reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Telekom Srbija przejęła Kopernikusa i serbską platformę Digi TV

dodano: 2018-12-18 00:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz

Telekom Srbija Rumuńskie konsorcjum RCS&RDS, operator płatnej platformy satelitarnej Digi TV, sprzedało swoje platformy pod tą nazwą w innych krajach. Po słowackiej, czeskiej i chorwackiej platformach Digi TV sprzedano także serbską platformę. Nowym operatorem Digi TV Srbija pod koniec września bieżącego roku stała się firma Kopernikus Technology, największy operator kablowy w Serbii. 

telekom_srbija_budynek_2018_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
I tu pojawia się ciekawa sytuacja. Chociaż sprzedaż serbskiej Digi TV miała miejsce kilka miesięcy temu, to jednak nie było żadnej oficjalnej wzmianki o tej transakcji, ani na naszym portalu, ani na wielu innych (parabola.cz też nie podała tej informacji), bo do końca nie wiadomo było jaki jest faktyczny stan prawny platformy w Serbii. Teraz jasne jest, że zmiana właściciela Digi TV Srbija może znacząco wpłynąć na rynek satelitarny nie tylko w samej Serbii, ale także w Czechach i na Słowacji.

Okazuje się, że listopadzie nowy właściciel serbskiej platformy Digi TV, firma Kopernikus Technology, została przejęta przez potężnego operatora telekomunikacyjnego - Telekom Srbija. Firma ta zamierza wzmocnić swoją pozycję na serbskim rynku tv-sat, ale także rozszerzyć swoją działalność na inne kraje bałkańskie - Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę.

Serbska Digi TV opuści system satelitarny Thor 5/6/7, który jest obsługiwany z pozycji 0,8°W. Klienci będą mogli migrować do nowej platformy Telekom Srbija na satelicie Astra 3B, który jest zaparkowany na pozycji 23,5°E. Przypomnijmy, że to tam nadaje między innymi czesko-słowacki operator platformy satelitarnej Skylink, luksemburski M7 Group. To może pozwolić na interesującą współpracę w ramach simulcryptu wielu kanałów wspólnych dla krajów bałkańskich oraz Czech i Słowacji, być może również dla terytorium Beneluksu.

Telekom Srbija mając na myśli uruchomienie nowej, szerszej usługi platformy satelitarnej zamówił 4 transpondery na satelicie Astra 3B, które były stopniowo uruchamiane - już teraz zawierają wiele regionalnych i międzynarodowych kanałów płatnych.

Parametry techniczne transponderów Telekom Srbija:
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 11,914 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 11,797 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 11,817 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 12,402 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax

Widzowie w Serbii zobaczą znaczną ekspansję oferty programowej, a także ma poprawić się jakość dostarczanych usług. W ofercie operatora będzie 150 kanałów, z czego 30 w rozdzielczości SD. Jako system dostępu warunkowego operator wybrał bezkartowe rozwiązanie systemu dostępu od firmy Conax, należącej do Nagry.

Telekom Srbija nadaje kanały SD w MPEG-4 (H.264), a stacje HD są dostarczane w MPEG-4 lub w bardziej zaawansowanym kodeku HEVC (H.265).

Na serbskim rynku znajdują się aż 3 płatne platformy satelitarne.
Oprócz wspomnianej Digi TV Srbija działają tam jeszcze Polaris Media i Total TV.

Platforma Polaris Media nadaje swoje programy z bułgarskiego satelity BulgariaSat 1 z 1,9°E i nie oferuje jeszcze żadnego programu HD.

Największym konkurentem Telekom Srbija może być wieloregionalna platforma Total TV. Działa nie tylko w Serbii, Bośni i Hercegowinie czy Czarnogórze, ale także w Chorwacji, Słowenii i Macedonii. Transmisja kanałów platformy Total TV odbywa się z satelitów Eutelsat 16A na pozycji 16°E.

Telekom Srbija mając aż 4 transpondery na pozycji 23,5°E mógłby zapewnić lepszą ofertę zarówno w Czechach, jak i na Słowacji czy krajach Beneluksu. Być może pojawią się kanały filmowe premium Cinemax HD i Cinemax 2 HD, a także MTV i VH1, dokumentalne stacje Viasat, Nat Geo Wild i wiele innych. Na razie podobno trwają pierwsze negocjacje między Telekom Srbija i M7 Group, a ich wynik będzie znany w ciągu kilku tygodni.

Widać też zdecydowane zainteresowanie operatora SES Bałkanami, gdzie dotąd dominowali operatorzy z satelitami Eutelsat i Thor.

Źródło: parabola.cz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Inteligentny kabel iHDMI 1,8m

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 110A ceglasta

Fuba DAA 110A to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

649 zł Więcej...

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...
reklama