reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Francuski TDF z trzecim testem UHD w DVB-T2

dodano: 2018-12-14 16:20 | aktualizacja: 2018-12-14 17:05
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TDF/satkurier.pl

TDF Regulator medialny CSA upoważnił TDF do uruchomienia trzeciego kanału testowego UHD w regionach Île-de-France, Nantes i Tuluza. Obok pozycji 81 i 82, będących w użyciu od 2014 roku, wykorzystywana jest również pozycja 83. Chodzi o kanały częstotliwości odpowiednio 26, 35 i 29 w naziemnej telewizji cyfrowej TNT.

4K HEVC UHD Ultra HD


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przez ostatnie pięć lat firma TDF (francuski odpowiednik EmiTela) prowadziła testy UHD z Wieży Eiffla. Dotyczyło to pozycji 81 i 82 (a obecnie też 83) w TNT. W maju 2018 roku pilotaż został rozszerzony o regiony Île-de-France, Nantes i Tuluza. Przeprowadzono kilka eksperymentów dla widzów z telewizorami UHD DVB-T2 HEVC. We współpracy z producentami z branży audiowizualnej, kanałami telewizyjnymi i innymi partnerami, takimi jak Fédération Française de Tennis, TDF nadaje sygnały zawierające najnowsze ulepszenia technologiczne, w tym WCG (Wide Color Gamut), HDR (High Dynamic Range) i HFR (High Frame Rate).

W kontekście testów UHD, ATEME - partner TDF, zarządza cyfrową kompresją obrazów. Używany jest kodek HEVC, w emisja jest prowadzona z przepływnością około 33 Mbit/s. Materiały UHD na potrzeby tych testów, zrealizowane w SDR (Standard Dynamic Range), zostały dostarczone przez The Explorer, l’INA i St Thomas Production. Następnie dokonano ich konwersji do HDR10 - zajął się tym Institut de recherche technologique b-com.

Według danych udostępnionych przez CSA, w 2017 roku 31 proc. sprzedanych we Francji telewizorów stanowiły modele UHD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

49 zł Więcej...

Transmiter HDMI Megasat Premium do max. 100m

Bezprzewodowy transmiter HDMI firmy Megasat. Urządzenie pozwala na przesłanie sygnału...

669 zł Więcej...
reklama