reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

BLOG: Użytkownicy TV Ultra HD: „Gdzie te treści w 4K?"

dodano: 2018-12-11 22:32 | aktualizacja: 2018-12-14 10:29
autor: Janusz Sulisz | źródło: DTG/YouGov

Trikolor TV Ultra HD UHD 4K Wielu znawców rynku elektroniki konsumpcyjnej widzi jasną przyszłość dla 4K. Przewiduje się, że wkrótce stanie się to głównym nurtem telewizji. Istnieje przekonanie, że tak naprawdę jest to przyszłość domowej rozrywki. Cóż z tego, że konsumenci w Europie kupują najnowsze telewizory 4K, skoro programów i tzw. kontentu w tej jakości jest jak na lekarstwo, szczególnie mało z satelity. Klienci mówią wprost: „po co mi ten telewizor 4K, skoro nie ma co oglądać”.

Kanały 4K Ultra HD UHD TVP 4K Canal+ 4K Ultra HD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cóż z tego, że wszyscy wychwalają świetną jakość i jakże „krystalicznie czyste" obrazy 4K, jeśli z drugiej strony zaraz po kupnie telewizora 4K narzekają na liczbę dostępnych programów 4K/UHD. Jest ich po prostu za mało. Wygląda to tak, jakby producenci telewizorów 4K poszli za szybko do przodu, przy taniejących najnowszych technologiach produkcji ekranów dla 4K/UHD, i to tak, że produkcja filmów, seriali i dokumentów w tej jakości chyba nie nadążyła. Doszło do tego jeszcze pewne spowolnienie nadawców, którzy jakby nie bardzo palą się na transmisję w 4K, bo zbyt dużo kosztuje pasmo na satelicie. Technologie były zbyt drogie, by tak szybko wprowadzać je na rynek. Nowe wozy 4K dla produkcji wydarzeń sportowych na żywo, kamery, cały osprzęt i przesył kosztuje naprawdę gigantyczne pieniądze. Nikt nie chciał ryzykować dużych wydatków dla początkowo małej garstki gadżeciarzy, mających telewizor 4K.

Klasycznym przykładem braku reakcji na teoretyczne naciski widzów jest Polsat Sport, który po „przejęciu” od platformy nc+ praw do transmisji Ligi Mistrzów UEFA wcale nie ma zamiaru spieszyć się do emisji meczów LM w 4K, choć przecież nc+ już je wcześniej emitowała w takiej technologii. Uznano, że nie mając własnych dekoderów 4K, lepiej podnieść jakość w HD, marketingowo nazywając to Super HD, niż ryzykować kosztowną transmisją via satelita dla małej liczby widzów. Za to zyskano prawie wszystkich zainteresowanych fanów Champions League na „podrasowanym HD” i to we wszystkich platformach satelitarnych w Polsce oraz wielu kablówkach.

Najpierw więc trzeba widzów przyzwyczaić i zachęcić do Ligi Mistrzów u siebie (wcale nie blokując konkurencji bzdurnymi wyłącznościami), by potem w odpowiednim momencie przejść na 4K, bo im później, to będzie taniej. Ile oglądałoby te mecze w 4K? 50 tys. widzów? - nawet tylu by ich nie było w 4K? A tak to jest pewnie z 200-300 tys., a może i więcej - piszę to strzelając w ciemno, bo Polsat chyba nie pochwalił się wynikami oglądalności.

Polsat Sport poniekąd zagrał va banque i mocno zainwestował w lepszą obsadę komentatorów i udoskonalone studio do obsługi wielu transmisji sportowych (Liga Mistrzów, Liga Europy i Liga Narodów), co podniosło poziom ogólny transmisji sportowych w Polsce. Platforma nc+ próbuje to „nadrobić" w Canal+ 4K Ultra HD transmisjami premium w 4K, a to najpierw Premier League, potem LaLiga i Bundesliga, by teraz nadawać już 3 mecze Ekstraklasy każdej kolejki w 4K. Oczywiście oprócz sportu dużo zainwestowano w nc+ w seriale („Nielegalni") i filmy w 4K, a także w dokumenty BBC i Planete+ („Polska z góry" w 4K).

Sytuacja nadal szybko się zmienia - użytkowników TV 4K przybywa, bo telewizory tanieją, więc widzowie będą naciskać jeszcze bardziej. Robert Kubica w końcu pojeździ w Williamsie na torach Formuły 1 i od marca Eleven Sports 1 powinien być w 4K u wszystkich możliwych operatorów platform, kablówek czy IPTV, bo tylko popularność buduje zainteresowanie nie tylko Kubicą, ale także technologią 4K. To tak jak TVP kupiła jeden ze szlagierowych meczów każdej kolejki LOTTO Ekstraklasy i to Telewizja Polska powinna pokazywać ten mecz także w odświeżonym kanale TVP 4K, a tak to pewnie będzie tylko w HD na TVP1 i TVP Sport, a Canal+ pokaże go w 4K. I na tym zyska - popularność zapewni mu Telewizja Polska - to sprytny układ! Ale pod warunkiem, że PR-owo nc+ zacznie działać szybciej i aktywniej promując te treści 4K, za które przecież niemało płaci.

Netflix ma coraz większą ofertę w 4K i to budzi zainteresowanie, a także ma ogromny potencjał na przyszłość. Showmax chyba popełnił w Polsce błąd, nastawiając się na jeden rozpoznawalny „kabaretowy serial”, kompletnie zapominając właśnie o kontencie w 4K, jakby nie dając wyboru i za szybko skłaniając do zapomnienia o sobie. Skutki widać dość szybko, bo Showmax zniknie z rynku polskiego. Szkoda, bo zapomniano o tworzeniu w Polsce czegoś, co nie przeminie tak szybko jak kabaretowe show, które było chwilowym hitem i po prostu się znudziło... Podobne wyzwanie będzie miało HBO w Polsce, bo jeśli nie zacznie na poważnie myśleć o większej liczbie polskich seriali w 4K, to będzie tracić widownię. Kolejna „Wataha" już w 4K?

Ciekawe badanie YouGov przedstawiono w Wielkiej Brytanii, potwierdzając, że 18 proc. widzów ma tam telewizor 4K, ale brak treści 4K ogranicza dalsze zainteresowanie. Jednym z zarzutów, jaki wskazywano, to fakt, że Brytyjczycy nie są w stanie oglądać kanałów naziemnych w 4K, takich jak BBC i ITV, ale do tego jeszcze długo nie dojdzie, bo brakuje pasma nawet w DVB-T2.

Z drugiej strony Japończycy już uruchomili kanał w 8K, podczas gdy w Europie na razie rośnie zainteresowanie 4K, które jest jednak za małe, choć ceny telewizorów 4K gwałtownie spadają i jest coraz większy wybór treści. Stacje telewizyjne i zewnętrzne podmioty będą musiały produkować więcej treści 4K, a kanały 4K pozostaną bardzo popularne przez dobre kilka lat, aż do czasu kiedy 8K przestanie być zbyt drogie. W Europie jeszcze upłynie sporo czasu, ale przypomnijmy, że okres czasu od wejścia HD (przyjąć należy 2006 rok, kiedy były piłkarskie MŚ w Niemczech) do prawdziwego wejścia UHD w 2018 (MŚ w Rosji), to 12 lat. Czas życia pewnych technologii czy telewizorów coraz bardziej się skraca, więc można się spodziewać, że nie upłynie 10 lat, a 8K będzie tak popularne jak teraz 4K.

Czy w 2028 roku telewizory 8K będą w cenie obecnych 4K?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Janusz Sulisz


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle R 4K

Homatics Dongle R to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

249 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Miernik Signal ST-5155 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Signal ST-5155 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

699 zł Więcej...