reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Komercyjne stacje radiowe w DAB+ we Wrocławiu

dodano: 2018-11-27 14:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST/satkurier.pl

BCAST 28 listopada br. niezależny operator radiodyfuzyjny BCAST oficjalnie uruchomił we Wrocławiu testowy multipleks lokalny DAB+. Dzięki temu Wrocławianie mogą posłuchać kilku kolejnych stacji w wersji cyfrowej, m.in. komercyjnego radia Muzo.fm, stołecznej rozgłośni Radio Kolor oraz ogólnokrajowej stacji Radio Maryja. Sygnał jest nadawany z instalacji na szczycie budynku Sky Tower, która znajduje się na wysokości ok. 207 m.

Wrocław


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
BCAST stopniowo wdraża testowe emisje DAB+ w kolejnych polskich miastach. Pierwszym z nich była Warszawa, w której sygnał pojawił się w sierpniu br. Po stolicy Polski przyszedł czas na Wrocław, czyli miasto, w którym znajduje się filia firmy wraz z całym zespołem ekspertów uczestniczących w pracach badawczo-rozwojowych nad projektem DABCAST.

DABCAST, dzięki któremu powstał wrocławski multipleks DAB+, to unikalna platforma umożliwiająca tworzenia multipleksu „w chmurze” i oferowanie radia cyfrowego całkowicie jako usługi. W ramach współpracy z BCAST nadawcy, po uzyskaniu stosownych zgód koncesyjnych i administracyjnych, otrzymują w pełni funkcjonalne wirtualne studio do tworzenia i zarządzania treściami radiowymi. Następnie strumienie ze studia zostają przekazane do chmury (Microsoft Azure i OVH), gdzie dane od różnych nadawców są odpowiednio przygotowywane i formowane. Dystrybucja sygnału multipleksu do obiektu nadawczego odbywa się w otwartym internecie, co jest możliwe dzięki opracowaniu autorskiego protokołu transmisji IP. Po końcowej obróbce w nadajniku, również zaprojektowanym przez inżynierów z DABCAST, dane przekazywane są, poprzez anteny, do słuchaczy.

Aktualna moc promieniowania (ERP) emisji wrocławskiej została ustawiona na poziomie 100 W i będzie podnoszona w trakcie trwania testów do mocy maksymalnej wynikającej z pozwolenia radiowego, czyli 500 W.
 

Aby odebrać nowe programy, słuchacze muszą przeskanować pasmo lub ustawić konkretny kanał. Nasz multipleks znajduje się na kanale 10A, a jego częstotliwość środkowa wynosi 209,936 MHz. Dzięki charakterystyce obiektu liczymy na pokrycie sygnałem DAB+ całego miasta, nawet przy relatywnie niewielkiej mocy promieniowania ERP. Dopasowanie mocy do lokalnego charakteru emisji jest istotne w procesie optymalnego projektowania i rozbudowy sieci nadawczej

– mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

Na multipleksie stworzonym przez BCAST można już usłyszeć audycje takich nadawców jak Radio Muzo.fm, Radio Kolor czy Radio Maryja. Dotychczas w DAB+ dostępne były stacje należące do Polskiego Radia oraz rozgłośnie akademickie i społeczne, obsługiwane w ramach projektu LokalDAB.
 

Zależało nam na uruchomieniu testowej emisji we Wrocławiu przede wszystkim ze względu na możliwość prowadzenia prac R&D na „żywym organizmie”. Praktyczne zastosowanie efektów działań jest niezwykle istotne przy prowadzeniu innowacyjnych projektów

– dodaje Maciej Lipiński z BCAST.

Rozpoczęcie nadawania we Wrocławiu jest kolejnym krokiem w długofalowej strategii firmy polegającej na budowie i rozwoju kompetencji cyfrowych. Następnym miastem, którego mieszkańcy będą mogli posłuchać stacji w technologii DAB+ będzie Gdańsk. Równocześnie firma pracuje nad nawiązaniem współpracy z kolejnymi nadawcami, zarówno lokalnymi, jak i ogólnokrajowymi, których audycje mogłyby się pojawić na radiowych multipleksach cyfrowych DABCAST w istniejących i nowych miejscach w Polsce.

Najważniejszym kamieniem milowym w rozwoju firmy przy oferowaniu usług, nie tylko cyfrowych, będzie jednak rozpoczęcie obowiązywania Oferty Ramowej, polegającej na dostępie do obiektów operatora dominującego EmiTel i możliwość oferowania emisji wysokomocowych (radiowych i telewizyjnych). Jak informuje BCAST, proces jest na końcowym etapie kształtowania po stronie UKE, a firma prowadzi już zaawansowane rozmowy z nadawcami radiowymi w celu praktycznego wykorzystania niezastępowalnych obiektów do świadczenia swoich usług. - Możliwość oferowania konkurencyjnych warunków współpracy przez innych operatorów będzie gwarantem rozwoju całej branży i, przede wszystkim, pozwoli zapewnić inwestycje w rozwój nowych usług po stronie nadawców - informuje BCAST.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCam Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 biała

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Książka - Anteny Satelitarne

Książka ANTENY SATELITARNE pod redakcją Janusza Sulisza - redaktora naczelnego...

35 zł Więcej...
reklama