reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Varsity Matches: Oxford - Cambridge w Sportklubie

dodano: 2018-12-04 13:52
autor: Janusz Sulisz | źródło: sportklub.pl

Varsity Matches: Oxford - Cambridge Sportklub Słynna, mająca swoje początki w 1872 roku rywalizacja rugbistów z Oxfordu i Cambridge. Tradycyjnie areną zmagań w Varsity Match będzie Twickenham Stadium, a po raz trzeci z rzędu kibice spotkanie zarówno kobiet, jak i mężczyzn, zobaczą w Sportklubie.

Varsity Matches: Oxford - Cambridge Sportklub


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rywalizacja uniwersytetów z Oxfordu i Cambridge na całym świecie kojarzy się przede wszystkim z regatami wioślarskimi, które po raz pierwszy zorganizowano na Tamizie w 1829 roku. Niecałe pół wieku później miało miejsce pierwsze oficjalne spotkanie rugbistów obu uczelni. W premierowej grze górą był Oxford, co w późniejszych latach nie zawsze było normą. Dotychczas obie szkoły mierzyły się bowiem 136 razy, a częściej, bo 63-krotnie, z potyczek tych obronną ręką wychodziło Cambridge. 14 razy spotkanie było nierozstrzygnięte, a ostatni remis zanotowano w 2003 roku.

W ubiegłym sezonie w Varsity Match triumfowało Cambridge i była to dla tej uczelni druga z rzędu wygrana w tym prestiżowym meczu. Jednocześnie poprawiła ona mocno morale drużyny, od 2010 do 2016 roku to Oxford bowiem zawsze schodziło z murawy z podniesioną głową. Powody do dumy były tym większe, że była to najdłuższa zwycięska seria jednej z drużyn w trwającej blisko półtora wieku rywalizacji! Do Oxfordu należy też rekordowa wygrana – w 2014 roku pokonali oni przeciwników aż 43:6.

Przez blisko 150 lat Varsity Match nie odbyło się tylko podczas wojennych kampanii – w latach 1914-18 i 1939-44, choć akurat w tym drugim przypadku rywalizowano w serii nieoficjalnych meczów, które odbywały się zarówno w Cambridge, jak i w Oxfordzie. W przeszłości spotkania te często przesuwane były z powodu zbyt dużej mgły, a w 1981 roku – przy okazji setnego meczu – zawodnicy grali na boisku, na którym zalegało kilka centymetrów śniegu.

Przez ponad 100 lat o uczelniany prymat rywalizowały wyłącznie męskie drużyny, dopiero w 1988 roku rozegrany został pierwszy mecz kobiet. Do tej pory panie grał ze sobą trzydziestokrotnie, a bilans tych meczów jest korzystniejszy dla Oxfordu, który triumfował w dziewiętnastu przypadkach. W ubiegłym sezonie górą były jednak zawodniczki z Cambridge, które zapisały tym samym dwunaste zwycięstwo na swoim koncie. Od 2015 roku mecz kobiet rozgrywany jest na tej samej arenie, na której rywalizują mężczyźni – na Twickenham.


Plany transmisji:

6 grudnia (czwartek)
12:30 Mecz kobiet
16:00 Mecz mężczyzn

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inne sporty


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Famaval 100LH grafit

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 100LH - 100cm, do odbioru...

120 zł Więcej...

Miernik Amiko Multitracker 2 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

549 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K SCP990UHD 4,5m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI w wersji 2.0 do transmisji...

135 zł Więcej...
reklama