reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

GSAT-11 trafił na orbitę [wideo]

dodano: 2018-12-05 12:51
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Arianespace/satkurier.pl

GSAT-11 Spółka Arianespace z powodzeniem przeprowadziła wyniesienie na orbitę dwóch satelitów: telekomunikacyjnego GSAT-11 dla ISRO (Indian Space Research Organisation) i meteorologicznego GEO-KOMPSAT-2A dla KARI (Korea Aerospace Research Institute). Szósty start Ariane 5 w tym roku odbył się we wtorek, 4 grudnia o godz. 21:37 polskiego czasu z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Kourou.

GSAT-11


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Od czasu wyniesienia indyjskiego satelity eksperymentalnego APPLE w 1981 roku, Arianespace wygrał prawie wszystkie indyjskie kontrakty na dostarczanie satelitów na orbitę geostacjonarną otwarte dla nieindyjskich rakiet nośnych i podpisał 24 umowy na starty z indyjską agencją kosmiczną.

GSAT-11 to 22. satelita od ISRO, który został wyniesiony przez Arianespace, a także największy i najcięższy satelita, jaki kiedykolwiek został zbudowany przez indyjską agencję kosmiczną. Arianespace ma w swoim portfelu zamówień dwa inne satelity ISRO: GSAT-30 i GSAT-31. Ten ostatni zostanie wyniesiony przez Arianespace na początku 2019 roku.

GSAT-11, zbudowany na platformie nowej generacji I6-K, będzie świadczył usługi łączności z wielowiązkowym zasięgiem pokrywającym terytorium kontynentalnych Indii i pobliskich wysp, z pozycji orbitalnej 74°E. Dzięki temu satelicie, ISRO pomoże w przeciwdziałaniu wykluczenia cyfrowego w Indiach.

GEO-KOMPSAT-2A jest drugim satelitą z południowokoreańskiej agencji kosmicznej KARI wyniesionym przez Arianespace, po wielozadaniowym COMS (Communication, Ocean, Meteorological Satellite), wystrzelonym w 2010 roku przez Ariane 5. Arianespace ma w swoim portfelu zamówień dwa satelity do obserwacji Ziemi od KARI: GEO-KOMPSAT-2B na Ariane 5 i KOMPSAT-7 na Vega C.

Od czasu wyniesienia pierwszych satelitów dla Korei Południowej, KITSAT-1A w 1992 roku i KITSAT-2 w 1993 roku, przy użyciu rakiety Ariane 4, Arianespace stał się głównym partnerem koreańskiego programu kosmicznego. Spółka dostarczyła na orbitę również trzy satelity dla operatora telekomunikacyjnego kt sat: KOREASAT-3 w 1999, KOREASAT-6 w 2010 i KOREASAT-7 w 2017 roku.

GEO-KOMPSAT-2 to krajowy program opracowany przez KARI dla rządu Korei Południowej, obejmujący rozwój i działanie dwóch cywilnych satelitów geostacjonarnych, GEO-KOMPSAT-2A i 2B. GEO-KOMPSAT-2A jest przeznaczony do prowadzenia meteorologicznych i kosmicznych misji monitorowania pogody.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0 m w wersji v2.1...

99 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2850ST + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik combo ADB2850ST + karta...

129 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie na...

670 zł Więcej...
reklama