reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BCAST z usługą powiadomień kryzysowych w DAB+

dodano: 2018-12-19 11:10 | aktualizacja: 2018-12-19 11:44
autor: Anita Kaźmierska | źródło: BCAST

BCAST W grudniu br., na bazie pozwolenia eksperymentalnego na lokalny multipleks DAB+ w Warszawie, operator radiodyfuzyjny BCAST rozpoczyna testy systemu powiadomień kryzysowych. Jest to prezentacja alternatywnego systemu do rozwiązania już uruchomionego (również w grudniu) przez EmiTel. Dostawcą systemu multipleksacji z funkcją powiadamiania jest norweska firma Paneda, zajmująca się komercyjnymi wdrożeniami DAB+.

BCAST DAB+


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W drugiej połowie 2018 r. BCAST uruchomił swoje lokalne multipleksy DAB+ w dwóch polskich miastach – Wrocławiu i Warszawie. Sygnał radia cyfrowego odnaleźć można w obu przypadkach na kanale 10A (częstotliwość środkowa 209,936 MHz). Przy realizacji usług multipleksacji, BCAST wykorzystuje własne rozwiązanie tworzone w komórce badawczo-rozwojowej firmy, funkcjonujące pod nazwą DABCAST. Multipleksacja DABCAST jest rozwiązaniem całkowicie chmurowym.

Ze względu na specyficzne potrzeby Polskiego Radia, BCAST rozszerza swoje portfolio technologiczne o rozwiązanie norweskiej firmy Paneda. W celu zaprezentowania możliwości systemu stacji czołowej, w ramach prowadzonego eksperymentu w Warszawie w infrastrukturę firmy wpięte zostało norweskie rozwiązanie do multipleksacji. Najważniejszym celem testów jest zaprezentowanie funkcjonalności powiadomień kryzysowych. Podobne testy prowadzone są równolegle przez firmę EmiTel. Podobnie jak EmiTel, BCAST zaprosił do testów Polskie Radio i obie firmy wspólnie analizują system z Norwegii.
 

– Od dłuższego czasu prowadziliśmy rozmowy z różnymi rynkowymi podmiotami mające na celu zaprezentowanie w Polsce dodatkowych usług dostępnych w ramach DAB+, w tym właśnie powiadomień kryzysowych. Naszym partnerem technologicznym została norweska firma Paneda, ponieważ z sukcesem realizuje właśnie te usługi w swoim kraju. Należy pamiętać, że jest to wymagający rynek, gdyż Norwegia jako pierwsza zaprzestała nadawania ogólnokrajowych stacji FM na rzecz DAB+. Chcielibyśmy otworzyć i zachęcić Polskie Radio do wdrażania najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych przez globalnych, cyfrowych czempionów - mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Przesyłanie powiadomień kryzysowych jest jedną z wartości dodanych systemu radia cyfrowego. Słuchacze, przy wykorzystaniu odbiorników DAB+ (szczególnie tych samochodowych), zostają w sposób automatyczny i systemowo wymuszony informowani o wypadkach, utrudnieniach, innych kwestiach organizacyjnych i kryzysowych. Taka funkcjonalność podnosi użyteczność technologii radia cyfrowego i bardzo mocno wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa kraju.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DAB+ w Polsce


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

'SAT Kurier abonament 2020' + książka ANTENY SATELITARNE

Promocyjny pakiet: roczna prenumerata SAT Kurier 2020 + książka tematyczna ...

109 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

479 zł Więcej...
reklama