reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe instalacji antenowych

dodano: 2018-07-27 12:00 | aktualizacja: 2018-07-30 12:12
autor: Janusz Sulisz | źródło: Corab (artykuł sponsorowany)

Zabezpieczenie przepięciowe instalacji antenowych Corab Niebezpieczeństwo zniszczenia lub uszkodzenia sprzętów RTV na skutek oddziaływania wyładowań atmosferycznych jest duże zarówno na wsi, jak i w mieście. Świadomość konieczności zabezpieczania instalacji satelitarnych i antenowych wzrasta. Nadal jednak nie wszyscy stosują odpowiednie środki ochrony.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zadbaj o bezpieczeństwo instalacji
Należy zacząć od oceny zagrożenia piorunowego i dobrać odpowiednie zabezpieczenia, biorąc pod uwagę szczególnie urządzenia umieszczone na dachu lub ścianach budynku. Często to właśnie antena jest najwyższym elementem wystającym z dachu. Prądy udarowe, wnikając do obiektu i negatywnie oddziałują na urządzenie, a szczególnie nadawczo-odbiorcze są wrażliwe na oddziaływanie impulsowego pola elektromagnetycznego w czasie burzy.

Często poddaje się w wątpliwość zabezpieczania instalacji antenowych przed wyładowaniami, bo jakie jest prawdopodobieństwo, że uderzy piorun. Dobrze mieć jednak świadomość, iż wyładowanie atmosferyczne jest tak duże, że całkowicie zniszczy urządzenia RTV, a nawet w skrajnych przypadkach może wywołać pożar. Szkodliwe może być również piorun, który uderzy w dom sąsiada oddalony o kilkadziesiąt metrów.

Ochrona odgromowa anten
Obecnie profesjonalne firmy instalatorskie najczęściej dbają o to, aby w obiektach budowlanych metalowy masz anteny połączyć z instalacją piorunochronną budynku. Zdarza się jednak również tak, że inwestorzy decydują się na samodzielny montaż i ten element pomijają. Zasady projektowania instalacji odgromowej zawarte są w normie PN-EN 62305 i należy wziąć je pod uwagę dla dobra swoich klientów czy własnego bezpieczeństwa.

Czy ochrona odgromowa wystarczy?
W przypadku uderzenia pioruna spadek napięcia pomimo połączenia instalacji z szyną wyrównującą może zagrozić urządzeniom domowym. Dodatkową formą ochrony są urządzenia ograniczające przepięcia umieszczone bezpośrednio przed urządzeniami aktywnymi np. multiswitchem czy odbiornikiem. Zastosowanie w instalacjach zabezpieczeń przeciwprzepięciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko uszkodzenia sprzętu w razie wystąpienia wyładowań oddalonych nawet o kilkaset metrów. Urządzenie jest bardzo proste zarówno w działaniu, jak i montażu.

Przykładem jest zabezpieczenie przeciwprzepięciowe Corab, które działa w paśmie 5-2400 MHz, co pozwala na instalację tego urządzenia w przypadku anten naziemnych (5-862 MHz) oraz satelitarnych (2400 MHz). Należy podkreślić, że niski poziom tłumienia nie wpływa negatywnie na moc sygnały, a poziom ochrony wynosi przy 1 [kV/µs] <700V. Łatwe podłączenie jest możliwe za pomocą wejścia i wyjścia typu F.

Koszt urządzenia jest tak niski, że właściwie tylko nieznacznie podnosi koszt wykonania całej instalacji, a zwiększa jej bezpieczeństwo. Zaleca się montaż na wejściu pierwszego aktywnego urządzenia aktywnego, np. tunera, telewizora, rutera, multiswitcha.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Produkty - testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

DJI Mavic Mini

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

1 790 zł Więcej...

DJI Osmo Pocket

1 450 zł Więcej...
reklama