reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dokument „7 żyć Elvisa” w Planete+

dodano: 2018-08-07 14:56
autor: Jerzy Kruczek | źródło: nc+

Elvis Presley Elvis Presley jest kimś więcej niż tylko królem Rock and rolla. Trudno wyobrazić sobie bez niego współczesną kulturę amerykańską, w której zajmuje on zasłużone miejsce - obok Supermana i Abrahama Lincolna. Jego wkład to wizerunek artysty totalnego, ale też uosabiany przez niego mit o chłopcu pochodzącym z nizin, który wzbił się na sam szczyt. Elvis nadal inspiruje kolejne rzesze artystów i przeciętnych zjadaczy chleba. Już 12 sierpnia Planete+ wyemituje dokument ukazujący siedem etapów życia gwiazdora.

Elvis Presley


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Elvis Presley urodził się w Tupelo w stanie Mississippi, w miejscowości przedzielonej torami kolejowymi. Jego rodzina zamieszkiwała „złą stronę miasta”, wkrótce przeprowadziła się jednak do Memphis. Nie poprawiło to ich sytuacji materialnej, ale położyło podwaliny pod przyszłą karierę piosenkarza. Elvis pozostawał tam pod silnym wpływem kultury Afroamerykanów, wśród których się wychowywał. To z niej garściami czerpał inspiracje do występów, którymi zaszokował całą Amerykę kilkanaście lat później. Jego dość przewidywalne i skromne początki finalnie doprowadziły do całkowitej rewolucji amerykańskiej branży muzycznej. Po raz pierwszy kombinacja dźwięków i ekspresji scenicznej białych i czarnych Amerykanów objawiła się w jednym wykonawcy. Presley zelektryzował cały kraj, a już niedługo później również świat. W sierpniu mija 21. rocznica jego śmierci.

Dokonania Elvisa znacząco przewyższały największe sukcesy jego poprzedników, nie zostały też powtórzone przez żadnego następcę. Fenomen Presleya widać także w liczbach: co roku przychód z jego tantiem przewyższa wpływy Michaela Jacksona, Franka Sinatry i Davida Bowiego razem wziętych. Dokument „7 żyć Elvisa” śledzi rozwój kariery piosenkarza, a także odsłania jego ludzką twarz, tak pieczołowicie ukrytą za połyskliwym kostiumem scenicznym i charakterystyczną fryzurą. Twórcy filmu próbują odkryć, jakie czynniki zadecydowały o spektakularnym sukcesie muzyka. Życie Elvisa podzielili na siedem odrębnych etapów, prześledzili punkty zwrotne w jego karierze i poprosili o komentarz tych, którzy byli ich świadkami i bezpośrednio współpracowali z artystą. Elvis to w końcu przede wszystkim zbiór ludzkich wyobrażeń, domniemywań i oczekiwań – potwierdzenie amerykańskiego snu.

W niedzielę, 12 sierpnia o godz. 22:00 widzowie Planete+ będą mogli przekonać się o niepowtarzalności wielkiego gwiazdora wszech czasów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Ferguson FBOX ATV 4K

Ferguson FBOX ATV to jedna z najlepiej zaprojektowanych mini przystawek...

299 zł Więcej...

Multiswitch TechniSat CE 5/8 HD

Markowy (niemiecki) multiswitch TechniSat CE 5/8 HD rozdziela sygnał niezależnie...

200 zł Więcej...

Odbiornik VU+ SOLO SE V.2 (wersja single)

SOLO SE - Version 2 znanego tunera Solo SE firmy...

590 zł Więcej...
reklama