reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jeszcze lepsza jakość Polsat Sport Premium

dodano: 2018-08-22 22:01 | aktualizacja: 2018-08-23 18:04
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl

Polsat Sport Premium Liga Mistrzów UEFA We wtorek, 21 sierpnia uruchomiono przekaz kanałów Polsat Sport Premium. Serwis satkurier.pl w obszernej analizie przedstawił, jak faktycznie wyglądała jakość pierwszego dnia emisji - była ona rzeczywiście bardzo dobra. Jak się jednak okazało, Cyfrowy Polsat na tym nie poprzestał i drugiego dnia jakość emisji podkręcono jeszcze bardziej!

Polsat Sport Premium Liga Mistrzów UEFA


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy najpierw, jak wyglądała sytuacja z emisją pierwszego dnia.

21 sierpnia

Od początku komplet serwisów (1-6) nadawano w rozdzielczości wideo 1920x1080 (1080i - z przeplotem) i każdy z nich miał po dwie ścieżki audio MPEG stereo po 192 kbit/s każda.

Zaraz przed uruchomieniem transmisji wszystkie serwisy Polsat Sport Premium nadawano ze zbliżoną średnią przepływnością wideo, ale z multipleksowaniem statystycznym, polegającym na dynamicznym dostosowywaniu się przepływności do aktualnie emitowanych treści. Jako że przed startem wszystkie serwisy emitowały podobną treść (statyczną planszę), to i podobnie dzieliła się między nimi przepływność wideo. 21 sierpnia przed godziną 19:00 była ona zmienna w zakresie od ok. 6 Mbit/s do ok. 15 Mbit/s. Najniższą zaobserwowaną wartością cząstkową po wstępnych pomiarach było 5,74 Mbit/s, najwyższą - 15,06 Mbit/s.

21 sierpnia po godzinie 19:00 na kanale Polsat Sport Premium 1 ruszyło studio. Pozostałe kanały nadal emitowały plansze. Sprawiło to skok zapotrzebowania przepływności na tylko jednym serwisie i otrzymywał on szczytowo przepływność wideo nawet do 18,32 Mbit/s.

Po starcie kanałów Polsat Sport Premium 2 i 3 (po godzinie 20:15) także dla nich przyznano priorytety. Serwisy 4-6, które nie będą wykorzystywane w pierwszych dniach i dalej emitowały plansze - zostały skompresowane mocniej schodząc do wartości z zakresu 2-8 Mbit/s (szczyty tylko, gdy na serwisach 1-3 nie ma dynamicznych scen).

W efekcie po rozpoczęciu transmisji meczów dało to wyniki:
Polsat Sport Premium 1: minimum - 9,01 Mbit/s, maksimum - 18,32 Mbit/s (średnio 13,76 Mbit/s)
Polsat Sport Premium 2: minimum - 7,12 Mbit/s, maksimum - 18,32 Mbit/s (średnio 13,12 Mbit/s)
Polsat Sport Premium 3: minimum - 7,68 Mbit/s, maksimum - 15,33 Mbit/s (średnio 13,65 Mbit/s)
 
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 1
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 1
Po kliknięciu zrzut w jakości bezstratnej, PNG, ok. 2 MB

Po transmisji spotkania Polsat Sport Premium 3 zakończył emisję i jego przekaz zastąpiono planszą. Sprawiło to automatycznie, że Kanały 1 i 2 na tej operacji zyskały, ale z zastrzeżeniem, że maksymalne przepływności wideo zaobserwowane na nich nie przekroczyły 18,5 Mbit/s. Natomiast częściej kanały emitowano blisko górnych granic, co zaowocowało znacznie większym wynikiem uśrednionym.

Wyniki po zakończeniu transmisji na Polsat Sport Premium 3:
Polsat Sport Premium 1: minimum - 12,13 Mbit/s, maksimum - 18,32 Mbit/s (średnio: 17,08 Mbit/s)
Polsat Sport Premium 2: minimum - 13,24 Mbit/s, maksimum - 18,37 Mbit/s (średnio: 17,31 Mbit/s)

Tak zakończył się pierwszy dzień emisji. Już takie ustawienia na transponderze zapewniały (w przypadku emisji trzech z sześciu kanałów) wyjątkowo dobrą jakość emisji, przebijając inne kanały HD emitowane w Polsce.

22 sierpnia

Po pierwszych doświadczeniach okazało się, że Cyfrowy Polsat nie poprzestanie na tym i dział techniczny wprowadził pewne zmiany.

Bez zmian pozostała kwestia rozdzielczości wideo, nadal stacje emitowane są w 1080i. Dokonano jednak szeregu innych modyfikacji.

1. Na Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 poprawiono jakość dźwięku do maksymalnej dla satelitarnego MPEG: 384 kbit/s (stereo). Przy czym dotyczy to wyłącznie głównej ścieżki audio (tu uczulamy widzów, aby sprawdzić, czy wybrana jest odpowiednia ścieżka w dekoderach lub odbiornikach, druga to audiodeskrypcja).

2. Jednocześnie z kanałów 3-6 usunięto dodatkową ścieżkę audio (dla plansz była i tak zbędna).

3. W przypadku przekazów Polsatu Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 dokonano korekt ustawienia obrazu (redakcja magazynu SAT Kurier przekazała operatorowi po pierwszym dniu zgłoszenie, które pozwoliło wyeliminować ekipie technicznej operatora drobny kosmetyczny problem dotyczący czarnego paska u góry obrazu, redakcja otrzymała za to podziękowania, pozdrawiamy dział techniczny i dziękujemy za świetną i szybką reakcję).

4. Najważniejsze: na czas transmisji spotkań dokonano zmiany przydziału przepływności na transponderze. Kanały Polsat Sport Premium 4-6, jako że nie są potrzebne w tej kolejce transmisji - wygaszono, redukując ich przepływność do stałej na poziomie po 1 Mbit/s. Jednocześnie zwiększono jeszcze mocniej przepływność głównych kanałów i zrezygnowano z multipleksowania statystycznego, przydzielając stałą przepływność wideo.

Wyniki:
Polsat Sport Premium 1: 18,1 Mbit/s (stała)
Polsat Sport Premium 2: 18,1 Mbit/s (stała)
Polsat Sport Premium 3: 15,1 Mbit/s (stała)

Następowały jedynie drobne wahania +/- 0,2 Mbit/s.

Aktualizacja: dzięki uprzejmości operatora i uzyskanym dodatkowym informacjom - Cyfrowy Polsat obecnie nadal korzysta z multipleksowania statystycznego. Niemal stały bitrate był w pewnym sensie skutkiem ubocznym bieżącej konfiguracji multipleksu. Przy takiej ilości aktywnych kanałów (gdy serwisy 4-6 są zbędne, bo nie ma tam akurat transmisji) jest to maksymalna przepływność, jaką serwisy 1-3 mogą otrzymać, górna granica, stąd praktycznie stałe wskazania 22 sierpnia.

Docelowo przy 6 serwisach sytuacja będzie wyglądać z pewnością inaczej, ale nadal kanały 1 i 2 będą miały priorytet nad pozostałymi.
 
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 2
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 2
Po kliknięciu zrzut w jakości bezstratnej, PNG, ok. 4,37 MB

Tu trzeba podkreślić, że w ten sposób kanałów HD w tak dobrej jakości nie nadaje nikt - ani w Polsce, ani w Europie. Nawet niemieccy nadawcy korzystający z pozycji 19,2°E, stawiani za wzór, nie docierają do tak wysokiej przepływności, jaką drugiego dnia Cyfrowy Polsat zaprezentował dla kanałów Polsat Sport Premium. Redakcja satkurier.pl nie zna żadnego kanału nadającego w ten sposób, tylko same transmisje dosyłowe prowadzone do operatorów celem dalszej reemisji (tzw. feedy) bywają emitowane lepiej.

W świetle tego dopisek Super HD w transmisji jest jak na razie w pełni zasłużony. Gratulujemy Telewizji Polsat i Cyfrowemu Polsatowi solidnej technicznej pracy, która sprawiła, że w tym momencie transmisja spotkań UEFA Ligi Mistrzów w jakości HD zyskała dotychczas niespotykaną formę emisji. Czekamy na UHD...

Abonenci kontaktując się z redakcją najczęściej zwracają obecnie uwagę na:
- rozważenie udostępnienia dźwięku 5.1
- rozważenie udostępnienia dźwięku ze stadionu bez komentarza

Parametry techniczne:

Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 130 (11,117 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Polsat Sport Premium 1
PID V: 257 (MPEG-4/HD)
PID A: 513 (pol), 769 (pol)
PID PCR: 257
SID: 1801
PID PMT: 81
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium 2
PID V: 258 (MPEG-4/HD)
PID A: 514 (pol), 770 (pol)
PID PCR: 258
SID: 1802
PID PMT: 82
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium PPV3
PID V: 259 (MPEG-4/HD)
PID A: 515 (pol)
PID PCR: 259
SID: 1803
PID PMT: 83
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)
 
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 3
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 3
Po kliknięciu zrzut w jakości bezstratnej, PNG, ok. 2,91 MB

ID: Polsat Sport Premium PPV4
PID V: 260 (MPEG-4/HD)
PID A: 516 (pol)
PID PCR: 260
SID: 1804
PID PMT: 84
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium PPV5
PID V: 261 (MPEG-4/HD)
PID A: 517 (pol)
PID PCR: 261
SID: 1805
PID PMT: 85
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium PPV6
PID V: 262 (MPEG-4/HD)
PID A: 518 (pol)
PID PCR: 262
SID: 1806
PID PMT: 86
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

Perspektywy

Kolejnym istotnym sprawdzianem dla nadawcy będzie sytuacja, w której jednocześnie realizowana będzie transmisja spotkań na wszystkich sześciu serwisach. Takie przypadki będą miały miejsce - bijąc się w redakcyjną pierś nie wiemy ile razy dojdzie do takiej sytuacji - prosimy o pomoc w komentarzach fanów futbolu ile kolejek będzie miało komplet 6 spotkań emitowanych o tej samej porze. Możemy natomiast obiecać, że jakości technicznej kanałów przyjrzymy się także w tej sytuacji.

Zapewne trudniej będzie o takie wyniki jak 22 sierpnia, ale można optymistycznie założyć, że te sytuacje nie będą bardzo częste, a nawet gdy do tego dojdzie - nadal dzieląc sprawiedliwie miejsce uzyskamy uśrednione po 9,5 Mbit/s dla samego obrazu (odliczając z całej dostępnej przepływności transpondera miejsce na inne dane, dźwięk, EPG itp.), z doraźnymi wzrostami przy dynamicznych scenach (kosztem kanałów, gdzie akurat dynamiki mniej). Można podejrzewać także, że główne kanały 1 i 2 dostaną pewien priorytet nad serwisami 3-6, które nie są określane jako Super HD.

Fani najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich zastanawiają się także co z ewentualnymi emisjami w rozdzielczości 4K (jakość Ultra HD). Tu trzeba przypomnieć, że platforma nc+, u schyłku posiadania praw - emitowała wybrane spotkania, jak i finał Ligi Mistrzów w UHD. Na chwilę obecną Cyfrowy Polsat nie oferuje dekoderów 4K, dostępne są natomiast moduły CAM CI+, które pozwoliłyby na ewentualny dostęp do takich emisji posiadaczom telewizorów 4K z wbudowanymi tunerami satelitarnymi oraz własnych niededykowanych odbiorników Ultra HD. Platforma nc+ jest tu o dystans do przodu, także w zakresie doświadczenia z transmisjami live, produkcją, emisją i sprzętem.

Pytaniem zapewne nie jest czy pojawią się transmisje w 4K w przypadku Polsatu Sport Premium, bo przy prawach na kolejne 3 sezony można podejrzewać, że przy obecnym tempie wzrostu penetracji UHD na rynku operator w pewnym sensie nie będzie miał wyboru - rynek może to wymusić. Bardziej pytaniem jest - kiedy - czy jeszcze w tym sezonie? Od jakiej fazy rozgrywek? Dla kogo będzie to dostępne? (np. tylko abonenci Cyfrowego Polsatu, czy jednak szerzej)?

Redakcja satkurier.pl i w tej kwestii będzie trzymać rękę na pulsie i jeżeli pojawią się jakieś informacje - niezwłocznie przekażemy je naszym czytelnikom.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polsat Box


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

799 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...