reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Madera - wyspa Ronaldo, Sissi i... Piłsudskiego

dodano: 2018-11-07 23:15 | aktualizacja: 2019-10-16 13:10
autor: Janusz Sulisz/Grzegorz Foltak | źródło: podrozezantena.pl

Madera Madera to jeden z regionów autonomicznych w Portugalii i archipelag wulkanicznych wysp na Atlantyku, który odpowiada pod względem geograficznym archipelagowi hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Region Autonomiczny Madery jest integralną częścią Unii Europejskiej o statusie jednego z najbardziej oddalonych regionów na terytorium Unii (dalej jest kilka terytoriów zamorskiej Francji). Madera to wyspa „wiecznej wiosny” - często odwiedzana przez Polaków.

Madera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Cristiano Ronaldo - duma Madery
Wiadomo nawet w Polsce, że najbardziej znaną osobą urodzoną na Maderze jest piłkarz, Cristiano Ronaldo. Ostatnio władze Madery starają się wykorzystać potencjał Cristiano Ronaldo - lotnisko nazwano jego imieniem. Na Praça do Mar w Funchal można znaleźć posąg naturalnej wielkości, przedstawiający piłkarza, choć podobno jest mało udany. Więcej o Ronaldo na Maderze jest tu.

Pomnik Cristiano Ronaldo - wielu turystów przychodzi tu uścisnąć jego dłoń i nie tylko

Uwaga na dengę
W październiku 2012 r. odnotowano epidemię gorączki dengi na wyspie. Od początku października 2012 r. odnotowano ogółem 2188 przypadków gorączki denga. Liczba przypadków zmniejszała się od połowy listopada 2012 r., ale do 4 lutego 2013 r. już nie zgłoszono nowych przypadków, więc zagrożenie jest dużo mniejsze. Istnieje zagrożenie związane z tropikalnymi komarami, które zasiedliły Maderę i mogą przenosić groźną dengę. Trzeba na nie uważać.

Kamienne półki i tarasy dominują

Kuchnia Madery
Jak wiadomo, najbardziej charakterystyczną potrawą w Portugalii jest słynne bacalhau, przy czym taki suszony dorsz nie zawsze wszystkim smakuje. Na Maderze też na bacalhau można trafić. Ze względu na położenie geograficzne Madery na Oceanie Atlantyckim jest tam mnóstwo różnych gatunków ryb. Najczęściej konsumowanymi gatunkami są espada (czarny pałasz), tuńczyk błękitnopłetwy, biały i niebieski marlin, tuńczyk długopłetwy, tuńczyk bonito i wiele innych gatunków, które można znaleźć w lokalnych potrawach. Ciekawostką jest espada, którą często podaje się z miejscowym bananem.

Widok z klifu
„Warzywniak" na Maderze


Na Maderze jest wiele dań mięsnych, z których jedną z najpopularniejszą jest espetada, tradycyjnie przygotowywana z dużych kawałków wołowiny w które wciera się czosnek, sól i liść laurowy. Następnie espetada jest marynowana przez 4-6 godzin w winie z Madery, occie z czerwonego wina i oliwie z oliwek, następnie grilluje się nad tlącymi się wiórkami. Są one tak integralną częścią tradycyjnych nawyków żywieniowych z Madery, że dostępny jest specjalny żelazny grill w kształcie litery T, przy czym każde odgałęzienie „T” ma szczelinę pośrodku, aby pomieścić szpikulec; mała płytka jest następnie umieszczana pod spodem, aby zebrać soki. Szpilki są bardzo długie i mają ostrze w kształcie litery V, aby łatwiej przebić mięso. Zazwyczaj espetadzie towarzyszy miejscowy chleb o nazwie bolo do caco.

Inne popularne dania na Maderze to açorda, feijoada, carne de vinha d'alhos.

Tanie piwo i makaron - niekoniecznie typowe na Maderze


Tradycyjne wypieki na Maderze zawierają zazwyczaj lokalne składniki, z których jednym z najpowszechniejszych jest mel de cana, dosłownie z port. „miód z trzciny cukrowej" (melasa). Tradycyjne ciasto z Madery nazywa się Bolo de Mel, co tłumaczy się jako „cukrowy tort" i (według zwyczaju) nigdy nie jest cięte nożem, ale rozrywane na kawałki ręcznie. Co ciekawe w Anglii to ciasto powszechnie znane jako „Madeira Cake" znajduje swoje korzenie na wyspie Madera.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Miernik Dreamsky TSC-4K TRIO DVB-S2/T2/C2

Profesjonalny miernik Dreamsky TSC-4K TRIO do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów...

1 990 zł Więcej...
reklama