reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BCAST z usługą powiadomień kryzysowych w DAB+

dodano: 2018-12-19 11:10 | aktualizacja: 2018-12-19 11:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST

BCAST W grudniu br., na bazie pozwolenia eksperymentalnego na lokalny multipleks DAB+ w Warszawie, operator radiodyfuzyjny BCAST rozpoczyna testy systemu powiadomień kryzysowych. Jest to prezentacja alternatywnego systemu do rozwiązania już uruchomionego (również w grudniu) przez EmiTel. Dostawcą systemu multipleksacji z funkcją powiadamiania jest norweska firma Paneda, zajmująca się komercyjnymi wdrożeniami DAB+.

BCAST DAB+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W drugiej połowie 2018 r. BCAST uruchomił swoje lokalne multipleksy DAB+ w dwóch polskich miastach – Wrocławiu i Warszawie. Sygnał radia cyfrowego odnaleźć można w obu przypadkach na kanale 10A (częstotliwość środkowa 209,936 MHz). Przy realizacji usług multipleksacji, BCAST wykorzystuje własne rozwiązanie tworzone w komórce badawczo-rozwojowej firmy, funkcjonujące pod nazwą DABCAST. Multipleksacja DABCAST jest rozwiązaniem całkowicie chmurowym.

Ze względu na specyficzne potrzeby Polskiego Radia, BCAST rozszerza swoje portfolio technologiczne o rozwiązanie norweskiej firmy Paneda. W celu zaprezentowania możliwości systemu stacji czołowej, w ramach prowadzonego eksperymentu w Warszawie w infrastrukturę firmy wpięte zostało norweskie rozwiązanie do multipleksacji. Najważniejszym celem testów jest zaprezentowanie funkcjonalności powiadomień kryzysowych. Podobne testy prowadzone są równolegle przez firmę EmiTel. Podobnie jak EmiTel, BCAST zaprosił do testów Polskie Radio i obie firmy wspólnie analizują system z Norwegii.
 

– Od dłuższego czasu prowadziliśmy rozmowy z różnymi rynkowymi podmiotami mające na celu zaprezentowanie w Polsce dodatkowych usług dostępnych w ramach DAB+, w tym właśnie powiadomień kryzysowych. Naszym partnerem technologicznym została norweska firma Paneda, ponieważ z sukcesem realizuje właśnie te usługi w swoim kraju. Należy pamiętać, że jest to wymagający rynek, gdyż Norwegia jako pierwsza zaprzestała nadawania ogólnokrajowych stacji FM na rzecz DAB+. Chcielibyśmy otworzyć i zachęcić Polskie Radio do wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych przez globalnych, cyfrowych czempionów - mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Przesyłanie powiadomień kryzysowych jest jedną z wartości dodanych systemu radia cyfrowego. Słuchacze, przy wykorzystaniu odbiorników DAB+ (szczególnie tych samochodowych), zostają w sposób automatyczny i systemowo wymuszony informowani o wypadkach, utrudnieniach, innych kwestiach organizacyjnych i kryzysowych. Taka funkcjonalność podnosi użyteczność technologii radia cyfrowego i bardzo mocno wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa kraju.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

529 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...