reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Madera - wyspa Ronaldo, Sissi i... Piłsudskiego

dodano: 2018-11-07 23:15 | aktualizacja: 2019-10-16 13:10
autor: Janusz Sulisz/Grzegorz Foltak | źródło: podrozezantena.pl

Madera Madera to jeden z regionów autonomicznych w Portugalii i archipelag wulkanicznych wysp na Atlantyku, który odpowiada pod względem geograficznym archipelagowi hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Region Autonomiczny Madery jest integralną częścią Unii Europejskiej o statusie jednego z najbardziej oddalonych regionów na terytorium Unii (dalej jest kilka terytoriów zamorskiej Francji). Madera to wyspa „wiecznej wiosny” - często odwiedzana przez Polaków.

Madera


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Polecamy film o Maderze w jakości 4K:

Atrakcje Madery
Turystyka na Maderze jest konkretnym źródłem dochodu dla gospodarki Madery i dlatego mówi się, że ta „wyspa żyje i oddycha turystą”.

Madera ma wiele ciekawych wydarzeń turystycznych:

Karnawał był i jest bardzo ważnym okresem czasu na Maderze - zawsze przynosi duże obłożenie miejsc w hotelach, które wtedy wynosi około 70%. Wielka parada karnawałowa składająca się z 7-8 regionalnych zespołów paradujących wzdłuż głównych ulic Funchal, dźwięk i rytm samby, z dużą ilością kolorów, radości i jest główną atrakcją w tym czasie. Do tej daty dołącza także Court of Trapalhão, który od dawna towarzyszy mieszkańcom Madery.
 

Festa da Anona (Święto Anony) odbywa się w marcu. Owoc anona jest bardzo słabo znany w Polsce, zwany również flaszowcem jest niezwykle popularny na Maderze. Dlatego ma festiwal organizowany corocznie w miejscowości Faial. Podczas obchodów Św. Anony spróbować można wielu miejscowych produktów na bazie tego owocu, w tym lodów, puddingu i likierów. Pokazom produktów towarzyszą koncerty i konkursy.

Festa da Flor (Święto Kwiatów) to drugie co do wielkości wydarzenie turystyczne w regionie, które zwykle ściąga sporo turystów na poziomie 80-85%. Odbywa się zwykle 2 tygodnie po Wielkanocy. Jest to wyjątkowe wydarzenie na świecie i ma do zaoferowania turystom oraz mieszkańcom szeroki wachlarz kwiatowych dywanów podczas parady. Pokazuje ona faunę i florę Madery dając wielką satysfakcję turystom, którzy tym chętniej odwiedzą Maderę w kolejnych latach.

Atlantic Festival, który odbywa się w każdą sobotę czerwca, podczas którego organizowane są pirotechniczne show na nabrzeżu w kilku miejscach wyspy, które rywalizują o największy noworoczny pokaz sztucznych ogni pod koniec roku.

Rajd Madery (Rali Vinho da Madeira), który jest organizowany od 1959 r. rajd samochodowy z bazą w Funchal, odbywa się pod koniec lipca i/lub na początku sierpnia i jest jednym z wydarzeń wyspy. W rajdzie zwykle bierze udział kilku regionalnych, krajowych i światowych kierowców.
 

Na wyspie odbywa się kilka biegów, w tym Maraton Funchal w styczniu, Porto Santo Nature Trail w marcu na wyspie Porto Santo oraz najtrudniejszy, kwietniowy Madeira Island Ultra Trail - wyścig dla najbardziej wytrwałych, 115 km biegu w bardzo trudnych warunkach, w górzystym terenie, a także częściowo w nocy. Jest jeszcze Madeira Uphill 2000, czyli półmaraton z wymagającą trasą, gdzie trzeba wbiec na szczyt Pico do Arieiro - to jeden z najtrudniejszych maratonów w Europie.
 
Śnieg jednak leży... tyle, że w górach
Mostra Regional da Banana to lokalny Kiermasz Bananów, który odbywa się w lipcu. Banan jest jednym z owoców, które doskonale czują się w ciepłym klimacie wyspy, a trzeba wiedzieć, że Madera ma własną odmianę banana. Bananowy kiermasz organizowany jest w miejscowości Madalena do Mar, gdzie jest dużo plantacji bananowych.

Festa do Vinho da Madeira - Święto Wina Madery. Zwykle odbywa się na przełomie sierpnia i września. Poświęcony jest wiekowej tradycji produkcji wina na wyspie, od uprawy winogron, poprzez ich ugniatanie stopami, bardzo popularne wśród turystów, aż po degustacje wina i lokalnych potraw. Odbywa się w różnych miejscach. Co ciekawe w listopadzie jest jeszcze Essência do Vinho, czyli Esencja Wina. Po zakończeniu winobrania producenci wina na Maderze gromadzą się raz jeszcze, aby zaprezentować swoje produkty.
 
Karnawałowy pochód w Funchal

W 2019 r. Madera będzie świętować 6 wieków od jej formalnego odkrycia przez Portugalczyków.
 
Nie ma to jak kąpiel w oceanie


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Europa


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Rolka kabla Teleste 113 Ultra HD Cu 100m

Bardzo wysokiej jakości biały przewód koncentryczny 75 Ohm Teleste 113...

350 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama