reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

AX Odin TV Box - test odbiornika

dodano: 2018-12-11 15:26
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 9-10/2018

AX Odin TV Box Dzięki uprzejmości szczecińskiej firmy AX Technology mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom zupełnie nowy model odbiornika dla naziemnej TV cyfrowej AX Odin TV Box. Urządzenie jest niezwykle ciekawe, bo oferowane jest w stosunkowo przystępnej cenie, a jednocześnie obsługuje standard emisji DVB-T2 oraz kompresję wideo H.265/HEVC, więc jest to model dość przyszłościowy. Dodatkowo oparty jest na świeżej platformie sprzętowej ALi M3627, która dostarcza więcej możliwości multimedialnych.

AX Odin TV Box


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

UŻYTKOWANIE

AX Odin TV Box sprawia dobre wrażenie, odbiornik działa stabilnie, a oko cieszy całkiem przyjemne OSD ze stosunkowo dobrze dopracowaną polonizacją. Całe menu jest półprzeźroczyste, wraz z innymi elementami grafiki ekranowej, jak np. banner informacyjny, czy lista kanałów.
Wspomniana lista jest prosta – postawiono na przejrzystość. Na ekranie po lewej stronie pojawia się okno z dziewięcioma kolejnymi serwisami. Dla zaznaczonego jest wyświetlana w dolnej części częstotliwość multipleksu, z którego stacja pochodzi. Przyciski lewo/prawo umożliwiają przechodzenie pomiędzy listą wszystkich kanałów, a poszczególnymi ulubionymi.
 

Banner informacyjny pojawiający się przy zmianie kanałów lub wciśnięciu przycisku INFO na pilocie także jest utrzymany w przejrzystej stylistyce. Umieszczono na nim ikonę wskazującą na typ serwisu (TV lub radio), numer i nazwę kanału, bieżącą datę i czas (z sekundami), tytuł aktualnie trwającej i kolejnej pozycji programowej z EPG (bez czasu rozpoczęcia i zakończenia i bez graficznego wskazania ile upłynęło od rozpoczęcia emitowanej audycji) oraz kilka dodatkowych symboli graficznych, informujących m.in. o obecności kanału na liście ulubionych, dostępności EPG, teletekstu oraz napisów ekranowych.

Kolejne przyciśnięcia klawisza INFO na pilocie, w trakcie wyświetlania bannera informacyjnego, uruchamiają następne funkcje. Po pierwszym wciśnięciu pojawia się rozszerzony opis oglądanego programu pobierany z EPG (można go sprawdzić dla bieżącej i kolejnej pozycji programowej, opis ten jeśli się nie mieści – jest niestety ucięty, nie zauważono możliwości przełączania widoku np. na kolejną stronę, na której byłby dalszy ciąg) wraz z czasem rozpoczęcia i zakończenia, którego brakuje na samym bannerze.

Kolejne przyciśnięcie INFO wywołuje natomiast ekran z informacjami technicznymi o oglądanym serwisie. Jest tu częstotliwość multipleksu, PID Video, Audio i PCR oraz paski siły i jakości sygnału, co może pomóc diagnozować jakieś problemy z odbiorem konkretnych kanałów/multipleksów i poprawiać ustawienie anteny naziemnej pod takie serwisy.
 

Jeśli już wspomnieliśmy o EPG, to jest ono w odbiorniku obsługiwane, pozwala na przeglądanie ramówki na okres do 7 dni do przodu. Po wejściu obraz kanału jest zmniejszany do małego okna w lewym górnym rogu ekranu. Po prawej jest numer i nazwa kanału oraz tytuł i czas trwania (od-do) aktualnie zaznaczonej pozycji programowej z tabeli poniżej. Samo EPG jest prezentowane w formie poziomej linii czasowej. Na ekranie mieści się ramówka na ok. 2 godziny dla sześciu kolejnych serwisów z listy. Dla ułatwienia nawigacji przyciski czerwony i zielony pozwalają na przechodzenie o dzień do tyłu/do przodu. OK wywołuje rozszerzony opis programu, ale ponownie nie zauważyliśmy tu możliwości przechodzenia do kolejnej strony, jeśli opis się nie mieści w całości. Żółty przycisk natomiast pozwala na szybkie dodanie zaznaczonego programu jako nowego zdarzenia do programatora czasowego (timera). Po dodaniu nie widać tego w EPG, dodanego zdarzenia nie można też z poziomu EPG usunąć – trzeba przejść przez Ustawienia timera w menu konfiguracyjnym.
 

W EPG polskie znaki są wyświetlane prawidłowo, podobnie w teletekście, którego klient zresztą działa bardzo sprawnie i posiada pamięć stron, wybór podstron, pomijanie stron nieistniejących oraz pozwala na aktywację przeźroczystości (OK, 4 poziomy). Również nie dostrzeżono w trakcie testów żadnych problemów z napisami ekranowymi. Zadziałały zarówno DVB (np. na TVP1 HD) jak i teletekstowe (np. TV6) i wyświetlały się w każdym przypadku prawidłowo (DVB bez tła, TXT na czarnym nieprzeźroczystym tle).

Z innych opcji, które można uruchomić bezpośrednio za pomocą odpowiednich przycisków na pilocie, można wskazać m.in. pauzę (jeśli nie korzystamy z timeshiftu – zatrzyma klatkę obrazu), skrót m.in. do ustawień sieci (przycisk SETTING), wybór napisów (SUBTITLE), ścieżki audio oraz kanałów (stereo, lewy, prawy, mono, przycisk AUDIO), powrót do ostatnio oglądanego serwisu (BACK, ale historia jest czyszczona np. po wejściu do menu „domowego”), szybkie przejście do ulubionych (FAV) oraz przełączanie między kanałami TV a stacjami radiowymi (TV/RADIO, w polskim DVB-T może nie być zbyt przydatne teraz, ale w przyszłości – kto wie…).

Ogólnie odbiornik robi dobre wrażenie, przełączanie kanałów mieści się w czasie 2-3 sekund i jest robione z efektem zatrzymanej klatki (bez czarnego ekranu). Jeśli redakcja miałaby wskazać coś, co można podciągnąć, to zwrócilibyśmy uwagę na responsywność (odbiornik momentami sprawia wrażenie, że wyświetlanie niektórych obszarów OSD jest dla niego obciążeniem) oraz pewną niekonsekwencję w nawigacji (czasami przycisk BACK działa jako wstecz, czasami robi to EXIT, a niekiedy trzeba przejść na Anuluj na ekranie i wcisnąć OK, bo nie działają ani BACK, ani EXIT – to ma miejsce np. w oknie formatowania dysku).

NAGRYWANIE I TIMESHIFT

Odbiornik obsługuje nagrywanie materiałów za pomocą dysków i pamięci podłączanych do portu USB. Wspierane są nośniki zarówno z partycjami FAT/FAT32, jak i NTFS. AX Odin TV Box pozwala na jednoczesne nagrywanie do dwóch kanałów i oglądanie trzeciego, ale warunkiem jest, aby wszystkie były z jednego multipleksu. Obsługa tych rejestracji jest wygodna – wciskając przycisk STOP na pilocie można w każdej chwili zatrzymać dowolny zapis, nawet gdy akurat oglądamy coś innego. W trakcie rejestracji stale w prawym górnym roku wyświetlany jest symbol nagrywania – nie znika po czasie. Z jednej strony dzięki temu widać, że trwa jakaś rejestracja, ale z drugiej – może nieco dokuczać, zasłaniając stale (na szczęście niewielki) fragment obrazu.
 

Dostęp do nagrań w odbiorniku jest realizowany przez Mediaplayer dostępny z menu „domowego”, wywoływanego przyciskiem HOME. Po wejściu wskazujemy dysk i za pomocą przycisków lewo/prawo odnajdujemy zakładkę „Nagrywanie”. Lista nie jest niestety zbyt rozbudowana – nagranie ma tylko nazwę kanału i datę wykonania podaną w nawiasie. W dolnej części okna jest czas trwania. Zmienić nazwy nie można (czyli nazwy programu z EPG nie ma i nie można jej nawet nadać ręcznie z poziomu odbiornika, żeby wiedzieć co jest na nagraniu), jedyną funkcją edycyjną jest kasowanie (przycisk czerwony). Odbiornik nie zapamiętuje miejsca, w którym przerwane zostało oglądanie, zawsze zaczyna odtwarzanie od początku pliku. Możliwe jest przewijanie z prędkościami 2x, 4x, 8x, 16x, 32x oraz skoki (przyciski lewy/prawy). Ogólnie możliwości zarządzania i odtwarzania nagrań są w Odin TV Box są dość skromne, a dodając do tego też mało pozycji w programatorze czasowym – dla osób dużo nagrywających to nie będzie dobry wybór.

Na dysku lub pamięci nagrania są zapisywane w formie bezstratnej i niezaszyfrowanej ani też nie zabezpieczanej w żaden dodatkowy sposób. Pliki to strumienie transportowe (.ts), zadziałają w każdym bardziej zaawansowanym odtwarzaczu na komputerze oraz pozwolą na wygodną konwersję z wykorzystaniem różnych popularnych narzędzi do tego celu służących. Pliki trafiają do katalogu ALIDVRS2 (jest on ukrywany na listach innych rodzajów multimediów w Mediaplayerze w odbiorniku) do osobnych folderów z nazwami [TS] -nazwa kanału-jakaś numeryczna wartość (przypuszczalnie znacznik czasowy). Wewnątrz jest kilka plików, w tym.ts – główne nagranie,.dvr – informacje o.ts o tej samej nazwie oraz info3.dvr – ogólne informacje o nagraniu dla odbiornika.
 

W pliku.ts zapisywany jest komplet ścieżek dźwiękowych oraz napisy, teletekst, a nawet EPG kanału. Możliwe, że z powodu jakiegoś drobnego błędu do pliku trafiają też napisy i teletekst z innych kanałów w tym samym multipleksie, jeśli przełączymy kanał (i?) uruchomimy nagrywanie. Wymagałoby to dalszego diagnozowania, ale nie ma to żadnych specjalnych skutków ubocznych poza tym, że pliki nagrań będą nieco większe niż powinny być (nie będą to jednak drastyczne różnice). Przy odtwarzaniu w odbiorniku ścieżki audio można przełączać, napisy można wywołać, teletekstu nie, na EPG nie ma podglądu i nie wydaje się być wykorzystywane.

Poza nagrywaniem odbiornik wspiera także timeshift. Domyślnie jest on wyłączony, można go aktywować w menu Narzędzia – Ustawienia PVR – Ustawienia TMS. Po włączeniu działa w trybie automatycznym, realizuje zapis od momentu zmiany kanału, więc możemy się cofać do momentu, w którym zmieniliśmy kanał. Nie wskazano jaki jest dokładny bufor timeshiftu, ale należy podejrzewać, że ilość materiału gromadzonego wstecz jest ograniczona albo czasowo albo rozmiarem pliku. Jeśli timeshift jest wyłączony w menu – nie działa w trybie ręcznym, jest całkowicie nieaktywny, a pauza pozwala na zatrzymanie klatki obrazu na ekranie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+ 4K ECP

Najnowszy moduł CAM CI+ 4K ECP z ofertą „nc+ telewizja...

199 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,5m w wersji v2.1 dla...

42 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

35 zł Więcej...
reklama