reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Francuski TDF z trzecim testem UHD w DVB-T2

dodano: 2018-12-14 16:20 | aktualizacja: 2018-12-14 17:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TDF/satkurier.pl

TDF Regulator medialny CSA upoważnił TDF do uruchomienia trzeciego kanału testowego UHD w regionach Île-de-France, Nantes i Tuluza. Obok pozycji 81 i 82, będących w użyciu od 2014 roku, wykorzystywana jest również pozycja 83. Chodzi o kanały częstotliwości odpowiednio 26, 35 i 29 w naziemnej telewizji cyfrowej TNT.

4K HEVC UHD Ultra HD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przez ostatnie pięć lat firma TDF (francuski odpowiednik EmiTela) prowadziła testy UHD z Wieży Eiffla. Dotyczyło to pozycji 81 i 82 (a obecnie też 83) w TNT. W maju 2018 roku pilotaż został rozszerzony o regiony Île-de-France, Nantes i Tuluza. Przeprowadzono kilka eksperymentów dla widzów z telewizorami UHD DVB-T2 HEVC. We współpracy z producentami z branży audiowizualnej, kanałami telewizyjnymi i innymi partnerami, takimi jak Fédération Française de Tennis, TDF nadaje sygnały zawierające najnowsze ulepszenia technologiczne, w tym WCG (Wide Color Gamut), HDR (High Dynamic Range) i HFR (High Frame Rate).

W kontekście testów UHD, ATEME - partner TDF, zarządza cyfrową kompresją obrazów. Używany jest kodek HEVC, w emisja jest prowadzona z przepływnością około 33 Mbit/s. Materiały UHD na potrzeby tych testów, zrealizowane w SDR (Standard Dynamic Range), zostały dostarczone przez The Explorer, l’INA i St Thomas Production. Następnie dokonano ich konwersji do HDR10 - zajął się tym Institut de recherche technologique b-com.

Według danych udostępnionych przez CSA, w 2017 roku 31 proc. sprzedanych we Francji telewizorów stanowiły modele UHD.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 1,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 1,0 m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Antena szerokopasmowa MLog 6-69

Telewizyjna antena szerokopasmowa o strukturze logarytmicznej periodycznie dipolowej MLog 6-69.

30 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 grafit

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...
reklama