reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Komercyjne stacje radiowe w DAB+ we Wrocławiu

dodano: 2018-11-27 14:42
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST/satkurier.pl

BCAST 28 listopada br. niezależny operator radiodyfuzyjny BCAST oficjalnie uruchomił we Wrocławiu testowy multipleks lokalny DAB+. Dzięki temu Wrocławianie mogą posłuchać kilku kolejnych stacji w wersji cyfrowej, m.in. komercyjnego radia Muzo.fm, stołecznej rozgłośni Radio Kolor oraz ogólnokrajowej stacji Radio Maryja. Sygnał jest nadawany z instalacji na szczycie budynku Sky Tower, która znajduje się na wysokości ok. 207 m.

Wrocław


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
BCAST stopniowo wdraża testowe emisje DAB+ w kolejnych polskich miastach. Pierwszym z nich była Warszawa, w której sygnał pojawił się w sierpniu br. Po stolicy Polski przyszedł czas na Wrocław, czyli miasto, w którym znajduje się filia firmy wraz z całym zespołem ekspertów uczestniczących w pracach badawczo-rozwojowych nad projektem DABCAST.

DABCAST, dzięki któremu powstał wrocławski multipleks DAB+, to unikalna platforma umożliwiająca tworzenia multipleksu „w chmurze” i oferowanie radia cyfrowego całkowicie jako usługi. W ramach współpracy z BCAST nadawcy, po uzyskaniu stosownych zgód koncesyjnych i administracyjnych, otrzymują w pełni funkcjonalne wirtualne studio do tworzenia i zarządzania treściami radiowymi. Następnie strumienie ze studia zostają przekazane do chmury (Microsoft Azure i OVH), gdzie dane od różnych nadawców są odpowiednio przygotowywane i formowane. Dystrybucja sygnału multipleksu do obiektu nadawczego odbywa się w otwartym internecie, co jest możliwe dzięki opracowaniu autorskiego protokołu transmisji IP. Po końcowej obróbce w nadajniku, również zaprojektowanym przez inżynierów z DABCAST, dane przekazywane są, poprzez anteny, do słuchaczy.

Aktualna moc promieniowania (ERP) emisji wrocławskiej została ustawiona na poziomie 100 W i będzie podnoszona w trakcie trwania testów do mocy maksymalnej wynikającej z pozwolenia radiowego, czyli 500 W.
 

Aby odebrać nowe programy, słuchacze muszą przeskanować pasmo lub ustawić konkretny kanał. Nasz multipleks znajduje się na kanale 10A, a jego częstotliwość środkowa wynosi 209,936 MHz. Dzięki charakterystyce obiektu liczymy na pokrycie sygnałem DAB+ całego miasta, nawet przy relatywnie niewielkiej mocy promieniowania ERP. Dopasowanie mocy do lokalnego charakteru emisji jest istotne w procesie optymalnego projektowania i rozbudowy sieci nadawczej

– mówi Maciej Lipiński, członek zarządu BCAST.

Na multipleksie stworzonym przez BCAST można już usłyszeć audycje takich nadawców jak Radio Muzo.fm, Radio Kolor czy Radio Maryja. Dotychczas w DAB+ dostępne były stacje należące do Polskiego Radia oraz rozgłośnie akademickie i społeczne, obsługiwane w ramach projektu LokalDAB.
 

Zależało nam na uruchomieniu testowej emisji we Wrocławiu przede wszystkim ze względu na możliwość prowadzenia prac R&D na „żywym organizmie”. Praktyczne zastosowanie efektów działań jest niezwykle istotne przy prowadzeniu innowacyjnych projektów

– dodaje Maciej Lipiński z BCAST.

Rozpoczęcie nadawania we Wrocławiu jest kolejnym krokiem w długofalowej strategii firmy polegającej na budowie i rozwoju kompetencji cyfrowych. Następnym miastem, którego mieszkańcy będą mogli posłuchać stacji w technologii DAB+ będzie Gdańsk. Równocześnie firma pracuje nad nawiązaniem współpracy z kolejnymi nadawcami, zarówno lokalnymi, jak i ogólnokrajowymi, których audycje mogłyby się pojawić na radiowych multipleksach cyfrowych DABCAST w istniejących i nowych miejscach w Polsce.

Najważniejszym kamieniem milowym w rozwoju firmy przy oferowaniu usług, nie tylko cyfrowych, będzie jednak rozpoczęcie obowiązywania Oferty Ramowej, polegającej na dostępie do obiektów operatora dominującego EmiTel i możliwość oferowania emisji wysokomocowych (radiowych i telewizyjnych). Jak informuje BCAST, proces jest na końcowym etapie kształtowania po stronie UKE, a firma prowadzi już zaawansowane rozmowy z nadawcami radiowymi w celu praktycznego wykorzystania niezastępowalnych obiektów do świadczenia swoich usług. - Możliwość oferowania konkurencyjnych warunków współpracy przez innych operatorów będzie gwarantem rozwoju całej branży i, przede wszystkim, pozwoli zapewnić inwestycje w rozwój nowych usług po stronie nadawców - informuje BCAST.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...