reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zachęty Eutelsatu dla włoskich nadawców lokalnych

dodano: 2018-10-26 11:56 | aktualizacja: 2018-10-26 13:19
autor: Janusz Sulisz | źródło: Eutelsat Italia/digital-sat.it

farina_eutelsat_italia_360px.jpg Eutelsat  Italia ogłosił, że zaoferuje lokalnym nadawcom zachęty do przejścia z transmisji naziemnej na satelitarną. Zdaniem dyrektora zarządzającego, Renato Farina, ten ruch francuskiego operatora satelitarnego „ma na celu ułatwienie korzystania z satelity Hot Bird w celu złagodzenia konsekwencji wynikających z ponownego wykorzystania pasma 700 MHz".

Eutelsat_logo_2018_satkurier_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Farina wskazał, że platforma satelitarna „ma odpowiednią pojemność dla transmisji i przepustowość pasma nie tylko w celu zapewnienia jednolitego pokrycia terytorium, ale także przekazania sygnału regionalnych nadawców w jakości HD".

Eutelsat otwierając swoje podwoje dla lokalnej telewizji we Włoszech wyprzedza sprawę ponownego przydzielania pasma 700 MHz. Aby złagodzić skutki tego procesu, Eutelsat zamierza pomóc lokalnym stacjom w znalezieniu wartościowego sojusznika na satelicie, a zwłaszcza na satelicie Eutelsat Hot Bird na 13°E. Może się wkrótce okazać, że na Hot Birdzie przybędzie dużo niekodowanych stacji z Italii.

Szkoda, że Eutelsat nie wprowadzi podobnego planu motywacyjnego w Polsce, aby zachęcić małe, lokalne stacje TV, które zwykle nie mają funduszy na start na jakimkolwiek satelicie, do pojawienia się FTA na najbardziej popularnym satelicie nie tylko we Włoszech, ale także w Polsce. To kiedyś mogłoby zaprocentować i o dziwo wzbogacić ofertę platform satelitarnych. Ta niepokojąca tendencja kiedyś pojawi się także na polskim rynku, że operatorzy satelitarni będą jeszcze „walczyć" o małe, lokalne stacje w Polsce. Dziwne, że konkurencja - Astra (SES) czy Amos (Spacecom) - też tego problemu nie zauważają. Dopiero, kiedy światłowód, OTT i kabel przejmą większą część rynku, a platformy satelitarne w Polsce zaczną poważniej myśleć o dosyle światłowodowym (tak jak ogłosiła to Sky Italia), to operatorom satelitarnym zaświeci się czerwona lampka. Oby nie było za późno!

Pozycja orbitalna 13°E jest najbardziej popularna wśród włoskich nadawców telewizyjnych, z ponad 10 mln widzów.

HD i 4K stanowią jedne z kluczowych punktów strategii Eutelsatu dla wiodących nadawców niekodowanych (FTA) i płatnych kanałów telewizyjnych. I to właśnie tu Renato Farina, który przemawiał podczas dell’Associazione HD Forum Italia w Mediolanie, spodziewa się dalszego rozwoju, szczególnie po zwiększeniu liczby programów z HDR w platformie Sky Italia oraz po zwiększeniu transmisji 4K przez inną włoską platformę Tivùsat.

Włochy planują przejście transmisji naziemnej telewizji cyfrowej na MPEG-4 do 2020 r., ale pasmo 700 MHz, obecnie wykorzystywane przez naziemne kanały telewizyjne, zostanie przekazane dla potrzeb 5G.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' abonament za 2020 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2020 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik Apebox C2 4K Combo

Apebox C2 4K Combo - mały, tani odbiornik UHD 4K...

350 zł Więcej...

Odbiornik Dreambox DM900 Ultra HD 2xS2X Multistream

Najnowszy odbiornik UHD cenionej marki Dreambox - nowy model DM900...

1 250 zł Więcej...
reklama