reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

AX Odin TV Box - test odbiornika

dodano: 2018-12-11 15:26
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 9-10/2018

AX Odin TV Box Dzięki uprzejmości szczecińskiej firmy AX Technology mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom zupełnie nowy model odbiornika dla naziemnej TV cyfrowej AX Odin TV Box. Urządzenie jest niezwykle ciekawe, bo oferowane jest w stosunkowo przystępnej cenie, a jednocześnie obsługuje standard emisji DVB-T2 oraz kompresję wideo H.265/HEVC, więc jest to model dość przyszłościowy. Dodatkowo oparty jest na świeżej platformie sprzętowej ALi M3627, która dostarcza więcej możliwości multimedialnych.

AX Odin TV Box


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

KONFIGURACJA

Będąc w trybie oglądania TV po wejściu do menu dostajemy się do klasycznej konfiguracji związanej z funkcjami odbiornika cyfrowego. Nie ma w tym menu żadnych elementów multimedialnych, bo te znajdziemy w menu „domowym”, ani też np. brak konfiguracji sieci, bo ta jest w ustawieniach menu domowego (można tam wejść szybko, wciskając SETTING na pilocie). Taka sytuacja ma plusy i minusy, z jednej strony elementy konfiguracji się nie dublują niepotrzebnie i nie prowadzą do sztucznego puchnięcia menu konfiguracyjnego, ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że część elementów jest w menu TV, a część w menu „domowym”.

Menu TV podzielono na cztery główne kategorie: Szukanie kanałów, Edycja kanałów, Ustawienia systemowe i Narzędzia. Szukanie kanałów oferuje trzy funkcje. Skanowanie automatyczne uruchomi przeszukiwanie całego zakresu obsługiwanych częstotliwości (VHF i UHF). Przed uruchomieniem pojawia się dodatkowe pytanie, czy zapisywać tylko kanały FTA (nieszyfrowane) oraz czy szukać tylko emisji DVB-T2 (przyśpieszy to skanowanie, ale w Polsce na razie DVB-T2 nie mamy, więc ta opcja ma być ustawiona na „Wyłącz”).
 

Skanowanie ręczne pozwala na precyzyjne przeszukanie jednego multipleksu, jeśli tylko znamy jego dokładne parametry. Można albo skanować według częstotliwości – wtedy musimy znać jej wartość w kHz (np. 706 MHz to 706000 kHz) oraz określić szerokość pasma (dla UHF w Polsce – częstotliwości powyżej 470 MHz – to zawsze 8 MHz, a dla VHF – 7 MHz) albo możemy skanować według kanałów, wtedy tylko wybieramy pasmo i konkretny numer kanału. W oknie stale widać podgląd na siłę i jakość odbieranego sygnału, więc przy okazji można w prosty sposób stwierdzić, czy rzeczywiście wprowadziliśmy prawidłowe dane i odbieramy sygnał.
 

Ostatnim elementem w menu Wyszukiwanie kanałów jest LCN – domyślnie funkcja ta jest aktywna i sprawia, że numery kanałów są zgodne z tymi, jakie są przyznane poszczególnym nadawcom w Polsce. Jeśli LCN wyłączymy – uwolnimy numerację i przy przenoszeniu stacji będą zmieniać się także pozycje na liście.

Edycja kanałów także zawiera trzy funkcje, ale dwie są do siebie łudząco podobne: Lista kanałów TV i Lista kanałów radiowych to narzędzia mające identyczne możliwości i pozwalające na edycję układu serwisów – tylko różnych typów. W polskim DVB-T (poza szyfrowaną TV Mobilną oraz bodajże jednym przypadku multipleksu lokalnego) nie ma stacji radiowych, zatem w większości przypadków funkcja Lista kanałów radiowych nie będzie dostępna.
 

W Liście kanałów TV dostępne narzędzia to: dodawanie/kasowanie z ulubionych (8 list, jedna stacja może być na wielu listach jednocześnie, przy włączonym LCN numeracja i kolejność są zgodne z tym, co jest na liście głównej), blokowanie (kodem PIN), pomijanie (przy przełączaniu kanałów góra/dół stacja będzie przeskakiwana, ale nadal będzie widoczna na liście i będzie można na nią przejść wprowadzając numer kanału), przenoszenie (uwaga – nie działa przy włączonym LCN, po zapisaniu listy numery kanałów są bez zmian, co jest zresztą zgodne z przewidywaniami, ale też nie zmienia się kolejność, zatem jeśli chcemy coś poważniej zmienić na liście, LCN trzeba wyłączyć) oraz edycja, na którą składają się trzy możliwości: sortowanie (nazwa A-Z lub Z-A, status szyfrowania FTA-kodowane oraz według statusu blokowania, także nie zadziała z włączonym LCN), zmiana nazwy oraz kasowanie. Dla ułatwienia w oknie edycji kanałów po prawej jest podgląd wybranej stacji, a niżej – najistotniejsze parametry (częstotliwość, PID Video, Audio i PCR, status okresu ochronnego oraz FEC, przy czym te ostatnie dwie informacje są jak się wydaje określane przez odbiornik automatycznie i co za tym idzie – przypadkowe, nie zgodne ze stanem faktycznym, dlatego nie należy na nie zwracać uwagi, zresztą akurat w tym miejscu nie mają większego znaczenia).

Poza tym w menu Edycja kanałów jest jeszcze funkcja Usuń wszystko, której nazwa dobrze wyjaśnia zastosowanie. Uruchomienie skasuje wszystkie serwisy z pamięci. Dostęp jest zabezpieczony kodem PIN odbiornika, a po jego wpisaniu chęć skasowania trzeba jeszcze potwierdzić, co powinno skutecznie zabezpieczać przed przypadkowym wyczyszczeniem sobie pamięci urządzenia.

Najwięcej elementów zawiera menu Ustawienia systemowe, które jest zresztą sercem konfiguracji odbiornika. Pierwsza kategoria to Język, gdzie poza wersją OSD można ustawić także preferowane języki dla dźwięku, napisów i teletekstu, a także włączyć funkcję, która uruchomi automatycznie napisy (zwykłe lub dla niedosłyszących) jeśli tylko dany kanał będzie je emitować.
 

System TV umożliwia określenie rozdzielczości wideo na wyjściu HDMI (można to ustawić także przy pierwszym uruchomieniu zaraz przed rozpoczęciem wyszukiwania kanałów, do wyboru są: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p przy 50 lub 60 Hz, 1080i przy 50 lub 60 Hz, 1080p przy 50 lub 60 Hz oraz natywna, w Polsce należy pomijać ustawienia 60 Hz, aby nie zderzyć się z problemami z płynnością obrazu), proporcje obrazu (Auto, 4:3 Pan&Scan, 4:3 Letter Box, 4:3 Pillar Box lub 16:9), format dźwięku na wyjściu cyfrowym (LPCM lub Bitstream) oraz format obrazu na wyjściu SCART (RGB lub CVBS).

Ustawienia czasu lokalnego odpowiadają za konfigurację zegara w odbiorniku. Domyślnie to ustawienie jest powiązane z krajem, jaki wskazaliśmy w trakcie przechodzenia procesu pierwszego uruchomienia. Można to przełączyć na przesunięcie względem GMT wraz z określeniem stanu czasu letniego lub całkiem wyłączyć „automatykę” i ustawić datę oraz czas ręcznie.

Ustawienia timera to programator czasowy. Można w tym miejscu dodawać ręcznie, edytować oraz kasować zdarzenia zaprogramowane. Zdarzeniami tymi mogą być albo nagrywanie albo zmiana kanału. Niewielka jest niestety sama liczba – można zaplanować do 8 pozycji. Każda z pozycji może być wykonywana raz, codziennie, co tydzień lub co miesiąc (nie ma wyboru np. określonych dni tygodnia ani trybów dni roboczych lub weekendów). Aby zdarzenie dodać ręcznie wystarcza określić powtarzanie, wskazać kanał, określić datę, czas rozpoczęcia i długość (nie może być większa niż doba).

Blokada rodzicielska to funkcja pozwalająca ograniczyć dostęp do pewnych elementów odbiornika, chroniąc je czterocyfrowym kodem PIN. Fabryczna kombinacja to 0000. Z poziomu menu można aktywować dodatkowe ograniczenia menu oraz wiekowe na bazie informacji emitowanych w EPG (limit określany z zakresu 4-18 lat), a także zmienić obecny kod blokady.

Ustawienia OSD zawierają dwie opcje – czas wygaszania OSD (np. znikania bannera informacyjnego, 1-6 sekund, domyślnie 4) oraz przeźroczystość OSD (4 stopnie w zakresie 10-40 proc., ale wyłączenie nie powoduje, że OSD jest całkiem nieprzeźroczyste – w tym odbiorniku OSD jest zawsze nieco przeźroczyste, może być bardziej).

Ulubione w tym menu to funkcja pozwalająca na zmianę nazwy każdej z list ulubionych, nie oferuje żadnych dodatkowych możliwości. Niewiele jest też w kategorii Audiodeskrypcja – jedna opcja umożliwiająca włączenie tejże.

Na końcu menu Ustawień systemowych jest jeszcze kategoria Inne z dwiema opcjami: Funkcja gotowości (wydaje się, że chodzi tu o automatyczne wyłącznie się po określonym czasie braku aktywności, domyślnie wyłączone, ale można ustawić na 1, 2 lub 3 godziny) oraz zasilanie anteny (domyślnie wyłączone, tu chodzi o dostarczanie na wyjściu antenowym zasilania 5 V dla przedwzmacniaczy anten aktywnych).
Ostatnią kategorią menu głównego są Narzędzia, gdzie jest 5 opcji. Informacje wyświetlają planszę ze szczegółami dotyczącymi załadowanego oprogramowania. Opis bazuje na wydaniu H265 V1.1.49W z 20 listopada 2017. Ustawienia fabryczne przywracają urządzenie do stanu fabrycznego i po restarcie uruchomiony zostanie kreator początkowej instalacji. Aktualizacja oprogramowania umożliwia wgranie nowej wersji software z USB. Bezpiecznie usuń USB to funkcja przerywająca wszelkie trwające zapisy i odczyty realizowane na USB i pozwalająca bezpiecznie, czyli bez ryzyka utraty danych, odłączyć dysk lub pendrive od portu USB pracującego Odin TV Box.

Bardziej rozbudowana jest ostatnia kategoria w menu Narzędzia – Ustawienia PVR. Po wejściu można wskazać, czy chcemy przejść do Ustawień TMS (funkcji timeshift, czyli przesunięcia czasowego), czy Ustawień HDD. W pierwszym przypadku można aktywować timeshift (domyślnie jest wyłączony, po aktywacji działa w trybie automatycznym, czyli na dysku zapisywane jest co oglądamy od momentu przełączenia kanału) oraz czy w przypadku uruchomienia nagrywania – to co jest w buforze przesunięcia czasowego – także ma zostać zapisane na stałe do nagrania.

W drugim przypadku można podejrzeć informacje o dyskach podłączonych do urządzenia. Dla dysku można wskazać, czy ma służyć tylko do nagrywania, tylko do timeshiftu, czy do wszystkiego jednocześnie. Oprócz tego jest podgląd na aktualne wykorzystanie pojemności (łączna ilość miejsca, wolne miejsce oraz zajęte – osobno przez nagrania i bufor przesunięcia czasowego), informacja o formacie partycji i możliwość sformatowania nośnika (FAT lub NTFS).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Famaval 80SP biała

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval, z nowym zawieszeniem z mocnego...

79 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...

Mini PC Android HK1 Box 8K

DI-WAY AND-HK1 to urządzenie - player 8K UHD, który działa...

299 zł Więcej...
reklama