reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Testy nowego lokalnego multipleksu DAB+ w Warszawie

dodano: 2018-08-24 12:32
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST

NRK radio DAB+ 24 sierpnia br. w Warszawie nastąpiło uruchomienie lokalnego, pilotażowego multipleksu radia cyfrowego w technologii DAB+. Docelowo na MUX znajdą się stołeczni nadawcy lokalni, m.in. Radio Kolor czy Muzo.fm, oraz nadawcy ogólnokrajowi, jak Radio Maryja, a także po raz pierwszy w eterze internetowi, jak Radiojazz.fm. Za obsługę transmisji odpowiada firma BCAST.

DAB+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Aktualnie Polacy mogą słuchać w DAB+ głównie audycji Polskiego Radia. Tę sytuację chciałaby zmienić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która przedstawiła niedawno wstępne plany na zagospodarowanie 3 ogólnokrajowych i 34 lokalnych, tzw. miejskich multipleksów radia cyfrowego.

Niezależnie od działań KRRiT, firma BCAST, największy alternatywny operator radiodyfuzyjny w Polsce, przygotowała infrastrukturę i uzyskała zgody regulatora na uruchomienie eksperymentalnej emisji, na początek w Warszawie.

Głównym celem testów będzie sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów autorskiego rozwiązania DABCAST. Będzie to pierwsze duże wdrożenie systemu w Polsce, choć już dotychczas na bazie wybranych elementów platformy DABCAST firma obsługuje dwa multipleksy we Włoszech i na Sardynii.

DABCAST umożliwia tworzenie i dostarczanie radia cyfrowego DAB+ jako usługi. Dzięki niemu nadawcy nie muszą inwestować w drogi sprzęt do multipleksacji i przesyłu sygnału. Zamiast tego wykupują abonament, w ramach którego otrzymują specjalną aplikację do tworzenia i zarządzania treścią (Wirtualne Studio), natomiast wszystkie aspekty techniczne (przesył, multipleksacja i nadawanie) znajdują się po stronie BCAST i jej zagranicznych partnerów.

Unia Europejska przyznała na realizację DABCAST dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II. Jednym z założeń takiej realizacji jest przygotowanie demonstracyjnej sieci, potwierdzającej działanie systemu w rzeczywistych warunkach.
 

Realizacja projektu DABCAST jest dla nas ważna nie tylko w kontekście naszego rodzimego rynku telekomunikacyjnego. Jeżeli testy platformy okażą się sukcesem, przygotujemy sieci demonstracyjne w oparciu o kompletne rozwiązanie DABCAST także w krajach, w których działają nasi partnerzy – m.in. we Włoszech, Niemczech czy Francji

– mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Specyfikacja techniczna

Faktyczne uruchomienie lokalnego multipleksu DAB+ nastąpiło 24 sierpnia br., choć od kilku tygodni trwają już testy. Emisja jest prowadzona na kanale 10A (częstotliwość środkowa 209,936 MHz) z dwóch anten umiejscowionych na dachu hotelu Marriott (budynek LIM Center), na wysokości ok. 167 m n.p.t. Planowana moc promieniowana emisji, ze względu na jej lokalny charakter to maksymalnie 1 kW ERP.

W gronie nadawców, których sygnał jest lub będzie transmitowany w cyfrowej jakości, znajdują się takie rozgłośnie lokalne, jak Radio Kolor, Muzo.fm, Radio Kampus, Radio Warszawa, a także radio internetowe Radiojazz.fm i ogólnopolskie Radio Maryja. Nadawcom udostępniona zostanie wspomniana aplikacja do zarządzania treściami radiowymi, natomiast sygnał przetwarzany i przesyłany będzie dzięki parametryzowanej i zarządzanej przez BCAST chmurze Microsoft Azure. W ramach projektu firma planuje sprawdzić również innych dostawców rozwiązań chmurowych (IBM, AWS, czy Google).

Dodatkowo na obiekcie, z którego prowadzona będzie emisja, na dalszym etapie testów zostanie zainstalowany autorski sprzęt nadawczy (nadajnik podłączony do chmury DABCAST). Aby odebrać nowy multipleks (DABCAST WAWA), słuchacze będę musieli na swoich cyfrowych odbiornikach radiowych przeskanować pasmo. Programy emitowane w nowym multipleksie pojawią się na liście z odpowiednimi etykietami wraz z nadawanymi programami Polskiego Radia.

Czemu służy testowe uruchomienie?

Celem testów będzie przede wszystkim sprawdzenie stabilności działania kompletnego rozwiązania DABCAST, zarówno w zakresie multipleksacji w chmurze dla przygotowanych wcześniej scenariuszy testowych (np. przełączanie pomiędzy multipleksami czy różnymi dostawcami chmury), jak również działania urządzeń nadawczych zamontowanych na Marriott.
 

W czasie pilotażu usługi wspólnie z nadawcami planujemy wykonać testy odsłuchowe. Będzie to subiektywna ocena jakości transmisji dla zadanych parametrów przepływnościowych (chodzi o kodowanie strumieni audio, czyli tzw. bitrate) i wybranych typów audycji. Zweryfikowany zostanie także zasięg i pokrycie powierzchniowe dla różnych mocy emitowanych z anteny, co pozwoli nadawcom lepiej zrozumieć różnicę w wykorzystaniu dla DAB+ innego zakresu częstotliwości niż dla FM-u

– mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Dodatkowo testowane będą także różne warianty Wirtualnego Studia, zarówno w wersji podstawowej, służącej do zarządzania treściami powiązanymi z DAB+, jak i rozszerzonej, pozwalającej na zarządzanie całą audycją radiową.

Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, w którym nadawcy będą korzystali z rozwiązania DABCAST. Obecnie trwają prace, by przeprowadzić podobne pilotaże w dwóch kolejnych lokalizacjach, w których BCAST wystąpiła z wnioskiem o obsługę lokalnych multipleksów DAB+, czyli w Gdańsku i Wrocławiu. Ponadto firma cały czas pracuje nad pozyskaniem kolejnych nadawców na wszystkie trzy multipleksy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

529 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...