reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjski pakiet MTS TV - test CAM

dodano: 2018-08-03 12:46
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2018

MTV TV moduł CAM Dzięki uprzejmości jednego z czytelników magazynu SAT Kurier, w kwietniu redakcja miała możliwość zbadania działania modułu CAM systemu Irdeto z kartą – zestawu używanego przez rosyjską platformę cyfrową MTS TV. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy czytelnikowi – redakcja realizowała w ciągu miesiąca różne eksperymenty, które zakończyły się zebraniem finalnego raportu pod koniec kwietnia i rezultaty prezentujemy w artykule.

MTS TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wyniki mogą być ciekawe nie tylko dla fanów rosyjskiej TV, zresztą trzeba mieć na uwadze, że moduły MTS TV nie są łatwo dostępne w Polsce, wymagają rejestracji na obywatela rosyjskiego. Mimo tego platforma MTS TV jest ciekawym poligonem testowym, gdyż nadaje swoje kanały nietypowo – nie dość, że mamy tam stacje emitowane w kodeku HEVC/H.265 i są one w różnej jakości (SD, HD i UHD), to do tego wszystkiego operator korzysta z dość szerokich transponderów po 54 MHz każdy z bardzo wysokim SR – 45000 ksymb/s w DVB-S2 z modulacją 8PSK.
Efekt takiej emisji to łączna przepływność brutto na poziomie ponad 130 Mbit/s, a po wykonaniu korekcji błędów do modułu CAM potrzeba przesłać prawie 90 Mbit/s.

Dla porównania polskie platformy korzystają z transponderów po 33/36 MHz z SR przeważnie 27500 w DVB-S2/8PSK i zwykle przepływność dla danych to nieco ponad 61 Mbit/s. Różnica spora, a jeśli ktoś uważnie śledził portal satkurier.pl, to pisząc pod koniec ubiegłego roku o Canal+ Now 4K (teraz to już Canal+ 4K Ultra HD) już niektóre odbiorniki miewały problemy z działaniem z modułami, mimo że my jeszcze nie stosujemy aż tak wysokiej przepływności dla transpondera. Zatem jak radzą sobie z tym rosyjscy widzowie? Poza tym kto wie – może i ta wiedza kiedyś przyda się i nam tu w Polsce, aczkolwiek transpondery szersze nie będą, bo na 13°E tylko dwa mają ponad 36 MHz.

O PRZEKAZIE MTS TV

Rosyjska platforma MTS TV korzysta obecnie z 8 transponderów na satelicie ABS 2A (74,7°E), uzupełniając ofertę o parę stacji z innych tp. Transpondery platformy emitują sygnał w wiązce rosyjskiej, której najlepszy odbiór w Polsce mają zapewniony mieszkańcy północno-wschodnich krańców kraju. Sygnał słabnie na południowy-zachód, ale sądząc po wynikach w Krakowie, to tu antena 90-100 cm powinna nadal zapewnić pewien zapas, z czego można wnioskować, że na północnym-wschodzie 70-80 cm powinny się sprawdzać bez problemów, na południowym-zachodzie w najgorszym przypadku odbiór zapewni 120 cm. Zatem nie jest jeszcze bardzo źle. Bardziej problematyczna wydaje się jeśli już to sama pozycja – przy 74,7°E antena będzie musiała być obrócona mocno na wschód i skierowana niewiele powyżej linii horyzontu. Sygnał będzie też bardziej podatny na zmienne warunki atmosferyczne. Mimo tego odbiór w Polsce, zważywszy na jednak dość odległą pozycję, bliską skrajnym – jest naprawdę przyzwoity.

Spośród ośmiu bazowych transponderów MTS TV siedem działa z niemal identycznymi parametrami, jeden wyłamuje się ze schematu – zamiast DVB-S2 używa starszego DVB-S i nieco niższego SR. I ten transponder jest pewną złośliwością dla testujących, gdyż choć jest w DVB-S, to akurat tam nadawca umieścił dwa kanały Ultra HD (Insight UHD i Fashion 4K). Nawet jeśli jest to nieefektywne wykorzystanie przepływności, to można tak zrobić – UHD można nadawać w DVB-S, nieważne jaki jest standard emisji – ważne, aby była odpowiednia ilość wolnego miejsca.

Pociąga to jednak nietypową sytuację, gdyż transponder w DVB-S ma mniejszą łączną przepływność niż te w DVB-S2, w efekcie bardzo wiele odbiorników (co wyjdzie w dalszej części opisu) było w stanie odebrać te dwa kanały Ultra HD z oferty MTS TV, jednocześnie mając problemy nawet z prostymi SD na transponderach DVB-S2 – bo tam pokonywała je przepływność, a przy DVB-S ten problem ukrywał się. Dlatego samo działanie kanałów Ultra HD nie było wyznacznikiem, że moduł MTS TV działa na danym modelu odbiornika prawidłowo i wymagane były dodatkowe testy także na innych transponderach. Krótko mówiąc (pisząc!): to, że UHD zadziała nie znaczy, iż moduł działa poprawnie. W tabeli zebraliśmy informacje o transponderach MTS TV wraz ze wskazaniem precyzyjnych parametrów i przepływności.
 

Niemal cała oferta MTS TV jest szyfrowana w systemach Irdeto i Verimatrix – testowany CAM był to model CI+ od Irdeto. Na jednym z transponderów DVB-S2 jest jednak mała grupa stacji FTA i okazały się one także bardzo przydatne. Dzięki nim można było sprawdzić, czy ewentualne występujące problemy wynikają z trudności z odbiorem wysokiego SR jako takiego (wtedy odbiór FTA także powinien być problematyczny), czy kłopoty wynikają z samych trudności z deszyfrowaniem treści przez moduł CAM.

Od razu zastrzegamy dla wszystkich tych, którym przeszło przez myśl, aby wyjąć kartę z modułu, że nic z tego. Karta i moduł CAM są parowane. Na pocieszenie choć CAM oficjalnie jest CI+, to w trakcie testów odnieśliśmy wrażenie, że pracuje w trybie „legacy” i uruchamia się w sprzętach bez CI+, ze zwykłym starszym CI. Nie wymagał np. dodatku ciplushelper w tunerach linuksowych lub dreamciplus w Dreamboxach.

Rosjanie dość skutecznie (przynajmniej póki co) zabezpieczyli ofertę MTS TV. Wynika to z faktu, że masowe piractwo było już w przeszłości przyczyną poważnych problemów dla różnych operatorów. Oczywiście słynący z „zaradności” rosyjscy obywatele nie byliby sobą, gdyby nie próbowali tego sprawdzić, zatem na tamtejszych forach dyskusyjnych w sieci widać, że analizowano, na ile zabezpieczenia kart są rzeczywiście skuteczne (kto by wierzył na słowo?:)). Na razie jednak nie znaleziono żadnego sposobu, aby uruchomić karty poza modułami – byłoby to prostą drogą do podziału kart, tzw. card sharingu, co było zmorą rosyjskiego rynku płatnej TV. Ostatnio jednak mocno ten proceder ograniczono… Mówi się, że karty są parowane zmiennymi – aktualizowanymi dynamicznie kluczami, więc obejście tego nie będzie proste… Zatem modułu CAM nie można ominąć – trzeba się z nim wobec tego „zaprzyjaźnić”. Tylko czy każdy odbiornik będzie chciał się z owym CAM zaprzyjaźnić? No z tym jak się okazało bywa różnie… Na pewno przed wyborem odbiornika dla oferty MTS TV trzeba podkreślić jeszcze jedną problematyczną kwestię – operator coraz mocniej korzysta z kodeka wideo HEVC/H.265 i stopniowo poza kanałami UHD rusza z emisją w ten sposób także HD i SD. Dlatego decydując się na odbiornik, z góry należy omijać wszystko, co HEVC nie wspiera. Tak naprawdę najlepiej postawić na odbiornik Ultra HD (zwłaszcza że aktualnie oferta obejmuje 3 stacje tego typu już w pakiecie podstawowym), a jeśli chce się zaoszczędzić, to coś bez UHD, ale z HEVC.
 
Karta MTS TV

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

580 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...
reklama