reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jeszcze lepsza jakość Polsat Sport Premium

dodano: 2018-08-22 22:01 | aktualizacja: 2018-08-23 18:04
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl

Polsat Sport Premium Liga Mistrzów UEFA We wtorek, 21 sierpnia uruchomiono przekaz kanałów Polsat Sport Premium. Serwis satkurier.pl w obszernej analizie przedstawił, jak faktycznie wyglądała jakość pierwszego dnia emisji - była ona rzeczywiście bardzo dobra. Jak się jednak okazało, Cyfrowy Polsat na tym nie poprzestał i drugiego dnia jakość emisji podkręcono jeszcze bardziej!

Polsat Sport Premium Liga Mistrzów UEFA


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy najpierw, jak wyglądała sytuacja z emisją pierwszego dnia.

21 sierpnia

Od początku komplet serwisów (1-6) nadawano w rozdzielczości wideo 1920x1080 (1080i - z przeplotem) i każdy z nich miał po dwie ścieżki audio MPEG stereo po 192 kbit/s każda.

Zaraz przed uruchomieniem transmisji wszystkie serwisy Polsat Sport Premium nadawano ze zbliżoną średnią przepływnością wideo, ale z multipleksowaniem statystycznym, polegającym na dynamicznym dostosowywaniu się przepływności do aktualnie emitowanych treści. Jako że przed startem wszystkie serwisy emitowały podobną treść (statyczną planszę), to i podobnie dzieliła się między nimi przepływność wideo. 21 sierpnia przed godziną 19:00 była ona zmienna w zakresie od ok. 6 Mbit/s do ok. 15 Mbit/s. Najniższą zaobserwowaną wartością cząstkową po wstępnych pomiarach było 5,74 Mbit/s, najwyższą - 15,06 Mbit/s.

21 sierpnia po godzinie 19:00 na kanale Polsat Sport Premium 1 ruszyło studio. Pozostałe kanały nadal emitowały plansze. Sprawiło to skok zapotrzebowania przepływności na tylko jednym serwisie i otrzymywał on szczytowo przepływność wideo nawet do 18,32 Mbit/s.

Po starcie kanałów Polsat Sport Premium 2 i 3 (po godzinie 20:15) także dla nich przyznano priorytety. Serwisy 4-6, które nie będą wykorzystywane w pierwszych dniach i dalej emitowały plansze - zostały skompresowane mocniej schodząc do wartości z zakresu 2-8 Mbit/s (szczyty tylko, gdy na serwisach 1-3 nie ma dynamicznych scen).

W efekcie po rozpoczęciu transmisji meczów dało to wyniki:
Polsat Sport Premium 1: minimum - 9,01 Mbit/s, maksimum - 18,32 Mbit/s (średnio 13,76 Mbit/s)
Polsat Sport Premium 2: minimum - 7,12 Mbit/s, maksimum - 18,32 Mbit/s (średnio 13,12 Mbit/s)
Polsat Sport Premium 3: minimum - 7,68 Mbit/s, maksimum - 15,33 Mbit/s (średnio 13,65 Mbit/s)
 
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 1
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 1
Po kliknięciu zrzut w jakości bezstratnej, PNG, ok. 2 MB

Po transmisji spotkania Polsat Sport Premium 3 zakończył emisję i jego przekaz zastąpiono planszą. Sprawiło to automatycznie, że Kanały 1 i 2 na tej operacji zyskały, ale z zastrzeżeniem, że maksymalne przepływności wideo zaobserwowane na nich nie przekroczyły 18,5 Mbit/s. Natomiast częściej kanały emitowano blisko górnych granic, co zaowocowało znacznie większym wynikiem uśrednionym.

Wyniki po zakończeniu transmisji na Polsat Sport Premium 3:
Polsat Sport Premium 1: minimum - 12,13 Mbit/s, maksimum - 18,32 Mbit/s (średnio: 17,08 Mbit/s)
Polsat Sport Premium 2: minimum - 13,24 Mbit/s, maksimum - 18,37 Mbit/s (średnio: 17,31 Mbit/s)

Tak zakończył się pierwszy dzień emisji. Już takie ustawienia na transponderze zapewniały (w przypadku emisji trzech z sześciu kanałów) wyjątkowo dobrą jakość emisji, przebijając inne kanały HD emitowane w Polsce.

22 sierpnia

Po pierwszych doświadczeniach okazało się, że Cyfrowy Polsat nie poprzestanie na tym i dział techniczny wprowadził pewne zmiany.

Bez zmian pozostała kwestia rozdzielczości wideo, nadal stacje emitowane są w 1080i. Dokonano jednak szeregu innych modyfikacji.

1. Na Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 poprawiono jakość dźwięku do maksymalnej dla satelitarnego MPEG: 384 kbit/s (stereo). Przy czym dotyczy to wyłącznie głównej ścieżki audio (tu uczulamy widzów, aby sprawdzić, czy wybrana jest odpowiednia ścieżka w dekoderach lub odbiornikach, druga to audiodeskrypcja).

2. Jednocześnie z kanałów 3-6 usunięto dodatkową ścieżkę audio (dla plansz była i tak zbędna).

3. W przypadku przekazów Polsatu Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 dokonano korekt ustawienia obrazu (redakcja magazynu SAT Kurier przekazała operatorowi po pierwszym dniu zgłoszenie, które pozwoliło wyeliminować ekipie technicznej operatora drobny kosmetyczny problem dotyczący czarnego paska u góry obrazu, redakcja otrzymała za to podziękowania, pozdrawiamy dział techniczny i dziękujemy za świetną i szybką reakcję).

4. Najważniejsze: na czas transmisji spotkań dokonano zmiany przydziału przepływności na transponderze. Kanały Polsat Sport Premium 4-6, jako że nie są potrzebne w tej kolejce transmisji - wygaszono, redukując ich przepływność do stałej na poziomie po 1 Mbit/s. Jednocześnie zwiększono jeszcze mocniej przepływność głównych kanałów i zrezygnowano z multipleksowania statystycznego, przydzielając stałą przepływność wideo.

Wyniki:
Polsat Sport Premium 1: 18,1 Mbit/s (stała)
Polsat Sport Premium 2: 18,1 Mbit/s (stała)
Polsat Sport Premium 3: 15,1 Mbit/s (stała)

Następowały jedynie drobne wahania +/- 0,2 Mbit/s.

Aktualizacja: dzięki uprzejmości operatora i uzyskanym dodatkowym informacjom - Cyfrowy Polsat obecnie nadal korzysta z multipleksowania statystycznego. Niemal stały bitrate był w pewnym sensie skutkiem ubocznym bieżącej konfiguracji multipleksu. Przy takiej ilości aktywnych kanałów (gdy serwisy 4-6 są zbędne, bo nie ma tam akurat transmisji) jest to maksymalna przepływność, jaką serwisy 1-3 mogą otrzymać, górna granica, stąd praktycznie stałe wskazania 22 sierpnia.

Docelowo przy 6 serwisach sytuacja będzie wyglądać z pewnością inaczej, ale nadal kanały 1 i 2 będą miały priorytet nad pozostałymi.
 
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 2
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 2
Po kliknięciu zrzut w jakości bezstratnej, PNG, ok. 4,37 MB

Tu trzeba podkreślić, że w ten sposób kanałów HD w tak dobrej jakości nie nadaje nikt - ani w Polsce, ani w Europie. Nawet niemieccy nadawcy korzystający z pozycji 19,2°E, stawiani za wzór, nie docierają do tak wysokiej przepływności, jaką drugiego dnia Cyfrowy Polsat zaprezentował dla kanałów Polsat Sport Premium. Redakcja satkurier.pl nie zna żadnego kanału nadającego w ten sposób, tylko same transmisje dosyłowe prowadzone do operatorów celem dalszej reemisji (tzw. feedy) bywają emitowane lepiej.

W świetle tego dopisek Super HD w transmisji jest jak na razie w pełni zasłużony. Gratulujemy Telewizji Polsat i Cyfrowemu Polsatowi solidnej technicznej pracy, która sprawiła, że w tym momencie transmisja spotkań UEFA Ligi Mistrzów w jakości HD zyskała dotychczas niespotykaną formę emisji. Czekamy na UHD...

Abonenci kontaktując się z redakcją najczęściej zwracają obecnie uwagę na:
- rozważenie udostępnienia dźwięku 5.1
- rozważenie udostępnienia dźwięku ze stadionu bez komentarza

Parametry techniczne:

Eutelsat Hot Bird 13C (13,0°E)
tp. 130 (11,117 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S2/8PSK)

ID: Polsat Sport Premium 1
PID V: 257 (MPEG-4/HD)
PID A: 513 (pol), 769 (pol)
PID PCR: 257
SID: 1801
PID PMT: 81
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium 2
PID V: 258 (MPEG-4/HD)
PID A: 514 (pol), 770 (pol)
PID PCR: 258
SID: 1802
PID PMT: 82
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium PPV3
PID V: 259 (MPEG-4/HD)
PID A: 515 (pol)
PID PCR: 259
SID: 1803
PID PMT: 83
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)
 
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 3
Przekaz kanału Polsat Sport Premium 3
Po kliknięciu zrzut w jakości bezstratnej, PNG, ok. 2,91 MB

ID: Polsat Sport Premium PPV4
PID V: 260 (MPEG-4/HD)
PID A: 516 (pol)
PID PCR: 260
SID: 1804
PID PMT: 84
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium PPV5
PID V: 261 (MPEG-4/HD)
PID A: 517 (pol)
PID PCR: 261
SID: 1805
PID PMT: 85
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

ID: Polsat Sport Premium PPV6
PID V: 262 (MPEG-4/HD)
PID A: 518 (pol)
PID PCR: 262
SID: 1806
PID PMT: 86
Provider: Cyfrowy Polsat S.A.
Kodowanie: Conax (nc+), Irdeto (Cyfrowy Polsat), Nagra MA (S4/N3 - nc+, N3 - Cyfrowy Polsat), Viaccess PC 3.0 (Orange)

Perspektywy

Kolejnym istotnym sprawdzianem dla nadawcy będzie sytuacja, w której jednocześnie realizowana będzie transmisja spotkań na wszystkich sześciu serwisach. Takie przypadki będą miały miejsce - bijąc się w redakcyjną pierś nie wiemy ile razy dojdzie do takiej sytuacji - prosimy o pomoc w komentarzach fanów futbolu ile kolejek będzie miało komplet 6 spotkań emitowanych o tej samej porze. Możemy natomiast obiecać, że jakości technicznej kanałów przyjrzymy się także w tej sytuacji.

Zapewne trudniej będzie o takie wyniki jak 22 sierpnia, ale można optymistycznie założyć, że te sytuacje nie będą bardzo częste, a nawet gdy do tego dojdzie - nadal dzieląc sprawiedliwie miejsce uzyskamy uśrednione po 9,5 Mbit/s dla samego obrazu (odliczając z całej dostępnej przepływności transpondera miejsce na inne dane, dźwięk, EPG itp.), z doraźnymi wzrostami przy dynamicznych scenach (kosztem kanałów, gdzie akurat dynamiki mniej). Można podejrzewać także, że główne kanały 1 i 2 dostaną pewien priorytet nad serwisami 3-6, które nie są określane jako Super HD.

Fani najwyższej klasy rozgrywek piłkarskich zastanawiają się także co z ewentualnymi emisjami w rozdzielczości 4K (jakość Ultra HD). Tu trzeba przypomnieć, że platforma nc+, u schyłku posiadania praw - emitowała wybrane spotkania, jak i finał Ligi Mistrzów w UHD. Na chwilę obecną Cyfrowy Polsat nie oferuje dekoderów 4K, dostępne są natomiast moduły CAM CI+, które pozwoliłyby na ewentualny dostęp do takich emisji posiadaczom telewizorów 4K z wbudowanymi tunerami satelitarnymi oraz własnych niededykowanych odbiorników Ultra HD. Platforma nc+ jest tu o dystans do przodu, także w zakresie doświadczenia z transmisjami live, produkcją, emisją i sprzętem.

Pytaniem zapewne nie jest czy pojawią się transmisje w 4K w przypadku Polsatu Sport Premium, bo przy prawach na kolejne 3 sezony można podejrzewać, że przy obecnym tempie wzrostu penetracji UHD na rynku operator w pewnym sensie nie będzie miał wyboru - rynek może to wymusić. Bardziej pytaniem jest - kiedy - czy jeszcze w tym sezonie? Od jakiej fazy rozgrywek? Dla kogo będzie to dostępne? (np. tylko abonenci Cyfrowego Polsatu, czy jednak szerzej)?

Redakcja satkurier.pl i w tej kwestii będzie trzymać rękę na pulsie i jeżeli pojawią się jakieś informacje - niezwłocznie przekażemy je naszym czytelnikom.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Cyfrowy Polsat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

780 zł Więcej...

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

479 zł Więcej...
reklama