reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Problemy Arianespace z indyjskim satelitą GSAT-11

dodano: 2018-08-06 10:01 | aktualizacja: 2018-08-07 11:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: New Indian Express

Ariane 5 SES-14 Al Yah 3 29 marca br. wyniesiono indyjskiego satelitę GSAT-6A, jednak już 1 kwietnia podczas manewru podnoszenia na orbicie nagle utracono z nim łączność, co mogło oznaczać koniec pracy. Wysiłki indyjskiej agencji kosmicznej (ISRO) polegają teraz na ponownym nawiązaniu komunikacji z GSAT-6A. Są też plany szybszego wyniesienia kolejnego satelity GSAT-11, który został wysłany do Gujany Francuskiej już przed kilkoma miesiącami. Do startu na pokładzie rakiety Ariane 5 miało dojść w maju i tu zaczęły się problemy, które dotknęły Arianespace i operatora Intelsat.

Ariane 5 Galileo


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
GSAT-11 miał być wyniesiony w maju 2018 r., ale start został opóźniony po tym, jak ISRO nakazała odesłanie satelity z powrotem do Indii z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Wszystko po to, by przeprowadzić kolejne testy po niespodziewanej utracie przez ISRO łączności z innym indyjskim satelitą telekomunikacyjnym GSAT-6A.

Ustalono już nawet nowy nowy termin startu na 30 listopada 2018 r. Satelita GSAT-11 zostanie wystrzelony z Kourou w Gujanie Francuskiej, ponieważ indyjska rakieta GSLV Mk III może wynieść na orbitę geostacjonarną satelitę o masie startowej nie więcej niż 4000 kg.

Niestety odwołany start Ariane 5 uniemożliwił współpasażerowi indyjskiego satelity - Intelsatowi 38 - terminowe wyniesienie przez firmę Arianespace. Dlatego operator Intelsat nie zdąży na czas uruchomić do pracy na orbicie satelity Intelsat 38, co miało nastąpić we wrześniu. Start z Intelsatem 38 i satelitą Horizons 3e ma nastąpić 5 września 2018 r.

Informacje z Indii sugerują, że Arianespace wymaga teraz wysokiego odszkodowania za opóźnienie. ISRO otrzymała żądanie dokonania przedpłaty za dwa planowane starty (GSAT-30 i GSAT-31), a wpłata musi zostać dokonana do 15 sierpnia 2018 r.

Sytuacja jest skomplikowana, ponieważ dwa indyjskie satelity zostały zaplanowane do uruchomienia na rakietach budowanych w Indiach (wersja GSLV-Mk III), które mogą wynosić ładunki do około 4000 kg. Za to GSAT-11, którego start najpierw anulowano, a teraz przeniesiono na listopad, ma masę startową około 5700 kg i może być wystrzelony tylko przez Arianespace lub inną równie ciężką rakietę.

Arianespace ma standardową klauzulę karną w umowach na starty równą 5 proc. opłaty za samo wyniesienie w przypadku anulowania startu z winy zleceniodawcy.

GSAT-11 ma trafić na pozycję orbitalną 74°E.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Pozycjoner Moteck V-Box II DiSEqC1.2

Tajwański pozycjoner DiSEqC1.2 marki Moteck V-Box II do sterowania siłownikiem...

240 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Antena Laminas AS-1800AE

Epoksydowa antena offset 2,0m w wersji AE polskiej firmy Laminas....

2 900 zł Więcej...
reklama