reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Premiera głośnego filmu „Delta rzeki Okawango”

dodano: 2018-12-04 11:19
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Delta rzeki Okawango Nat Geo Wild Dorzecze Okawango to źródło wody dla około miliona ludzi, a także największej na świecie populacji słoni afrykańskich i licznych stad lwów, gepardów i ptaków. Jednak ta niegdyś dziewicza oaza jest obecnie zagrożona, ponieważ ludzie eksploatują ją coraz intensywniej. Wraz z zespołem odkrywców wyruszamy na wyprawę, by ratować jeden z ostatnich prawdziwie dzikich obszarów naszej planety.

Delta rzeki Okawango Nat Geo Wild


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Górne dorzecze rzeki Okawango jest największym podmokłym terenem słodkowodnym w południowej Afryce i głównym źródłem wody dla miliona ludzi. Jej delta, położona w północnej Botswanie, jest jednym z najbogatszych miejsc Afryki pod względem różnorodności biologicznej i jest domem dla największej na świecie populacji słoni, jak również lwów, gepardów, dzikich psów i setek gatunków ptaków. Ale przyszłość tego miejsca jest niepewna. Jego sytuacja związana jest nierozerwalnie z rzekami, które mają swe źródło w Angoli, a następnie zbiegają się i przepływają przez Namibię aż do Botswany. Te rzeki są kluczowe dla przyszłości regionu, ale obecnie nie są chronione poza Botswaną.
 

Począwszy od 2015 roku dr Steve Boyes i jego interdyscyplinarny zespół naukowców z Angoli, Namibii i Południowej Afryki, prowadzą badania, by poznać i chronić rzeki w Angoli. Podczas serii wypraw rowerowych i kajakowych do najmniej znanych i najbardziej niedostępnych części dorzecza Okawango w południowo-wschodniej Angoli, zgromadzili oni mnóstwo danych, które mają pomóc w stworzeniu strategii ochrony tego rejonu.

Kiedy odkryłem deltę Okawango, pomyślałem, że szukałem jej przez całe życie. To był ten ogrom, ta niesamowita, niekończąca się dzicz. Zobaczyłem, jak wyglądał świat, zanim się w nim pojawiliśmy. To jest delikatna rzecz, którą musimy chronić - dr Steve Boyes

Ekipa fotografów i filmowców towarzyszyła zespołowi dr. Boyesa podczas niezwykłej czteromiesięcznej podróży w dół Okawango. Musieli wspólnie zmierzyć się z szeregiem nieprzewidzianych sytuacji, jak na przykład spotkanie z hipopotamem broniącym swego terytorium. Reżyser „Delty rzeki Okawango” Neil Gelinas wykorzystał swoje wieloletnie doświadczenie w filmowaniu dzikich terytoriów i współpracy z kanałem National Geographic, by pokazać widzom oszałamiająco piękną opowieść o pasji i ochronie cudów natury.
 

Dokument był hitem tegorocznego Festiwalu Filmowego Tribeca. Zebrał ogromną liczbę pozytywnych recenzji i był wymieniany w zestawieniach produkcji, które należy koniecznie obejrzeć. W Polsce film został pokazany w czasie Warszawskiego Festiwalu Filmowego

Delta rzeki Okawango – premiera w piątek 28 grudnia o godz. 21:00 na kanale Nat Geo Wild

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel AnkaSat ANK SK-CU G120 1m

Bardzo dobrej jakości koncentryczny kabel satelitarny AnkaSat ANK SK-CU G120...

2 zł Więcej...

DJI Osmo Action

1 690 zł Więcej...

TechniSat DigitRadio 110 IR DAB+ WiFi radio Internetowe

Cyfrowe radio DAB+, radio Internetowe oraz radio analogowe UKF/FM. Rozszerza...

620 zł Więcej...
reklama