reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Telekom Srbija przejęła Kopernikusa i serbską platformę Digi TV

dodano: 2018-12-18 00:13
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz

Telekom Srbija Rumuńskie konsorcjum RCS&RDS, operator płatnej platformy satelitarnej Digi TV, sprzedało swoje platformy pod tą nazwą w innych krajach. Po słowackiej, czeskiej i chorwackiej platformach Digi TV sprzedano także serbską platformę. Nowym operatorem Digi TV Srbija pod koniec września bieżącego roku stała się firma Kopernikus Technology, największy operator kablowy w Serbii. 

telekom_srbija_budynek_2018_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
I tu pojawia się ciekawa sytuacja. Chociaż sprzedaż serbskiej Digi TV miała miejsce kilka miesięcy temu, to jednak nie było żadnej oficjalnej wzmianki o tej transakcji, ani na naszym portalu, ani na wielu innych (parabola.cz też nie podała tej informacji), bo do końca nie wiadomo było jaki jest faktyczny stan prawny platformy w Serbii. Teraz jasne jest, że zmiana właściciela Digi TV Srbija może znacząco wpłynąć na rynek satelitarny nie tylko w samej Serbii, ale także w Czechach i na Słowacji.

Okazuje się, że listopadzie nowy właściciel serbskiej platformy Digi TV, firma Kopernikus Technology, została przejęta przez potężnego operatora telekomunikacyjnego - Telekom Srbija. Firma ta zamierza wzmocnić swoją pozycję na serbskim rynku tv-sat, ale także rozszerzyć swoją działalność na inne kraje bałkańskie - Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę.

Serbska Digi TV opuści system satelitarny Thor 5/6/7, który jest obsługiwany z pozycji 0,8°W. Klienci będą mogli migrować do nowej platformy Telekom Srbija na satelicie Astra 3B, który jest zaparkowany na pozycji 23,5°E. Przypomnijmy, że to tam nadaje między innymi czesko-słowacki operator platformy satelitarnej Skylink, luksemburski M7 Group. To może pozwolić na interesującą współpracę w ramach simulcryptu wielu kanałów wspólnych dla krajów bałkańskich oraz Czech i Słowacji, być może również dla terytorium Beneluksu.

Telekom Srbija mając na myśli uruchomienie nowej, szerszej usługi platformy satelitarnej zamówił 4 transpondery na satelicie Astra 3B, które były stopniowo uruchamiane - już teraz zawierają wiele regionalnych i międzynarodowych kanałów płatnych.

Parametry techniczne transponderów Telekom Srbija:
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 11,914 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 11,797 GHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 11,817 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax
  • Astra 3B (23,5°E), częstotliwość 12,402 GHz, pol. V, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2 / 8PSK, CA Conax

Widzowie w Serbii zobaczą znaczną ekspansję oferty programowej, a także ma poprawić się jakość dostarczanych usług. W ofercie operatora będzie 150 kanałów, z czego 30 w rozdzielczości SD. Jako system dostępu warunkowego operator wybrał bezkartowe rozwiązanie systemu dostępu od firmy Conax, należącej do Nagry.

Telekom Srbija nadaje kanały SD w MPEG-4 (H.264), a stacje HD są dostarczane w MPEG-4 lub w bardziej zaawansowanym kodeku HEVC (H.265).

Na serbskim rynku znajdują się aż 3 płatne platformy satelitarne.
Oprócz wspomnianej Digi TV Srbija działają tam jeszcze Polaris Media i Total TV.

Platforma Polaris Media nadaje swoje programy z bułgarskiego satelity BulgariaSat 1 z 1,9°E i nie oferuje jeszcze żadnego programu HD.

Największym konkurentem Telekom Srbija może być wieloregionalna platforma Total TV. Działa nie tylko w Serbii, Bośni i Hercegowinie czy Czarnogórze, ale także w Chorwacji, Słowenii i Macedonii. Transmisja kanałów platformy Total TV odbywa się z satelitów Eutelsat 16A na pozycji 16°E.

Telekom Srbija mając aż 4 transpondery na pozycji 23,5°E mógłby zapewnić lepszą ofertę zarówno w Czechach, jak i na Słowacji czy krajach Beneluksu. Być może pojawią się kanały filmowe premium Cinemax HD i Cinemax 2 HD, a także MTV i VH1, dokumentalne stacje Viasat, Nat Geo Wild i wiele innych. Na razie podobno trwają pierwsze negocjacje między Telekom Srbija i M7 Group, a ich wynik będzie znany w ciągu kilku tygodni.

Widać też zdecydowane zainteresowanie operatora SES Bałkanami, gdzie dotąd dominowali operatorzy z satelitami Eutelsat i Thor.

Źródło: parabola.cz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zabezpieczenie przepięciowe Opticum

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe wtyk F/ gniazdo F.

15 zł Więcej...

Transmiter Extender HDMI Megasat Mini do 15m

Bezprzewodowy transmiter HDMI Mini firmy Megasat do bezprzewodowej transmisji sygnału...

490 zł Więcej...

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

279 zł Więcej...
reklama