reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Panele fotowoltaiczne alternatywnym źródłem wody [wideo]

dodano: 2018-12-03 17:31
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Zero Mass Water

Solar_woda_panel_360px.jpg Technologia czystej wody jest bardzo ważna dla przetrwania ludzkości, zwłaszcza w samym środku globalnego ocieplenia, jakim jest obecnie. Dlatego start-up Zero Mass Water z Arizony stworzył hydropanel fotowoltaiczny o nazwie Source. Panel ten jest w stanie przekształcić powietrze w wodę pitną. Panel Source może produkować do 5-10 l wody pitnej dziennie. 

Solar_woda_panel_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ta innowacja będzie bardzo przydatna w obszarach o ograniczonych zasobach wodnych.

- Na całym świecie około 2,1 mld ludzi nie ma dostępu do czystej wody pitnej. Tylko na kontynencie afrykańskim kobiety i dziewczęta przeznaczają każdego roku 40 mld godzin na szukanie i noszenie wody. Wszyscy doświadczają  tzw. stresu wodnego, w najlepszym wypadku jest to kosztowne i niewygodne - w najgorszym przypadku jest to śmiertelne - mówi Cody Friesen, dyrektor generalny firmy Zero Mass Water.


Założona przez Friesena w 2014 r. firma Zero Mass Water to „doskonała woda dla wszystkich na świecie”, a jej misją jest uczynienie wody pitnej nieograniczonym zasobem. Owocem firmy jest SOURCE, Hydropanel, który tworzy oczyszczoną wodę z pary wodnej w powietrzu. Hydropanel korzysta z fotowoltaicznych ogniw, aby przekształcić parę w ciecz. Panele SOURCE działają niezależnie od jakiegokolwiek innego źródła energii, tworząc wodę destylowaną z dodatkiem wapniem i magnezem, co sprawia, że ​​woda pitna może być rzadkim dobrem w rejonie suszy.

Eliminując potrzebę nieprzyjaznych dla środowiska opakowań z tworzyw sztucznych z butelkowania wody pitnej, zaledwie dwa Hydropanele SOURCE potrafią znacznie ograniczyć odpady z tworzyw sztucznych, co odpowiada 100 tys. plastikowych butelek.

Kenijska Samburu Girls Foundation, aby pomóc dziewczętom z Kenii, otrzymawszy do dyspozycji 40 Hydropaneli, w pełni zapewniła ludziom niezbędną ilość wody pitnej. Dla ośrodka, który ratuje dziewczęta przed wczesnym małżeństwem, jest to szczególnie ważne, ponieważ teraz uczennice nie muszą chodzić po świeżą wodę w miejsca, z których trudno bezpiecznie wrócić. 

Głównym zadaniem hydropaneli jest pomoc ofiarom klęsk żywiołowych. Zainwestowano w nie w strefach dotkniętych suszą, takie jak Kapsztad w RPA czy Australia, a nawet odległe wyspy, takie jak Vanuatu, gdzie wykorzystano panele SOURCE. W 2017 r. Huragan Maria spowodował ogromne straty w Puerto Rico, pozostawiając połowę ludności bez dostępu do wody pitnej. Zespół firmy Zero Mass Water zamontował tam dwie instalacje po sześć Hydropaneli SOURCE w Utuado, dostarczając czystej wody pitnej potrzebującym, szczególnie kobietom w ciąży, dzieciom i osobom starszym.

Panele SOURCE rozszerzają swój zasięg na całym świecie i są obecnie zainstalowane w 16 krajach. Trzymając się swojej filozofii, że woda powinna być podstawowym prawem człowieka, jest ona dostępna dla osób z całego spektrum społeczno-gospodarczego na pięciu kontynentach, w tym w Ameryce Północnej, Europie i Azji.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Tivusat: karta + CAM w UHD

Karta Tivusat z modułem CAM DigiQuest. Umożliwia oglądanie włoskiego pakietu...

590 zł Więcej...

DJI Mavic Mini

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

1 799 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5 m w wersji v2.1...

89 zł Więcej...
reklama