reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjski pakiet MTS TV - test CAM

dodano: 2018-08-03 12:46
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 5-6/2018

MTV TV moduł CAM Dzięki uprzejmości jednego z czytelników magazynu SAT Kurier, w kwietniu redakcja miała możliwość zbadania działania modułu CAM systemu Irdeto z kartą – zestawu używanego przez rosyjską platformę cyfrową MTS TV. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy czytelnikowi – redakcja realizowała w ciągu miesiąca różne eksperymenty, które zakończyły się zebraniem finalnego raportu pod koniec kwietnia i rezultaty prezentujemy w artykule.

MTS TV


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

W przypadku marki Vu+ udało się zbadać 3 modele: Zero 4K, Solo 4K i Ultimo 4K. Każdy z nich zadziałał identycznie, ale poprawną pracę udało się uzyskać wyłącznie na oprogramowaniu VTi (13.0.9) i tylko jeśli w menu Moduł Dostępu włączona zostanie opcja „Relevant PIDs Routing”. Na OpenATV 6.2 ta sama opcja jest obecna, ale przypuszczalnie przez błąd w oprogramowaniu jej aktywacja zamiast pomagać, tylko pogarszała sytuację, całkowicie blokując jakiekolwiek deszyfrowanie. Gdy była wyłączona – kanały z transpondera DVB-S oraz stacje FTA działały, ale kanały szyfrowane w DVB-S2 cięły się i szatkowały całkowicie uniemożliwiając jakiekolwiek oglądanie. Ustawienie Obsługi wysokiego bitrate nie dawało żadnego efektu, podobnie jak nie zmieniało sytuacji doinstalowanie dodatku ciplushelper. Na OpenPLi 6.2 było w zasadzie identycznie uzupełniając to o brak możliwości doinstalowania ciplushelper. Opcja „Relevant PIDs Routing” pojawiła się 15 marca i została oficjalnie dodana przez producenta w oryginalnym oprogramowaniu i sterownikach. Inne grupy programistyczne muszą dopiero przenieść (poprawnie! ) tę opcję, aby z niej skorzystać, więc może dla OpenATV i OpenPLi jest jeszcze nadzieja. Sam producent wyjaśnia w komentarzu opublikowanym wraz z poprawką, że ma ona pomóc właśnie w obsłudze transmisji z „ekstrawysoką przepływnością” i idea stojąca za nią jest prosta. Zamiast wysyłać do modułu CAM cały strumień transportowy z transpondera, który ma wysoki bitrate, w przypadku MTS TV nawet do blisko 90 Mbit/s – dane są filtrowane po stronie odbiornika i do modułu wysyłana jest tylko część niezbędna do realizacji deszyfracji – znacznie mniej informacji. Musimy przyznać, że choć pomysł nie jest nowy (filtrowanie danych stosowano np. w dawnych czasach na kartach DVB do PC, gdy podzespoły nie były jeszcze na tyle wydajne), ale zastosowanie tego w komunikacji z modułem CAM jest bez wątpienia kreatywnym wykorzystaniem tej starej koncepcji. I dzięki temu Vu+, choć w momencie testów tylko na oprogramowaniu VTi – wychodzi z tego starcia ostatecznie zwycięsko.
 

Gorzej wypadł Dreambox. Obydwa nowe modele UHD DM920 i DM900 poległy, nie ma na razie żadnego rozwiązania programowego, nie pomaga żaden image. Zresztą też chcąc trzymać się konwencji, planowaliśmy testy na OpenATV 6.2, a tu się okazało, że akurat wersje publikowane w drugiej połowie kwietnia nie nadawały się do użytku (błędy), a autorzy ostrzegali dodatkowo, że nie warto próbować na modelach z głowicami FBC, gdyż mają świadomość problemów ze sterownikami i obarczali winą za to samego producenta, z którym współpraca ze społecznością open source przebiega w ciężkiej atmosferze. Jakby tego było mało – na oryginalnym oprogramowaniu DreamboxOS oraz pochodnym od niego Newnigma trzeba uważać konkretnie z modułem MTS TV, gdyż jako Irdeto są do niego przypisywane automatycznie kanały austriackiego ORF z 19,2°E (też Irdeto). To tylko pogarsza sytuację, bo przypisanie kanałów w funkcji Zadania Modułu CI sprawia, że odbiornik pomija wszystko, co przypisane nie jest. Dlatego przy testach na Dreambox należy przed rozpoczęciem prób przypisać także kanały z oferty MTS TV. Dopiero po tej operacji całkiem poprawnie deszyfrują się kanały z transpondera DVB-S (także dwa w jakości Ultra HD). W przypadku kanałów DVB-S2 na modelu DM920 mamy w ogóle czarny ekran, nie ma nawet pikselozy, a na DM900 efekt jest zbliżony do Vu+ bez opcji Relevant PIDs Routing – cięcie i szatkowanie. W DM920 na OpenATV moduł potrafił też blokować działanie kanałów FTA (podczas gdy szyfrowane w DVB-S działały), a doinstalowanie dodatku ciplushelper w ogóle uniemożliwiało inicjalizację modułu (i to był jedyny przypadek w całym teście, gdy coś takiego się przydarzyło).

W GigaBlue UHD UE też modułu uruchomić poprawnie się nie udało. Kanały DVB-S działają, DVB-S2 się tną. Co ciekawe w OpenATV 6.2 opcja obsługi wysokiego bitrate widać, że odnosi jakiś skutek: gdy jest ona wyłączona – kanały zacinają się mocniej, a gdy włączona – mniej. Ale nadal nawet przy włączonej obraz nie nadaje się do oglądania.

Testy zaczęliśmy od odbiorników z wyższej półki, więc kolejne urządzenia szykowaliśmy ze zrezygnowaniem, obawiając się, że możemy dojść do przykrego wniosku, że moduł nie działa na niemal niczym (tylko jak by sobie z nim radzono w Rosji?). Jednak czekało na nas zaskoczenie: kolejne dwa urządzenia, czyli Octagon SF4008 oraz AX 4KBox HD51 spisały się świetnie. Octagon potrzebował aktywnej obsługi wysokiego bitrate, a AX 4KBox HD51… w ogóle niczego nie potrzebował, żadnych zmian w ustawieniach – po prostu działał, bez kombinowania ani bez dogrywania czegokolwiek. AX Technology nie był kojarzony mocno ze sprzętami linuksowymi, a bez problemu pokonał marki takie jak Dreambox, który od kilkunastu lat zajmuje się tylko tym. Cóż – ktoś odrobił lekcje, a ktoś inny usiadł na laurach.

Na koniec sprawdzony został jeszcze jedyny w stawce tuner Ultra HD z oprogramowaniem nie opartym o E2, a z zamkniętym autorskim systemem: TechniSat DIGIT ISIO STC. Tu niespodzianka, bo redakcja dla odmiany nie spodziewała się żadnych problemów, ale jednak – niestety ponownie zawiodła kwestia modułów CAM. Kanały DVB-S deszyfrowały się, DVB-S2 FTA działały, więc to nie głowica, ale DVB-S2 szyfrowane zacinały się uniemożliwiając oglądanie.

Jako drobną ciekawostkę, ale bez większego znaczenia dla sprawy, można odnotować, że zaskakująco dobrze z modułem MTS TV zadziałał też najzwyklejszy, tani Opticum AX502 Combo (oprogramowanie V1.28B24, AX502 powinien zachowywać się tak samo). I byłby on świetny, gdyby nie to, że nie obsługuje HEVC, co sprawi, że już na nim część kanałów z oferty nie jest dostępna.

PODSUMOWANIE

Moduł CAM MTS TV okazał się ciekawym materiałem testowym, gdyż ujawnił, że wiele odbiorników może mieć problemy, jeśli kiedyś jakiś nadawca zdecyduje się i w Polsce uruchomić ofertę z transponderów o dużej szerokości, z wysokim SR i co za tym idzie z wysoką przepływnością. Póki co mamy o tyle szczęście, że na popularnych w Polsce pozycjach satelitarnych 13°E i 19,2°E transpondery w większości nie przekraczają szerokości 33/36 MHz, co sprawia, że nie da się tam prowadzić emisji z bardzo wysokimi SR, gdyż po prostu się nie zmieszczą.

Ale zawsze ktoś może skorzystać z innej pozycji i tak jak np. Pantelio na pozycji 51,5°E nagle zaoferować kanały z kilku transponderów o dużej przepływności. I wtedy nawet jeśli udostępni moduły CAM, to cóż z tego, jeśli na znacznej grupie sprzętu i tak one nie zadziałają prawidłowo? I gdyby to był problem wszystkich odbiorników, to moglibyśmy napisać, że to może nadawca przesadził. Ale jednak są producenci, którzy sobie z tym poradzili na różne sposoby. Zatem można przygotować czy to sprzęt, czy oprogramowanie pod tym kątem. Niektórych czeka nieco pracy…

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel bez wiercenia - super płaski

Przejściówka 20cm umożliwiająca przejście kabla antenowego do anteny satelitarnej lub...

18 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO White

Vu+ ZERO - najnowszy model marki Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Transmiter HDMI LKV388 Dongle do max. 50m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału HDTV np....

730 zł Więcej...
reklama