reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

AX Odin TV Box - test odbiornika

dodano: 2018-12-11 15:26
autor: Konrad Dąbek | źródło: SAT Kurier 9-10/2018

AX Odin TV Box Dzięki uprzejmości szczecińskiej firmy AX Technology mamy przyjemność zaprezentować czytelnikom zupełnie nowy model odbiornika dla naziemnej TV cyfrowej AX Odin TV Box. Urządzenie jest niezwykle ciekawe, bo oferowane jest w stosunkowo przystępnej cenie, a jednocześnie obsługuje standard emisji DVB-T2 oraz kompresję wideo H.265/HEVC, więc jest to model dość przyszłościowy. Dodatkowo oparty jest na świeżej platformie sprzętowej ALi M3627, która dostarcza więcej możliwości multimedialnych.

AX Odin TV Box


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

MULTIMEDIA I SIEĆ

Mediaplayer, służący do odtwarzania nagrań, pozwala także na przeglądanie innych typów multimediów. Poziom wsparcia formatów okazał się w trakcie testów stać na bardzo wysokim poziomie. Z plików audio obsługiwane są formaty: AAC, M4A, MP2, MP3, OGG i WAV. Na liście widać także AC3, ALAC i WMA, ale tu pliki testowe się nie uruchomiły. Z popularnych formatów brak w zasadzie tylko FLAC.

Spośród zdjęć także efekty okazały się całkiem dobre. Spośród plików testowych wyświetliły się: BMP, GIF (także animowany), JPG i PNG (choć z problemami z przeźroczystością z kanałem alpha).

Najważniejsze są jednak oczywiście formaty wideo, spośród puli testowej udało się uruchomić pliki z rozszerzeniami: VOB, AVI, M2TS, MKV, MP4, MPG, TS i WMV (nie pokazały się tylko RMVB). Zawierały one materiały wideo z kodekami: HEVC (HD do 1080p włącznie, bez UHD z oczywistych względów – to nie jest odbiornik 4K), H.264 (HD do 1080p włącznie), MPEG-2, WMV9 i XviD (nie odtworzyły się materiały AVI z DivX) oraz dźwięk: AC3 (także 5.1), E-AC3 (także 5.1), LPCM, MP2, MP3, OGG, AAC i WMA2 (stąd zaskakuje, że w plikach audio nie zagrał testowy WMA, zapewne chodzi o wersję kodeka).

Samo wsparcie różnych formatów ocenilibyśmy na poziom wzorowy, w zasadzie urządzenie udało się pokonać tylko w kilku jednostkowych przypadkach z formatami o małym znaczeniu.

Musimy jednak odjąć nieco punktów za elementy dodatkowe. Podobnie jak w nagraniach – także i tu dla plików wideo nie ma wznawiania odtwarzania od ostatnio zakończonego miejsca. Napisy z zewnętrznych plików tekstowych wydają się nie być obsługiwane – odbiornik nie zareagował na ich obecność przy testowych plikach redakcyjnych, ale wczytywane są natomiast napisy zintegrowane – zadziałały w jednym z testowych plików VOB (za to dla odmiany – bez możliwości ich wyłączenia). Wygląda też na to, że nie ma możliwości przełączania ścieżek audio, jeśli w pliku jest ich więcej. Na plus w odtwarzaczu wideo i audio jest obecność przycisków pozwalających na szybkie przejście do kolejnego pliku z listy. Na minus, że na bannerze informacyjnym, jeśli nazwa pliku jest zbyt długa – nie przewija się (przewija się na liście).

Poza dobrym wsparciem wielu formatów multimedialnych odbiornik ma też kilka dodatkowych funkcji sieciowych, ale należy je traktować tylko jako miłe dodatki. YouTube działa, pozwala na wyszukiwanie, przeglądanie materiałów według kategorii oraz eksplorację kanałów, ale z ograniczeniem dotyczącym m.in. treści muzycznych – zamiast klipów aplikacja zwraca błędy „Live url resolution failed, try later. Code is 40002.”

Wspomniany już Live Channel w założeniu ma zapewniać dostęp do płatnej usługi Yakka TV, ale na razie na liście znajdziemy wyłącznie kilka stacji chińskiej CCTV. Po wejściu na listę kanałów pojawia się propozycja, aby wcisnąć czerwony przycisk, by dostać się do ustawień, skąd dowiadujemy się, że więcej kanałów IP pojawi się wkrótce. Ze strony poświęconej odbiornikowi (http://odintv.eu) można przejść do witryny Yakka TV, gdzie można się zarejestrować, ale założenie konta nie daje wiele, nie można dodać odbiornika, gdyż według witryny po wpisaniu adresu MAC urządzenie jest już zarejestrowane.
 

Kilka ciekawostek można znaleźć w TV Store – sklepie aplikacji dodanym do odbiornika. Są tam m.in. aplikacje RMFon.pl, Dailymotion, Deezer – wśród propozycji można znaleźć coś dla siebie – tematyka jest różna: informacje, gry, muzyka, wideo, rozrywka. Według informacji na pudełku jest to sklep aplikacji FOXXUM TV i bezpłatny dostęp do niego jest przez dwa lata od zakupu, brak szczegółów co po tym okresie i jak ewentualnie przedłużyć dostęp.
 
AX Odin TV Box - pudełko

PODSUMOWANIE

AX Odin TV Box urzeka przede wszystkim możliwościami technicznymi. Za całkiem rozsądne pieniądze możemy nabyć przyszłościowe urządzenie, gotowe do DVB-T2, wspierające kompresję wideo HEVC (do rozdzielczości HD), z wbudowanym dostępem do sieci, także bezprzewodowym (Wi-Fi) i możliwością nagrywania.

Wyróżnia się na plus dość dopracowane OSD, dobrze spolszczone, przejrzyste i czytelne. Działanie odbiornika jest także pewne i przewidywalne. W trakcie testów nie zdarzyło się nic zaskakującego, żadnego restartu czy zawieszenia. Praca jest stabilna, choć może szybkość reakcji na poruszanie się po menu „domowym” i uruchamiania niektórych funkcji mogłaby być nieco lepsza. Dobre wsparcie szerokiej palety formatów multimediów (choć bez zewnętrznych napisów i zapamiętywania pozycji oglądanego pliku) także przemawia za postawieniem na ten model odbiornika naziemnego, jeśli zbieramy się do zakupu.

W zasadzie jedynie odradzamy wybór, jeśli ktoś nagrywa dużo i rejestracja jest dla niego ważnym elementem obsługi urządzenia. Choć odbiornik może rejestrować dwa kanały z jednego multipleksu i pozwoli na oglądanie w tym czasie trzeciej stacji z tej samej paczki, to słabe zarządzanie nagraniami (brak tytułów z EPG, brak zmiany nazwy) oraz niewielka pojemność programatora czasowego – będą przeszkadzać w użytkowaniu. Tu jest pole dla producenta na udoskonalenia i rozwój oprogramowania.

PLUSY:
 • gotowy do DVB-T2
 • obsługuje HEVC/H.265 (do 1080p)
 • przyjemne dla oka i dość dopracowane OSD
 • stabilna praca
 • dopracowany na polski rynek (EPG, napisy, TXT, polonizacja OSD)
 • wbudowane Wi-Fi
 • szerokie wsparcie wielu formatów plików multimedialnych

MINUSY:
 • nie mieszczą się długie opisy w EPG
 • słabe zarządzanie nagraniami (brak nazw z EPG, brak edycji nazw, brak zapamiętywania pozycji odtwarzania)
 • tylko podstawowe możliwości programatora czasowego
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Testy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

980 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum Nytro Box Plus HEVC/LAN

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C/LAN z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...
reklama