reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cykl „Baletownik” od grudnia w TVP Kultura

dodano: 2018-11-16 11:04
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

Baletownik Po sukcesach konkursów „Młody Muzyk Roku” i „Młody Tancerz Roku”, TVP Kultura oraz Instytut Muzyki i Tańca kontynuują owocną współpracę i planują kolejny wspólny projekt cykl „Baletownik”.

TVP Kultura


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od listopada 2018 roku TVP Kultura obejmuje patronatem medialnym statutowe działania Instytutu Muzyki i Tańca, który od 2010 roku nieustannie wspiera rozwój kultury muzycznej i tanecznej w Polsce. Dotychczas obie instytucje razem organizowały m.in.: konkursy „Młody Muzyk Roku” (którego zwycięzca z 2016 roku, Łukasz Dyczko, triumfował w finale „Eurowizji dla Młodych Muzyków” w Kolonii) i „Młody Tancerz Roku” (którego laureatki z 2015 i 2017 roku: Viktoria Nowak i Paulina Bidzińska, zwyciężyły w międzynarodowych finałach „Eurowizji dla Młodych Tancerzy”).

Najnowszym wspólnym projektem TVP Kultura i Instytutu Muzyki i Tańca jest „Baletownik” - zrealizowany w formie baletowych klipów, 10-odcinkowy cykl prezentujący sztukę tańca klasycznego. Osią każdego odcinka jest konkretne pas wraz z merytorycznym komentarzem wybitnych tancerzy i choreografów, takich jak m.in.: Ewa Wycichowska, Zofia Rudnicka i Wacław Gaworczyk. Dopełnieniem informacji o prezentowanych pas są fragmenty baletów.

Wypowiedzi tańczących w nich artystów nawiązują do danego kroku, ale przede wszystkim do osobistych doświadczeń i przeżyć wynikających z faktu kreowania partii w spektaklu baletowym. „Baletownik” z jednej strony pobudza do refleksji nad tym, jak zmieniała się sztuka klasycznego tańca, a z drugiej wskazuje na jej ponadczasowy charakter.

W pierwszym odcinku „Baletownika” o kroku pas ballonné i pas ballotté opowie Ewa Wycichowska – tancerka, choreografka i pedagog, a także wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Zobaczymy też w nim Paulinę Bidzińską oraz fragmenty „Giselle”, dzieła należącego do kanonu baletów klasycznych. W kolejnych odcinkach poznamy tajniki innych kroków, takich jak m.in.: pirouette z V pozycji, grand pas chat, pirouette fouetté en tournant, pas de bourrée suivi i pirouette piqué. Obejrzymy m.in. fragmenty „Don Kichota”, „Córki źle strzeżonej”, „Jeziora łabędziego” oraz „Romea i Julii”.

Pas w „Baletowniku” zaprezentują Paulina Bidzińska i Eliza Trausol-Walaszczyk z Polskiego Baletu Narodowego oraz Mariusz Morawski, tańczący w Finnish National Opera and Ballet.

Emisja pierwszego odcinka cyklu już w grudniu 2018 roku na antenie TVP Kultura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...