reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wyspa Rottnest w Australii [wideo]

dodano: 2018-08-07 19:13 | aktualizacja: 2019-10-16 13:52
autor: Janusz Sulisz/Anna Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Rottnest Wyspę Rottnest obecni lokalni mieszkańcy okolic Perth i Fremantle w Australii Zachodniej pieszczotliwie nazywają „Rotto”. Znana jest też jako Wadjemup, nazywana tak przez lokalnych ludzi z plemienia Noongar. Faktycznie nazwa pochodzi od odkrywcy tej wyspy i kapitana floty holenderskiej De Vlamingha, który w 1696 r. natknąwszy się na tamtejszego miłego zwierzaka zwanego kuoka uznał, że widzi szczura. Nazwał wyspę z holenderskiego ratten nest czy raczej fryzyjskiego rat nest, co po polsku oznacza „szczurze gniazdo”. Szczurów tam nie było i nie ma, a Rottnest Island to jedna z najbardziej słonecznych, uroczych i wręcz rajskich wysp, jakie widziałem.

Rottnest_mapka_australia_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Choć na Rottnest Island mieszka tylko 334 stałych mieszkańców, to wyspę odwiedza 0,5 mln turystów rocznie i maksymalnie do 15-20 tys. dziennie, z czego 70 proc. tylko na 1 dzień. Tak też było w naszym przypadku (1 dzień) i to był duży błąd, bo 2-3 dni spokojnie można tam było spędzić, bo to taki raj na ziemi - bez aut, cisza, spokój - może poza rejonem przystani, no i 63 pięknych, najczęściej pustych plaż.
 
Tablica informacyjna przy różowym jeziorze (Pink Lake) na Rottnest

Jest tam lotnisko - takie małe, turystyczne, głównie do lotów widokowych małymi samolotami lub śmigłowcami nad wyspą. Regularne loty na kontynent do Perth nie są możliwe.
 
Samolot turystyczny na lotnisku na Rottnest

Teoretycznie Rottnest ma zakwaterowanie dla kilku tysięcy gości. Pamiętać należy, że turyści powinni zarezerwować miejsce w kilku hotelach i hostelach nawet na 18 miesięcy z góry, bo podróż w szczycie sezonu (tam to akurat styczeń) i znalezienie noclegu może być problemem, a pól namiotowych nie ma, gdyż to teren rezerwatu. Miejsce noclegowe zwykle kosztuje od 200 zł do 550 zł/dobę, więc tanio wcale nie jest. Można przenocować w koszarach wojskowych armii australijskiej, gdzie są pozostałości wizyty wojskowych (ostatnio w czasie II wojny światowej) - działa, a nawet reszta torów kolejki wąskotorowej z koszar do punktu obserwacyjnego i schronu. W czasie obu wojen światowych krótko przetrzymywano na wyspie internowanych Niemców, Austriaków (I wojna światowa) i Włochów (II wojna światowa). Wcześniej od 1838 do 1931 roku było tam więzienie dla Aborygenów.
 
Lufa działa i pociski na terenie byłych koszar na Rottnest

Dni na Rotto można spędzić na leniwych - i poniekąd męczących ze względu na temperaturę i mało drzew - przejażdżkach rowerem między plażami, nurkowaniu z rurką w przejrzystej, turkusowej wodzie, aby zobaczyć stare rafy koralowe, 400 gatunków ryb tropikalnych, 20 gatunków koralowców i 9 gatunków trawy morskiej. Jest tam też 13 wraków statków, które rozbiły się w okolicy brzegu. Jedną z najlepszych przejażdżek jest wycieczka rowerowa do Cathedral Rocks, gdzie zbierają się duże ilości nowozelandzkich fok.
 
Podwodny świat na Rottnest Island

Głównym czynnikiem wpływającym na tę różnorodność jest lokalizacja Rottnest Island, która leży na drodze ciepłego prądu Leeuwina. Popularne miejsca nurkowania z rurką to m.in. The Basin, Parakeet Bay, Parker Point, Little Salmon Bay (również znany ze swojego delfinów butlonosych, które żywią i pływają w tej okolicy) i Little Armstrong Bay.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Australia i Oceania


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...