczas naszej wizyty akurat w okolicach Arouca odbywał się maraton górski. XIII Ultra Trail Serra da Freita to wydarzenie biegowe, wpisane do kalendarza ATRP, organizowane przez Confraria Trotamontes i gminę Arouca, odbywające się w gminach Arouca, Vale de Cambra i S. Pedro do Sul odbywał się w dniach 30 czerwca i 1 lipca 2018 r.

Maraton składał się z 5 tras:
- Elite Trail Serra Freita 100 km (ETSF100),
- National Trail Ultra Endurance 100 km Championship (CNTUE100),
- Ultra Freita Trail 65 km (UTSF65),
- szlak Serra Freita 26 km (TSF26),
- Freita 12 km (CF12).

Przypadkiem udało się autorowi przejść mały odcinek tego maratonu - wierzcie - łatwo nie było!

Ultra Trail Serra da Freita jest znany ze względu na doświadczenie i profesjonalizm głównych organizatorów José Moutinho i Flor Madureira. Każdego roku pojawiają się różne i całkiem nowe trasy w górach, niektóre z nich są całkowicie nowe w niedostępnych obszarach. W tym roku mieliśmy 2 z nich, pierwotnie nazwane "almas penadas" [pol: dusze ukarane] i "bradar aos céus" [pol: modlimy się o niebo]. Trasa 100 km maratonu była tak trudna, że część maratończyków w nocy musiała zejść z trasy ze względu na bardzo trudne warunki (mgła, zimno).

Polecamy polskim maratończykom te tereny.
 
Miejsce startu maratonu
 
Maratończycy na górskich ścieżkach

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...