reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Stworzono cząsteczkę zdolną do magazynowania energii słonecznej

dodano: 2018-11-13 13:39 | aktualizacja: 2018-11-13 23:36
autor: Janusz Sulisz | źródło: Interia.pl/chalmers.se/semiengineering.com

Solar_energia_czastka_360px.jpg Naukowcy z Chalmers University of Technology i Universidad de La Rioja twierdzą, że stworzyli cząsteczkę przechowującą energię słoneczną. Zbudowana jest z węgla, wodoru i azotu, gdy uderza w nią światło słoneczne przekształca się w „bogaty w energię izomer", który składa się z tych samych atomów, ale związanych w inny sposób. Izomer następnie może być przechowywany jak ciecz, a zgromadzona energia może być wykorzystana później.

Solar_energia_czastka_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

- Energia w tym izomerze może być przechowywana nawet przez 18 lat. A kiedy będziemy chcieli ją wydobyć, otrzymamy wzrost ciepła, który jest większy niż by nam się marzyło

- powiedział Kasper Moth-Poulsen, szef zespołu badawczego.


Badacze z Chalmers University of Technology i Universidad de La Rioja stworzyli system zdolny do magazynowania energii słonecznej przez dłuższy czas. System, nazywany Molecular Solar Thermal Energy Storage (MOST), opiera się na molekularnym fotoprzełączniku wykonanym z węgla, wodoru i azotu. Kiedy cząsteczka zostaje uderzona przez światło słoneczne, zamienia się w bogaty w energię izomer. Izomer można przechowywać w postaci płynnej do ogrzewania w nocy lub w zimie.

System wykorzystuje kolektor słoneczny i wklęsły odbłyśnik z rurą pośrodku. Śledzi on drogę słońca po niebie, ogniskując promienie słoneczne do punktu, w którym ciecz prowadzi przez rurę, zamieniając ją w izomer. Ciecz jest następnie przechowywana w temperaturze pokojowej, co prowadzi do minimalnych strat energii.

Katalizator kontroluje uwalnianie zgromadzonej energii, działając jako filtr, przez który przepływa ciecz. Reakcja może ogrzać ciecz o 63 stopnie Celsjusza. Jednocześnie zwraca molekułę do pierwotnej postaci, dzięki czemu można ją ponownie wykorzystać w systemie ogrzewania.

Cały układ jest zeroemisyjny - może pracować przez cały rok i to bez żadnych ograniczeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel Megasat Quattro 90dB 10m

Tani, poczwórny przewód koncentryczny 75 ohm w kolorze białym Chess...

70 zł Więcej...

Antena DVB-T NeoHD LTE

Antena zewnętrzna do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T/T2 oraz programów...

89 zł Więcej...

Kabel AnkaSat ANK SK-CU G120 1m

Bardzo dobrej jakości koncentryczny kabel satelitarny AnkaSat ANK SK-CU G120...

2 zł Więcej...
reklama